Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Veřejní nepřátelé | Public Enemies | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 01.07.2009
CZ premiéra: 09.07.2009
režie: Michael Mann
hrají: Johnny Depp, Christian Bale, Channing Tatum, Stephen Graham, Marion Cotillard

Veřejní nepřátelé: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Nikdo neumí lepší gangsterky než Michael Mann. Tenhle redakční miláček má vedle Miami Vice na svědomí hlavně skvělý Collateral a Nelítostný souboj. Neustále dokazuje, že realistické filmy v rukou správného režiséra vždycky dokáží zapůsobit mnohem efektivněji než kdejaký přestylizovaný blockbuster. Mann věří hlavně v herce a emotivní pointy svých příběhů, ačkoliv má na svědomí jednu z nejlepších přestřelek všech dob (přepadení banky v Nelítostném souboji), nikdy mu nešlo vyloženě o akci. Od Veřejných nepřátel ji tedy rozhodně nečekejte.

Jistě, sem tam se také objeví, Mannovi jde ale především o to, aby naprosto dokonale vykreslil pohnutky svého hlavního hrdiny. Tentokrát jím je světoznámý bankovní lupič John Dillinger v podání skvělého Johnnyho Deppa, jehož dobrodružství sledujeme v době, kdy mu začíná téct do bot. Je to fascinující příběh, obzvlášť vzhledem k tomu, jak věrný historii Mann zůstává. Veřejní nepřátelé jsou v jeho podání spíš historickým dokumentem, než historickým filmem, což je efekt, kterého Mann (jak přiznává v bonusech) sám chtěl dosáhnout. Jedná se o výpověď o soumraku éry bankovních loupeží, o počátcích FBI, a zároveň o dokonalý psychologický rozbor hlavního hrdiny. Mann stále umí, i když mnohé z vás bude svou formou spíš nudit.

Obraz Blu-raye je ostrý jako břitva. Bez legrace. Všimnete si toho hlavně v okamžicích, kdy kameraman zabere detaily lidské tváře. Ohromné množství obrazových informací, každá vráska, piha ... v tomhle přepisu nezanikne nic. Mann zvolil na historický snímek trochu nezvykle digitální kameru a mnozí se po návštěvě kina obávali, že při sledování na televizoru bude film vypadat jak televizní inscenace. Onen "digitální efekt" ale zůstává prakticky stejný jako na plátně, takže se není čeho bát. Naopak se můžete těšit z úžasných scén bez umělého přisvěcování, které podtrhují dokumentární šmrnc kamery. Přepis jen v těch nejtmavších sekvencích (noční klub, automobilová honička) vykazuje drobný šum, v těchto okamžicích má také slabší kresbu detailů. Jinak se ale není potřeba bát ani postprodukčně přidávaného zrna. Zkrátka vizuálně parádní Blučko, excelující ve všech směrech.

Dokumentární výbava může leckoho zklamat, protože v ní Mann i všichni kolem mluví hlavně o postavách a příběhu, místo toho, aby rozebírali produkční úskalí. Ano, sem tam se dozvíme něco málo z natáčení, Mann vysvětlí, proč opět zvolil digitální kameru, prozradí, že se vše točilo na lokacích, po nichž před několika desítkami let kráčel skutečný Dillinger, popíše zbraně a automobily, kterými lupiči jezdili, většinou se ale bonusy věnují skutečným postavám a jejich trochu zbytečnému popisu, charakterizaci doby, ve které se film odehrává, a vůbec věcem, o nichž vypovídá spíš film samotný. Nakonec si z nich vlastně odnesete jen to, jak neskutečně je film autentický.

Nezachrání to ani Mannův komentář, který může leckoho nudit, protože se jedná o další historický výklad. Na jednu stranu je obdivuhodné, jak si dobu tvůrci nastudovali, na tu druhou ale chci, sakra, vědět víc o natáčení! Zachraňuje to až PiP fičura, která sice není roztažená přes celý film, pomocí U-Control ale můžete proskákat kapitolami filmu, ve kterých se nachází, a ostatní vynechat. PiP už je trochu konkrétnější, popisuje make-up, přestavbu některých scén, zvukové efekty a podobně. Jen jsem měl s funkcí drobný problém - její zvuková stopa byla občas příliš potichu, takže jí přehlušilo dění ve filmu a já nerozuměl ani slovo. Což je dost nemilé. Gangsterský kvíz jsem nezkoušel, je to nejspíš jen další pitomost ve stylu Chcete být milionářem?.

Obraz: 2.35:1 :: 1080p (VC-1)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 anglicky, Dolby Digital 5.1 česky
Titulky: české...
Datum vydání: 23 .11. 2009
Cena: 799,- 

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace