Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zmizelá | Gone Girl | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 03.10.2014
CZ premiéra: 02.10.2014
režie: David Fincher
hrají: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Kim Dickens, Tyler Perry

Zmizelá: Recenze


ikona
Cival
Co přináší adaptace výtečné knihy? 

David Fincher byl kdysi mým nejoblíbenějším režisérem. Už není, přestože pořád nenatočil špatný film a jeho novinky jsou vždy událostí sezóny. Jenže už nejsou tak – a nejspíš to opakujeme v pojednáních o každé nové fincherovce – tak dravé, zarputilé, netluče v nich srdce rvavého klipaře, který se skrze precizně vybroušené látky protlačí k inspirativním přesahům.

Ačkoliv je Zmizelá svou povahou jiná než předchozí Fincherovy filmy, nese si audiovizuální patinu prakticky shodnou se Social Network a Muži, kteří nenávidí ženy. Obrazy zbavené jásavých barev, pochmurnost vtisknutá do každého záběru, hudba dvojice Reznor – Ross naprosto podřízená záměrům režiséra a díky tomu přesně zesílující dopad každé dílčí scény. Žádné realizační nedostatky, žádné pochyby o vedení herců, žádná slabá místa. Distribuce informací dokonalá, schopnost zrychlovat, zpomalovat i přitvrzovat obdivuhodná, zkrátka, další důkaz Fincherova perfekcionismu.

David Fincher si do filmografie přidal další budoucí klasiku bez zjevných kazů.Nicméně tentokrát je výsledek živější a díky knižní předloze i originálnější. Fincher se totiž chopil skvělé předlohy od Gillian Flynn, která naplno využila svého ženského vidění světa a prodchnula detektivku s místy cynickou, obecně ale nesmírně trefnou studií dlouhodobých vztahů a manželství (nebo to můžeme nazývat podobenstvím). Struktura knihy, kdy se pátrá po zmizelé ženě a postupně se nejen odtajňují nová detektivní fakta, ale razantně se mění i náš pohled na jednotlivé postavy, a skrze to se prolínají deníkové zápisky vypařivší se blondýnky, je rozhodně komplikovaná a nedokázal jsem si úplně představit její adaptaci bez použití tuny otravných voice-overů. Jenže povedlo se.

A fantasticky! Což si zaslouží obdiv tím spíš, že se o převod ve velmi „akční“ scénář bez zbytečných keců a vystýlek postarala sama autorka. S nadhledem osekala vysvětlivky vnitřních pochodů, spousta jich šikovně promítla přímo do chování hrdinů, díky čemuž vznikl velmi svižný, působivý a neustále překvapující napínák, jenž je pokaždé o fous chytřejší než jeho diváci - vytrvale tím ale baví a ne že by jim svou vědoucnost dával okázale „sežrat“.

O nominaci na Oscara za adaptovaný scénář nelze pochybovat. Moc chytřejších kriminálek jste totiž na plátně neviděli. Dopodrobna rozkreslené charaktery se neustále posunují kupředu, Fincher je táhne napínavým a podprahově znepokojivým pátráním, které graduje mocnou katarzí. Zatímco celý film plyne jako vypulírované řemeslo, které dráždí hlavně tím, jak se postavy za pochodu mění, krvavé finále je určitě jednou z těch nejpůsobivějších, ikonických scén, jež se zapisují do filmových kronik. Tady Finchera ucítíte na sto honů.

Naopak úplný závěr, ta krutá pointa, která má říct i něco hodně škodolibého o nástrahách manželství, není ve filmu zdaleka tak přesvědčivá a tak „nevyhnutelná“ jako v knize. Což nemyslím vyloženě jako kritiku v rámci klasického srovnávání kniha vs. film, ale spíš jako obavu, že se jí pár diváků vysměje a prachobyčejně jí neuvěří. Možná.


Přehrajte si trailer
Zmizelá je stylově čistou a perfektně zkonstruovanou žánrovkou, v níž je i ten Ben Affleck naprosto akurátní, páč hraje neohrabaného mameluka, jenž je obvykle tím nejmíň důvtipným člověkem v místnosti. Rosamund Pike si pak zaslouží být zasypána vyloženě superlativy, protože i bez velkých gest zvládla „úžasnou Amy“ ztvárnit v celé její znepokojivé podobě. Za mistra ale samozřejmě musí být prohlášen hlavně David Fincher, protože si do filmografie přidal další budoucí klasiku bez zjevných kazů.

P.S.: Hvězdička dolů i za pošlapání představ o zničujícím sex-appealu Emily Ratajkowski. Jako studentka Andie působí vedle Afflecka jako neškodný, byť ideálně stavěný diblík.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (68)

Verdikt

avatar9/10

CivalHodnocení redakce

 • avatar9/10

  Spooner

 • avatar8/10

  Mr. Hlad

 • avatar8/10

  KarelR

 • avatar9/10

  Rimsy

 • avatar9/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Vincent

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar8/10

  acheron

 • avatar9/10

  Silence

 • avatar9/10

  deiwi

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar8/10

  Mephos

 • avatar8/10

  Revan

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar9/10

  cabal

 • avatar9/10

  TrDLo

 • avatar8/10

  b1aster

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace