Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Menandros & Thaïs | 2016
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 28.04.2016
režie: Antonín Šilar, Ondřej Cikán
hrají: Jakub Gottwald, Ondřej Bauer, Violetta Zupancic, Rudolf Stärz, Pavel Ponocný

Menandros & Thaïs: Recenze


ikona
Rimsy
Nenápadný dobrodružný experiment, o kterém byste měli vědět.  

Možná s tím přicházím trochu s křížkem po funuse, ale lepší než vůbec. Tohle experimentální drama totiž mělo premiéru už v dubnu, v omezeném počtu projekcí ho ovšem můžete vidět i nyní. A jelikož se jedná o jeden z nejvýraznějších tuzemských počinů tohoto roku, rozhodně si tu trochu prostoru zaslouží. Takže, co můžete očekávat?

Především to, že cokoli o téhle sandálové road-movie (definice tvůrců) napíšu, vám nepodá správný obrázek o samotném filmu. Jedná se o vpravdě experimentální dílo, v němž se mísí studentská naivita a přímočarost s vyspělým vyprávěním plným podnětných myšlenek. Nejedná se o divácky snadno přístupný film a leckdo neobvyklou formu jednoduše neskousne. Pokud ovšem budete ochotni si k tomuhle snímku trochu prošlapat cestu, bohatě vám to vrátí.

Jestliže vás předchozí odstavec neodradil, máte bod za odvahu. Tu bezpochyby museli mít i autoři, spisovatel Ondřej Cikán a scénograf Antonín Šilar, když se do téhle adaptace románu prvního jmenovaného pouštěli. A to bez peněz i zkušeností, pouze s touhou vytvořit neobvyklý celovečerní biják. Dali do kupy tým bez větších jmen, který na jejich vizi pracoval tři roky bez nároku na honorář. Prostě srdcovka, jak se sluší a patří.

Slovíčko bizár se vám při sledování asi bude vkrádat na mysl častěji než obvykle. Jeden příklad za všechny - polovina postav mluví česky, druhá polovina německy, vše je poctivě otitulkováno do druhého jazyka. Vtip spočívá v tom, že si všechny postavy vzájemně rozumějí, a je už jen na divákovi, jakou interpretaci této bilingvní komunikaci přiřadí. A takhle by šlo pokračovat ještě dlouho - na první pohled zaujme taky komplet postsynchronní zvuk, střídání exteriérů a strohého studia během bojových scén nebo třeba postava vypravěče, která diváka příběhem nijak poctivě neprovází.

A o čem to vlastně je? Kostra příběhu spočívá v obrovské lásce mezi Menandrem a Thaïdou, kteří jsou krátce po svatbě proti své vůli rozděleni. Menandros se vydává svou milou hledat a ve spleti reálií antického Řecka a současných Čech potkává spousty archetypálních postav. Podivnostmi autoři rozhodně nešetřili a během poctivé, více než dvouhodinové stopáže čeká ústřední dvojici spousta strastiplných a pár příjemných chvil, které je nakonec dovedou až k chytrému závěru. A víc už prozrazovat nebudu. Hlavně žádný strach a vydejte se na podivnou a náročnou cestu ke kořenům vlastních vztahových démonů.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Odvážná sedmička, za kterou to v diskuzi nejspíš schytám, ale nemůžu jinak. Tahle surreální jízda nemá vychytané všechny mušky, pokud k ní ovšem přistoupíte s otevřenou myslí, vrátí vám skutečně neobyčejný a myšlenkově bohatý divácký zážitek.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

  • avatar9/10

    CAPS_LOCK

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace