Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Zmizelá | Gone Girl | 2014
csfd  imdb
US premiéra: 03.10.2014
CZ premiéra: 02.10.2014
režie: David Fincher
hrají: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Kim Dickens, Tyler Perry

Zmizelá: Blu-ray


ikona
KarelR
Jak Gillian Flynn a David Fincher akurátně rozpitvali manželství. 

Odevšad se pořád ozývá, že už fincherovky nejsou, co bývaly. Inu, jen těžko se popírá, že jsme v devadesátkách dostávali o něco těžší kalibry. Zodiacovi nebo The Social Network se ale nedá prakticky nic vytknout, a jak ukázalo hlasování čtenářů MZ, podle kterého je Zmizelá druhým nejlepším filmem minulého roku, David Fincher režisérskou elitu rozhodně neopustil.

 

Jistě, Zmizelá nepatří mezi filmy, které oslní už na první pohled. Přestože je ale vizuálně utlumenější než třeba Sedm nebo Klub rváčů, pořád uchvacuje jinou fincherovskou předností - promakaným příběhem. Pokud jste tedy nečetli románovou předlohu od Gillian Flynn, čekají vás hodně zajímavé veletoče. A zklamaní (podle Civala) nebudou ani ti sečtělejší diváci.

Ale to jsme trochu napřed. Nejdřív se určitě sluší zmínit, že je hlavním hrdinou Zmizelé takový obyčejný krasavec Nick Dunne (naprosto přesný Ben Affleck), který si užívá idylického manželství s ještě krásnější Amy (fenomenální Rosamund Pike!). Něžná polovička sehraného páru ale zmizí v den jejich pátého výročí svatby. A vina okamžitě padá na Nicka, protože při vyšetřování i před dotěrnými kamerami působí jako učebnicový slon v porcelánu.

 

Zmizelá je klasickým příkladem dramatu s nespolehlivými vypravěči. Spousta lidí vám tvrdí spoustu protichůdných věcí, přičemž si často musíte vybrat, komu budete věřit. Už v předchozím odstavci byla spousta informací, které rychle začínají vrávorat. A film vám posléze nakecá tolik vratkých řečiček, že mu to z fleku zaručí několik opakovaných projekcí.

Z toho jsme velmi správně pochopili, že Zmizelá není rozhádaným gulášem, ale naopak skvěle funguje jako psychologický thriller i jako napínavá detektivka. Důkladné prověřování postav, nenápadné sbírání indicií, nahlížení na jednoduché události z několika úhlů pohledu... Fincher nepřestává udivovat ani překvapovat, což je samozřejmě ta nejlepší vizitka, jakou si jeho nový atmosférický napínák může přát.

 

No a pak je tu ještě jedna zásadní věc. V podstatě hlavní důvod toho, že se ze Zmizelé stal bestseller a posléze i kinohit. Jednoduše jde o to, že vedle detektivky dostáváte hodně kousavou sondu do manželského života. Gillian Flynn totiž partnerské soužití zajímá daleko víc než ústřední detektivní zápletka, která je především hnacím motorem veškerého dění. Amyino zmizení pouze roztáčí dějová kola, v jádru ale nejde o to, co se s ní vlastně stalo, nýbrž o to, co všechno k tomu vedlo a jak moc se s tím dokáže sžít každý okroužkovaný jedinec.

Právě vztahový přesah je tím, z čeho Fincher na plátně vyždímal maximum. Po dokoukání Zmizelé nebudete moc řešit jednotlivé zvraty nebo šokující scény (i když na "krvavou soulož" přijde řeč stoprocentně). Daleko víc se budete šťourat v tom, jestli ženy a muži v manželské pasti náhodou nepřemýšlejí úplně stejně jako těžce zkoušení hrdinové filmu. I když tedy Zmizelá po půlce trochu ztratí tah na branku a chvílemi ji sráží přílišná předvídatelnost, pořád se jedná o tak dusnou a imaginativní hříčku, že ji těžko vytlačíte z hlavy. Fincher zkrátka opět boduje. A jelikož u toho zase není typicky hollywoodsky okázalý, je to skoro dvojnásobná radost! (8/10)

 

Audiovizuální perfekcionismus je u Finchera samozřejmostí a zřejmě oceníte i jeho audiokomentář, v němž se místo technické stránky filmu soustředí spíš na zábavné poznámky. Jediným mínusem celého blůčka je tak absence dalších bonusových materiálů, jimiž kupodivu nedisponují ani zahraniční edice. Holt si musíte vystačit s povedeným filmem. Což ale není zas tak obří útěcha, protože zrovna tady by rozhodně bylo o čem mluvit!

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 4.3.2015
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD), 538,- (BD v Digipacku)

Za poskytnutí disku na recenzi děkujeme společnosti Bontonfilm.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace