Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Vetřelec | Alien | 1979
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 19.02.2015
režie: Ridley Scott
hrají: Sigourney Weaver, Ian Holm, Tom Skerritt, John Hurt, Harry Dean Stanton

Vetřelec: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
alienh. r. gigerjohn hurtridley scottsigourney weavervetřelecvim
Ve vesmíru nikdo neslyší váš křik 

Jsou filmy, u kterých je jen otázkou času, než dostanou razítko VIM a Vetřelec je bezpochyby jedním z nich. Skoro každý ho viděl a kdo náhodou ne, ten o něm určitě slyšel víc než dost. A přitom je to v podstatě tak jednoduchý film. Ridley Scott vzal klasický příběh o domu, ve kterém je skupina lidí a zlý vraždící bubák, přesunul ho do vesmíru a natočil tak intenzivně, že člověk, který ho právě dokoukal poprvé, odmítne spát bez rozsvícené lampičky. Vetřelec není v podstatě moc originální film, ale o to tady vůbec nejde. Vesmír a obrovitý kosmický koráb Nostromo na člověka působí správně depresivně a i kdyby se samotné monstrum ve filmu vůbec nevyskytlo, nebyl by Vetřelec příjemnou podívanou.

To monstrum tu však je. Scott ale vsadil na klasickou hororovou poučku, že divák se nejvíc bojí toho, co nevidí. A je to pravda. Samotného Vetřelce v celé jeho kráse nám režisér ukáže prakticky až v závěru a do té doby se můžeme jen bát toho, co se nekontrolovatelně pohybuje po lodi a přidělává vrásky postupně se zmenšující posádce. Není kam utéct, není kam se schovat a není žádná šance nepřítele přemoci. Díky opravdu povedeným kulisám, specifické atmosféře a konec konců i vizuálnímu stylu H. R. Gigera vtáhne Vetřelec člověka prakticky okamžitě. Nejdřív pomalu buduje atmosféru a pak, počínaje scénou zrození samotné stvůry, už jen stupá nápor na divákovy nervy.

Vetřelec za těch dvacet osm let možná trošku zestárnul a herec navlečený v sebelepším kostýmu zkrátka dnes nevypadá tak dobře, jako počítačem vytvořená monstra, ale atmosféra tísnivého prostoru, strachu a boje o přežití dodnes neztratila nic ze své působivosti. I když bylo od Vetřelce natočeno spoustu filmů, které jsou na tom technicky lépe, Scottův první megahit bude ještě nejspíš hodně dlouho považován za standard, se kterým se bude muset srovnávat veškerá konkurence. A to je pro při jeho kvalitách rozhodně dost nezáviděníhodná pozice.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace