Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
8 hlav šílenství | 2017
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 12.10.2017
režie: Marta Nováková
hrají: Aneta Langerová, Zuzana Fialová, Viktorie Čermáková, Marie Štípková, Luboš Veselý

8 hlav šílenství: Recenze


ikona
Rimsy
8 hlav šílenství aneta langerová anna barkovová marta nováková vladivojna la chia
Nesourodá směs stylů, která není pro každého... 

Letošní festivalová tvorba jako by se částečně nesla ve znamení velkých ženských návratů. V Cannes bodovala Valeska Grisebach se svým Westernem, který můžete označit jakkoli, ale tento vpravdě americký žánr byste na první dobrou nehádali. Maďarka Ildikó Enyedi natočila O těle a duši po pauze trvající 17 let. Oba filmy se povedly (přestože osobně výrazně preferuji ten druhý) a v horizontu měsíce je uvidíte i v kinech. Podobný osud pak stojí za tuzemskou podivností s názvem 8 hlav šílenství. Marta Nováková před 11 lety debutovala syrovým válečným dramatem Marta a ani po dlouhé odmlce se k žádné romantické komedii neuchýlila. A dobře udělala.

V osmi kapitolách sledujeme obrazy ze života Anny Barkovové, ruské básnířky a novinářky, která v několika etapách strávila přes 20 let ve vězeních a lágrech. Pokud by podobně pohnuté osudy potkaly nějakou zámořskou umělkyni, bezpochyby by se už vlastního filmu dočkala. Barkovová si musela počkat, přestože počátkem 20. let, než kvůli svým nekompromisním textům upadla v nemilost režimu, patřila na špičku sovětské poezie. Nováková se v převyprávění jejích osudů vydala cestou, která není příliš divácká ani jednoduše stravitelná. Kombinuje místy výraznou stylizaci s animací, karikovanými výjevy sovětské společnosti i meditativními a pomalými pasážemi odrážejícími duševní stavy hrdinky.

Takovýto popis možná leckoho odradí, rozhodně se nejedná o standardní životopisný snímek, ale spíše o experimentální dílo, které si ukrojilo možná až příliš velký krajíc. Samotné veletoče životních osudů Barkovové by na film vystačily a když se k tomu přidá i snaha zachytit ruskou (resp. sovětskou) společnost a mentalitu první poloviny 20. století, je zřejmé, že takto vysoké ambice by se těžko naplňovaly i zkušenějším filmařům. 8 hlav šílenství proto místy trpí rozháraným tempem a snahou říct až příliš mnoho, výsledek působí trochu nedotaženě. Zkušenější režisér by možná dokázal přehršel motivů ukočíroval lépe, přesto se jedná o sympaticky neotřelý kus filmařiny.

Na úvod se dočkáme trochu zdlouhavého, leč nutného bia, díky němuž se následně bez větších problémů orientujeme v časových liniích. První polovina seznamuje diváka s hlavní postavou, kterou civilně ztvárnila Aneta Langerová. Zručná muzikantka nepřehrává a její pojetí básnířky je sice trochu prkenné, jelikož stojí především na útrpném pohledu, ten je však rozhodně na místě. Netrvá dlouho a přestanete vnímat Anetu – namísto ní vidíte nepřizpůsobivou umělkyni, která nedokáže žít ve světě, kde prim hrají faleš, pokrytectví a osobní prospěch. Druhá polovina od protagonistky lehce ustupuje a dává nám nahlédnout na stav soudobé společnosti na východ od nás. Společnosti, která byla ochotná stavět domnělé bezpečí a jistoty nad svobodu jednotlivce tak výrazně, až obě hodnoty zcela překroutila.

Za zmínku stojí i skvělá hudba, o níž se postarala Vladivojna La Chia. Nebude to náhoda, že autorský tým sestává převážně z žen, 8 hlav šílenství tematizuje řadu silně ženských životních momentů. Každá z osmi kapitol má vlastní atmosféru, myšlenky a do značné místy i žánr. Dočkáme se tak pohádky, vězeňského dramatu, romantiky a trochu i retrokomedie. Zvrhlý závěr pak nenechá na pochybách, že 8 hlav šílenství rozdělí diváckou obec a určitě nebude pro každého. Jestli jste ale otevřeni nevšedním zážitkům (jaké představují třeba podobné filmy níže), vyplatí se dát Martě, Anetě a Anně šanci.

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar 7/10

Rimsy

Neotřelý životopisný film, který se snaží zachytit mnohem víc než jen osudy jednoho člověka. Hrdá básnířka Anna Barkovová nemohla žít jinak a také dostala velmi neobvyklý film. Místy rozháraný a nesoudržný, ale rozhodně lidský a originální.


© copyright 2000 - 2019.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace