Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ulice Cloverfield 10 | 10 Cloverfield Lane | 2016
csfd  imdb  
US premiéra: 11.03.2016
CZ premiéra: 07.04.2016
režie: Dan Trachtenberg
hrají: Mary Elizabeth Winstead, John Goodman, John Gallagher Jr., Maya Erskine, Douglas M. Griffin

Ulice Cloverfield 10: Recenze


ikona
imf
Nejpříjemnější z překvapení, u kterého místy zapomenete dýchat. Chci víc a houšť. Hned! 

Když se před dvěma měsíci objevily první zvěsti o tomhle filmu, zároveň pár zlých jazyků tvrdilo, že je to prostě jen slibná indie odehrávající se v uzavřeném prostoru, ke které někdo přilepil mytologii původního Cloverfieldu, aby o ní roztržitý divák v kinech vůbec zakopnul. Zjevně se povedlo, pětimilionový film vydělal za víkend pětinásobek rozpočtu. Já jenom dodám, že ať už to bylo jakkoliv, pokrevní spojení s osm let starým Monstrem Matta Reevese je pomyslnou třešinkou na jednom z nejlepších dortů.

 

O scénáři bych se nerad rozepisoval nějak do šířky, protože jít na tenhle film jako nepopsaný list je ta nejlepší věc, kterou můžete sami sobě nadělit. Ostatně s Monstrem to tehdy bylo podobné - produkující Abrams ho dokázal utajit do poslední chvíle, nikdo jsme netušili, co vlastně uvidíme, a v kině a hlavně po něm jsme pak chodili s odšroubovanou čelistí. 10 Cloverfield Lane vypadá mnohem konzervativněji - odehrává se v bunkru, jsou tu tři herci a konvenční kamera, místo té handheldové z Monstra. Garantuji vám ale, že z kina budete odcházet ve stejně příjemných mrákotách. Jen místo digitálních efektů vás rozloží herci z masa a kostí, především pak John Goodman, který je všechno jen ne good man.

Začátek vypadá jako vlhký sen fanouška knihy How To Survive End Of The World As We Know It nebo prostě obyčejného survivalisty, který na chatě u rodičů staví atomový bunkr s pětiletou zásobou kofoly a tatranek, kdyby šlo opravdu do tuhého. Howardův (Goodman) úkryt je patnáct metrů pod zemí a divák tak trochu tuší, že obtloustlý ex-mariňák skoro sní o tom, aby k nějaké té apokalypse došlo a on se mohl dole zavřít. Tahle touha ovšem nabere temné obrysy, když se tam s ním nachází trochu jednodušší chlápek, co mu pomáhal bunkr budovat a mladá žena (Mary Elizabeth Winstead), kterou zachránil z havarovaného auta. Velmi rychle začne být jasné, že Howard touží především po uznání a vděku, přičemž hrozba skrývající za dveřmi bunkru je spíš nejasná. A podzemnímu králi a milovníkovi konspiračních teorií to tak zjevně vyhovuje.

 

A jak je to dál? Snímek se z tohoto bodu větví a graduje takovým způsobem, že byste si nejradši připnuli pásy. A ano, nesmím ani naznačovat, ale poradím vám, abyste si na tenhle film zašli do kina s velkým plátnem a hlasitým zvukem. Proč, když se to odehrává v bunkru... ne, víc už ze mě fakt nedostanete.

A vězte, že debutující Dan Trachtenberg má všechno v rukou tak pevně, že byste mu nejradši dali do náruče půl tuctu scénářů z loňského blacklistu a poslali ho do práce. Ano, asi na něj trochu dohlížel produkující Abrams, ale Trachtenberg je božan a já od něj chci víc. Teď prý točí nějaké sci-fi s cestováním v čase. Rád bych ten stroj času použil, abych si zkrátil čekání na premiéru. Podobně jako loni Damien Chazelle (Whiplash), který mimochodem Trachtenbergovi pomáhal dopiplat scénář k 10 Cloverfield Lane, dokázal na malém prostoru vykřesat velké emoce a hlavně si pečlivě hlídal míchání různých žánrů.

 

V neposlední řadě pak urežíroval Johna Goodmana v roli, za kterou bych okamžitě rozdával nominace a možná i sošky. Jestli si tohohle dobráckého obra pamatujete jen z repríz seriálu Roseanne, zasáhne vás jeho Howard jako rána kladivem do kolenní čéšky. Mary Elizabeth Winstead zase předvádí "mladou McClaneovou" v pokračování Smrtonosné pasti, které jsme po premiéře čtyřky tak moc chtěli vidět.

Tak přece jsem naznačil? Ne, tuhle křížovku nemáte šanci vyluštit. A až se vám to povede, budete už během závěrečných titulků zběsile šeptat a řešit různé náznaky, nuance a případná pokračování. Já si ale nemám s kým povídat, takže doufám, že česká premiéra bude brzy. Do té doby si sežeňte tu knížku, o které mluvím, a začněte budovat vlastní bunkr. Jeden nikdy neví. Nezbývá mi než jen pomalu upouštět páru a snažit se vám neprozradit zbytečně mnoho. Při rozumné stopáži 110 minut vás film taky první třetinu bude držet ve sladké nevědomosti, ale pak začne zrychlovat tak nevídaným způsobem, že vás vypustí zpátky do reality neskutečně hladové po dalším přídělu. Nenuceně, pouhým lusknutím prstu se tak povedlo oživit osm let starou mytologii, ačkoliv při zpětném pohledu je vidět, kde a jak byla přišita, všechno to vlastně dává smysl a otvírá to cestu k mnohem většímu budoucímu potenciálu.

 

Trachtenberg sám o sobě je pak přesně tím, co okoralá duše zasloužilého recenzenta potřebuje. Jiskra je zpátky, mladá krev potvrzuje, že má nápady, umí se poklonit klasice a zároveň si dravě razit cestu vlastním směrem. Co mohlo velmi snadno skončit jako kočičkopejskovská estráda, zanechá na patře tak parádní chuťový ocas, že z toho budete žít ještě několik týdnů. A tak to má být, ať už jste filmů za život viděli deset nebo deset tisíc.

Za pět milionů, se třemi herci, v jedné lokaci. Tyhle prvočísla dokazují, že základem je vždycky dobrý nápad.Všechno ostatní je příplatková výbava, která nikdy nesmí zastínit původní myšlenku. A 10 Cloverfield Lane je učebnicový příklad, stejně jako jeho starší bratříček. Nezbývá než doufat, že Abrams za pár let zkompletuje hattrick a bude mít do třetice šťastnou ruku.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (36)

Verdikt

avatar9/10

imf

Mladá žena se po autonehodě ocitá spoutaná v bunkru a zjišťuje, že modřina na hlavě a nabourané auto jsou nejmenší z jejich starostí. Venku za okny se něco ošklivého děje, ale ani uvnitř není bezpečno. Parádní thriller s malou duší, ale velkými ambicemi, který s vámi bude hrát na schovávanou do poslední chvíle. A vám se to bude líbit.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  Cival

 • avatar9/10

  KarelR

 • avatar7/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Lightning

 • avatar9/10

  acheron

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar8/10

  Mephos

 • avatar8/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar8/10

  cabal

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar8/10

  Slide

 • avatar10/10

  Cross

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar8/10

  The Joker

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace