Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Yesterday | 2019
csfd  imdb
US premiéra: 28.06.2019
CZ premiéra: 27.06.2019
režie: Danny Boyle
hrají: Himesh Patel, Lily James, Ana de Armas, Kate McKinnon, Ed Sheeran

Yesterday: Recenze


ikona
KarelR
beatlesdanny boylehimel pateshlily jamesrichard curtisyesterday
Jak se povedla originální romantická komedie od scenáristicko-režijního týmu snů? 

Představte si, že Richard Curtis napíše romantickou komedii s hudbou od Beatles. Máte to? OK. Teď ten stoh papírů vezměte a donuťte Dannyho Boylea, aby ho natočil s Lily James v jedné v hlavních roli. Jste tam? Super. Ten parádní biják, co máte v hlavě, není jen výplodem vaší fantazie. Curtis a Boyle ho proměnili v realitu, u níž se rozhodně budou ronit slzy i mimo Velkou Británii.

Ano, hned zkraje bych vás chtěl informovat o tom, že trailery zase jednou nelhaly. Yesterday je fenomenální romantická komedie, která perfektně kombinuje Curtisovy vzletné nápady s Boyleovou dravou režií. Film o muzikantovi, jenž si jako jediný na světě pamatuje písničky od Beatles (a tak je samozřejmě začne úspěšně reprodukovat), má hodně styčných ploch s šest let starou romancí Lásky čas. I tam se od začátku do konce jel absolutní feel-good, který s hodně divokou „sci-fi zápletkou“ nakládal zcela po svém.

Tím chci říct, že jde Yesterday (stejně jako Lásky čas) sejmout jako nedomyšlená ptákovina, která v zájmu těžení pozitivní energie ignoruje nejednu vypravěčskou (nebo čistě logickou) zásadu. Pokud se ale nad tyhle „detaily“ dokážete povznést, dostanete našlapaný hudební film, jenž odvážně kráčí ve šlépějích takových pecek jako Na pokraji slávy nebo Sing Street.

Yesterday v jádru stojí na několika zásadních trumfech. O hudbě snad příliš mluvit nemusím, ta je samozřejmě nadčasová a Himesh Patel se s ní mazlí stejně jako samotní Beatles. Velkou devizou je tu ale zápletka, do níž jsou slavné písničky zasazeny - Patelův hrdina je totiž v podstatě „ukradl“ a celý film zkroušeně řeší, jestli si rychle nabytou slávu vlastně zaslouží.

Ono čekání, kdy a jak dopadne kosa na kámen, je přitom tažným motorem filmu a Boyle to dobře ví. Pilně tak svému hrdinovi komplikuje život (narážky ve stylu „jak by se hudba od Beatles probíjela ke slávě dnes“ neberou konce), zároveň však věnuje spoustu času i druhé nejdůležitější věci – ústřední romanci s Lily James, do níž se tu nejdéle do pěti minut spolehlivě zabouchnete.

Boyle očividně pochopil, jak s Lily pracovat, a dělá z ní roztomilý uzlíček emocí, jež neustále bublají těsně pod povrchem. Yesterday tak utíká kupředu hned se dvěma velkými háčky, a aby toho nebylo málo, časem přihodí ještě (překvapivě dobře hrajícího) Eda Sheerana a také Kate McKinnon, která si konečně (!) našla dobrý film a hláškuje tu jako o život.


Přehrajte si trailer
Celé je to sice trochu nemotorné, a jak už jsem psal výše, Curtis je v mnoha směrech zaseknutý o dekádu nebo dvě zpátky. Jakmile se však hrábne do strun/kláves, anebo se začne řešit ústřední romance, máte před sebou náramně „povznášející“ zážitek, který sem tam vytasí i vyloženě nezapomenutelnou scénu.

Malý film o Britovi, jenž hraje hity od Beatles, se tak postupem času mění v nastupující žánrovou klasiku, která je přímo nabitá energií a skvělou hudbou. A jako by to nestačilo, Boyle si navíc pohlídal i humor, do něhož se opírá mnohem víc, než je u něj zvykem. Třeba jednoduchý dialog s Edem Sheeranem je tu vyšperkovaný na učebnicový příklad toho, jak si jde v komedii hrát s prostorem a načasováním. Yesterday tak umí potěšit i v detailech a celou dobu se vlastně těšíte na to, co Curtis s Boylem předvedou dál.

Už toho hypeu bylo dost? Pevně doufám, že bylo. Jednoduše se připravte na hudebního brášku Lásky čas, který ohromně těží z Boyleova režijního stylu a půvabu Lily James, a máte docela jasno o tom, co (případně) dostanete v kině. Já už se vážně nemůžu dočkat druhé projekce. Yesterday je totiž přesně tím filmem, jenž bude ve správně naladěném sále šlapat na jedničku!

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (44)

Verdikt

avatar9/10

KarelR

Danny Boyle a Richard Curtis vyhodili logiku z okna a stvořili parádní hudební poctu Beatles, která je zároveň výbornou romantickou komedií. Už teď je samozřejmě jasné, že Yesterday nesedne všem. Já jsem se ale bavil u každé písničky a napjatě jsem čekal, jak (respektive jak moc hezky…) to celé dopadne. Kéž by se takhle nápadité feel-good bijáky točily častěji!Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Cival

 • avatar6/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  do_Od

 • avatar8/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Silence

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar9/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Memphis

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  BranoZ

 • avatar9/10

  vader

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace