Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Transformers: Zánik | Transformers: Age of Extinction | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 27.06.2014
CZ premiéra: 26.06.2014
režie: Michael Bay
hrají: Mark Wahlberg, Nicola Peltz, Jack Reynor, Stanley Tucci, Kelsey Grammer

Transformers: Zánik: Recenze


ikona
Cival
Velkolepá rozlučka, nebo smutný epitaf? 

Michael Bay se u robotů zakopal na celou dekádu. Ale rozloučil se rozhodně ve velkém stylu. Jeho poslední kovové zamávání se bude těžko trumfovat, protože v daleké Číně spustí takovou blockbusterovou rachotu, jakou jsme na plátnech mockrát vidět nemohli. Ti z vás, kdo sjeli níž k číselnému hodnocení pod recenzí se možná sami sebe ptají, co blouzním, když se nekritické fanfáry konat nebudou. Jenže finále čtvrtých Transformerů, vlastně celá jejich poslední třetina, patří vůbec k tomu nejlepšímu, co se Bayovi mezi hračkami povedlo natočit. Bohužel k tomu došel po opačné cestě než v případě jedničky, která strhující spielbergovské dobrodrůžo zakončila plechovým bordelem – tentokrát přichází velkolepý akční tyjátr až po bezkrevných dvou hodinách, jež sráží celkový dojem hluboko do průměru.

Ano, po celých dvou hodinách! Čtvrtí Transformeří jsou další obětí nesoudné megalomanie, při níž bobtná stopáž a do lehkých oddychovek se cpe tučná mytologie, kvůli níž filmu akorát těžkne zadek, než aby dostával křídla. Bay nás chce obalamutit, že sledujeme jakýsi restart, že uvidíme řežbu v rámci nových pořádků, kdy se změnila pravidla – a tak jsme méně hi-tech a více nakročení k vesmírné fantasy, vypjatější a „temnější“ (uvozovky jsou na místě i přesto, že projednou umře i jedna z důležitých postav), přesto odehrávající se v „pohádkovějších“ kulisách, jež se snáze zhmotní v Lego stavebnicích.

Plus s novými hrdiny, což... není vůbec dobrá zpráva: I Shiovi odpůrci si všimnou, že s jeho drmolením odešel i švih a uvolněný teenagerský feeling. Chybí i Megan Fox, dokonce i její následnice Rosie, protože místo sošných sexbomb nastoupili jen bezkrevný fešák, co si hraje na rebela, blonďatá protekční slečinka, která nemá daleko k Dominice Myslivcové, a Mark Wahlberg v tuctové roli, která bez krochny v ruce nemá žádnou podstatu.

Lidští hrdinové jsou tu nudnější a zbytečnější než kdy předtím a nebýt Stanleyho Tucciho, jenž tu zvládl zábavně uhrát i papírem šustící prozření, pak by bylo veškeré lidské maso na odstřel.

Transfomers 4 jsou přeprodukovaným a nesoudným cvalíkem.A je to větší problém, než by se mohlo zdát. Transformeři se totiž pokouší být sofistikovaní, a tak nás ve své prostřední pasáži vtahují do prapodivné kritiky korporací a odlidštěné honby za ziskem, což nejednoho diváka tvrdě zabolí. Můžeme chválit pokusy o sebereflexivní pomrkávání, ale jedna hláška o tom, jak to jde se současnou filmovou produkcí do kopru a v kinech jsou jen sequely, ještě přesah nedělá. A Bay se tak chytá do pasti plné nudy - matné postavy probíhají překombinovaným příběhem, s tak naivním vyzněním, jaké vídáme u aktuálně frčících young-adult novel typu Divergence nebo Hostitele.

Sáhodlouhý comeback autobotů, pletichaření mezi padouchy, jejichž ksicht si nezapamatujete na dýl než pár minut, a hádky (nebo pobíhání) matných postav ústí jen v ospalky.

Bay sice umí pořád naštelovat kameru tak, aby i sebevětší moula vypadal cool. Technická stránka je precizní, triky fenomenální a 3Dčko promakané. Jenže tahle řemeslná extraliga pohání popcornovou podívanou, která je většinu ze skoro 170 minut buď vyšeptalá, nebo okoukaná, anebo inklinuje k nesoudnému CGI festu, jaký ze sebe dosud potili jen šílení Asiati.


Přehrajte si trailer
Právě u nich ale čeká spása, protože přesun do Hongkongu jakoby skomírající univerzum provětral. Živější kulisy vtáhnou do řízné akce i Wahlberga a spol. Jako rozumný tah se ukáže osekání autobotí partičky na pět jasně vyprofilovaných a barevně odlišených plecháčů (i díky tomu jsou akční scény přehlednější než kdykoliv předtím). A když si Bay začne vyhrávat se zvukovou stopou a vsadí na osudový a místy až melancholicky táhlý hudební doprovod, naberou robotí hrátky nečekaný náboj.

Film tím nesetřese nálepku přeprodukovaného a nesoudného cvalíka, jemuž dlouho netluče srdce, ale dopřeje nám aspoň velkorysý epilog.

Bay v něm najednou tasí víc nápadů, s výrazně větší frekvencí oslňuje eye-candy momenty a přesvědčuje monumentálním destruktivním festivalem, v němž procesory počítačů musely jet na řádově vyšší výkon než u konkurence. Je to esence toho nejlepšího, co nám tahle tetralogie nabídla, navíc pod osvěžujícím dohledem dinobotů. Jen přichází sakramentsky pozdě. Tak pa.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (101)

Verdikt

avatar6/10

Cival

Proč to mělo proboha tři hodiny? Tahle palčivá otázka provází čtvrtou robotickou show, která je znovu technicky impozantní, ale operuje v tolika zbytečných příběhových zákrutách a topí se v tolika odbočkách, že vás stihne unavit dávno před velkolepým finále. Čtvrtí Transformeři mají své silné pasáže i dechberoucí momenty, chlubí se i několika výtečnými akčními scénami, ani tentokrát ale nedosahují kvalit vyvážené a vrcholně zábavné jedničky.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  imf

 • avatar6/10

  Spooner

 • avatar6/10

  KarelR

 • avatar6/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Vincent

 • avatar10/10

  Ravenhorn

 • avatar4/10

  Jeržik

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar6/10

  Sagittarius

 • avatar6/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar7/10

  Robur

 • avatar9/10

  RainMakeR

 • avatar6/10

  b1aster

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace