Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ulice Cloverfield 10 | 10 Cloverfield Lane | 2016
csfd  imdb  
US premiéra: 11.03.2016
CZ premiéra: 07.04.2016
režie: Dan Trachtenberg
hrají: Mary Elizabeth Winstead, John Goodman, John Gallagher Jr., Maya Erskine, Douglas M. Griffin

Ulice Cloverfield 10: Blu-ray


ikona
KarelR
Proč byste měli vidět nový komorní thriller z produkce J. J. Abramse? 

V době, která usilovně hledá silné filmové hrdinky, mi letošní Ulice Cloverfield 10 přijde trestuhodně opomíjená. Jasně, holt to není blockbuster za 150 mega, to ale neznamená, že se nejedná o prvotřídní a herecky virtuózní napínák!

 

Jak možná víte, o druhém kousku z "cloverfieldovské antologie" byste si neměli nic zjišťovat. Čím víc si toho přečtete, tím méně si film užijete, tahle hra ale byla relevantní v době premiéry. Pokud jste nový Cloverfield doteď neviděli, holt vás nepřesvědčily ani spokojené reakce. A je na čase zaútočit trochu výraznějšími, lehce spoileroidními dojmy.

Takže, pokud od téhle jednohubky čekáte sci-fi, moc si nepošmáknete. Cloverfield je především psychologické drama, které si hraje s premisou celosvětové apokalypsy. Hlavní hrdinka s tváři Mary Elizabeth Winstead se po autonehodě probudí v protiatomovém bunkru, kde jí John Goodman tvrdí, že na nás zaútočili mimozemšťané a nikdo nemůže ven. Většina filmu pak stojí na rozkrývání, jestli kecá nebo ne, a jestli není riskování útěku náhodou bezpečnější než setrvání v Goodmanově přítomnosti. Režisér Dan Trachtenberg přitom pozvolna buduje tři hlavní postavy (v bunkru se nachází ještě John Gallagher Jr. aka Jim z Newsroomu) a snaží se vás ukolébat do klaustrofobické rezignace, z níž vás vytrhne hned několik šokujících událostí.

 

Tohle všechno by asi zvládl kdejaký béčkový thriller, Ulice Cloverfield 10 má ale tři zásadní trumfy, jimiž jsou samotní herci. Ani jednu postavu díky nim není snadné prokouknout a především hlavní hrdinka prochází obrovským vývojem, který bych směle přirovnal k prvním dílům Terminátora a především Vetřelce. Z víceméně obyčejné slečny se tu pomalu stává drsňačka, která se o sebe umí postarat, tím ale Trachtenbergova protagonistka nekončí. Zatímco Sarah ani Ellen neměly nějakou vnitřní krizi, zdejší Michelle je učebnicovým příkladem vyděšené slečinky, která je zvyklá při prvním náznaku problémů utíkat. Tady ji ale okolnosti zdrhnout nedovolují (nemá kam), a tak musí jít do sebe a stát se pravým opakem toho, čím byla na začátku filmu.

Ano, Cloverfield je dost klasickou, avšak naprosto parádní story o charakterním přerodu. Právě díky Michellině transformaci film funguje i napodruhé, a to i přesto, že už vás logicky nedostanou stěžejní překvapení. Co mu tedy vlastně zbývá? Famózní herci, hutná atmosféra a zmíněný osobní růst, který vážně evokuje legendární sci-fi od Ridleyho Scotta. Samozřejmě za mnohem menší peníze a bez velké žánrové nadstavby, jako záplatu ale dostanete hojnou diskutovanou (a většinou bohužel absentující) "character-driven" podstatu.

 

Jestli někdo v Cloverfieldu vidí začátek seriálu, nepochopil, že tu o globální apokalypsu nikdy nešlo. Šlo o chytré dějové kličky a o samotnou Michelle, která by se klidně mohla vrátit ve druhém díle ve stylu Terminátora 2 nebo Vetřelců. Pointou ale je, že to není tak úplně nutné. Nejzásadnější období jejího života jsme s ní už prožili a o tom filmy bývají především - sequely většinou jen ředí a zbytečně natahují (čest zmíněným výjimkám), což Trachtenbergův soustředěný komorní debut vážně nemá zapotřebí. Ať se Abramsův nový objev raději chopí dalšího nosného nápadu v dalším originálním filmu! (9/10)

Blůčko Ulice Cloverfield 10 nezklame obrazem ani zvukem, od bonusů nicméně nečekejte zázraky. Půlhodinová nálož se skládá hlavně z krátkých featurettů, z nichž stojí za zmínku jen dva - ten o hudbě a ten o zákulisí Abramsovy produkční firmy. Jistě, tvůrci a herci vám přiblíží celou výrobu filmu, motivace postav a tak dále a tak dále. U tak jednoduchého příběhu ale nedojde na nějaká nevídaná odhalení.

Koupit na FilmGame.cz

 

Nadstavbou je tak vážně až šestiminutovka se skladatelem Bearem McCrearym, jenž si musel ohromně vyhrát s pár motivy a jednou lokací, a stejně dlouhý výlet do Bad Robot, kde kupodivu mohou vyrábět filmy od A do Z. Se Star Trekem nebo Mission: Impossible by to samozřejmě nešlo. Postavit jeden bunkr, udělat pár triků a zvládnout krátkou postprodukci tu ale není problém, a právě proto se Ulici Cloverfield 10 povedlo utajit až do prvního traileru.

Dříči od Abramse tak za 15 mega vyrobili film, který si v kinech došel pro sedminásobek svého rozpočtu. To je samozřejmě obdivuhodné, jako tradičně ale víc potěší, že jsme dostali vynikající drama, v němž Mary Elizabeth Winstead a John Goodman předvádějí svoje herecké maximum. Snad jim to přihraje víc dobrých rolí. Zrovna tihle dva by totiž měli být na plátně co nejčastěji.

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD 5.1 anglicky, česky
Titulky: české
Datum vydání: 17.8.2016
Cena: 358,- (DVD), 538,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace