Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Bílý bílý den | Hvítur, hvítur dagur | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 25.07.2019
režie: Hlynur Pálmason
hrají: Ingvar Sigurðsson, Ída Mekkín Hlynsdóttir, Hilmir Snær Guðnason

Bílý bílý den: Recenze


ikona
Rimsy
Hlynur PálmasonIngvar Sigurðssonkviff
Koncem července se budete moci podívat na islandskou novinku představenou českým divákům v Karlových Varech. Ale nic konvenčního nečekejte. 

Severská podivnost Zimní bratři předloni trochu prošuměla, přestože se jednalo o velmi originální a těžko zařaditelný kus (inu, možná právě proto…). Novinka stále mladého islandského tvůrce Hlynura Pálmasona svého předchůdce na první pohled nezapře – ať už stylem úvodních titulků, lehkou oblibou v seidlovských statických záběrech či především zjevným vymykáním se z tradičních vzorců. Bílý bílý den však vypadá o něco lépe a hned se podíváme proč.

Oceňovaný islandský veterán Ingvar Sigurðsson sype z rukávu další výborný výkon, když představuje stárnoucího muže, jemuž před nedávnem zemřela žena. Truchlící vdovec se výrazně upne na svou vnučku, s pocity nespravedlnosti se však stále nedokáže vyrovnat. Až když objeví důkazy o nevěře své manželky, spustí se docela nečekaný řetězec událostí. Nejedná se rozhodně o další severskou komediální bláznivost, přestože momenty velmi černého humoru nechybí. Spíše sledujeme drobnokresbu zlomeného muže, který pod drsnou skořápkou ukrývá překvapivě mnoho citů; citů, s nimiž se nedokáže vypořádat.

Pálmason nešetří metaforami a často rozvolňuje příběhové tempo svými avantgardními obrazy, jejichž přínos jsem však až příliš často nedocenil. 109 minut se proto docela táhne a není nouze o hluchá místa, ta jsou však vykompenzována silně emočními okamžiky. Také řada použitých dlouhých záběrů či neotřelých kompozic potěší a míru pozornosti naopak zvedne; záživnost však přesto až povážlivě kolísá. Je to částečně experimentální, ale především multižánrový mix, který každému sedne trochu jinak.

Nakonec se tak Bílý bílý den hodnotí překvapivě těžko. Od původního dojmu, totiž vcelku tradičního dramatu o seversky chladném vyrovnávání se s osudovou ztrátou, se totiž výsledek výrazně odchyluje a nabízí poněkud nevyrovnanou, ale v mnoha scénách velmi silnou podívanou, kombinující smysl pro drsný humor s citlivou studií osamělosti a alegoriemi posetou islandskou krajinou. Leckomu to jistě sedne mnohem výš, já však zůstávám na vcelku spokojené, avšak výhradami zaplevelené sedmičce.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Nezvykle natočené rodinné drama, v němž zanechává osobitý režisér možná až příliš velkou stopu. I přesto je to ale často uchvacující podívaná nejen pro fanoušky přísné severské mlhy.


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  crom


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar8/10

  GuidoA.

 • avatar8/10

  Perun

 • avatar7/10

  xardas93

 • avatar7/10

  remy

 • avatar3/10

  Tranda-lina

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace