Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Transformers 3 | Transformers: The Dark of the Moon | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 01.07.2011
CZ premiéra: 30.06.2011
režie: Michael Bay
hrají: Shia LaBeouf, Rosie Huntington-Whiteley, John Malkovich, Frances McDormand, John Turturro

Protirecenze


ikona
imf
Za tepla napsaná alternativní recenze na kovové Titány, ve které se mísí mírné zklamání se zdravým vztekem.  

Protože jsem trochu naštvaný a tak nějak počítám s tím, že jste už četli Hladovu recenzi, přeskočím úvodní formality a vrhnu se na jádro pudla. Totiž fakt, že třetí Transformeři postrádají jiskru. Někde uvnitř bliká nejasné světýlko, ale nemá dost sil, aby táhlo velkorysou stopáž. Stejně jako má Rosie Huntington-Whiteley míň křivek a mimických svalů než Megan Fox, má i zápletka míň fištrónu než oba předchozí filmy. Úplně nejsmutnějším zjištěním ovšem je, že Michael Bay je dřevo. Ne co do šikovnosti, ale prostě je jen beranidlem. Otrokem scenáristova pera a poslušným sluhou, který črtá epické obrazy, aniž by se zeptal proč. I ten patolízal Starscream se alespoň tu a tam snaží kutit něco za Megatronovými zády, ale Míša ne. Poté co místo Kurtzmana a Orciho vyfasoval rutinéra Kruegera (ten chlap je noční můra, takže musí být příbuzný s Freddym), poslušně zfilmoval, vyšperkoval jeho vizi... a podřízl si tím pod sebou větev.

Dokážu pochopit, že výměna na scenáristickém postu přišla po rozpačitých ohlasech na narychlo spíchnutou dvojku. Ta byla nekonzistentní, mírně vycucaná z prstu a možná trochu zdlouhavá. Tónem nicméně alespoň navazovala na jedničku a její klukoviny míchané s armádním fotopornem a zbrklým svazováním naší a cybertronské kultury. Kruegerův scénář se na to snaží jít od lesa, když nám v úvodu servíruje skoro až komorní pátrání po globální konspiraci z dob studené války, jenže jakmile začnou růst roboti jako houby po dešti, objeví se zásadní slabiny a film začne místo pointy rodit paterčata. A není to věru hezký pohled.

Je mimochodem ironické, že Sam se v úvodu nachází v pozici, kdy na něj nikdo nemá čas. Tajná služba a armáda od něj dala ruce pryč, Megan mu dala kopačky, Bumblebee se odstěhoval, Optimus nevolá a Shia se tak musí ztrapňovat na pohovorech a sledovat, jak jeho nová přítělkyně jezdí v luxusním sporťáku a platí účty. Ironické je to proto, že jakmile se Sam ve druhé půlce dostane zpátky na koně (ten zlom šel mimochodem podojit o trochu víc), dostává se do jeho role divák - na toho na jednou nikdo nemá čas, protože se všichni začnou hrozně řezat. A když říkám všichni, tak vlastně nevím, kde mám začít. Vzpomínáte si na představovačku autobotů v jedničce a jejich dovádění na dvorku? Na špičkování Megatrona se Starscreamem? Komorní dialogové chvilky, chtělo by se říct. Tady se při obklíčení Chicaga objevují zničehonic TUCTY nových botů a nikdo nic neřeší. Dokonce i Shia má dva minirobůtky v ledničce (na rozdíl od Dvojčat je s nimi alespoň trochu zábava, stejně jako s poskokem Johna Turturra), ale nikdo až na Sentinela Primea a Shockwavea - jednookého roboSitha - nemá šanci se nějak výrazněji prosadit. Důležité je jen to, aby se sem tam zmorfovali do pojízdného product placementu. Především Mercedes Benz tentokrát zatlačil americkou produkci do rohu. Němci mají letos silný modelový rok, takže se to tu jejich dresy jenom hemží.

Plechem i lidmi se tu plýtvá hlava nehlava (John Malkovich je skoro tak roztomilý jako v Red, ale totálně, totálně zbytečný), jediným výraznějším novým charakterem je Patrick Dempsey, ač ho v ukázkách skoro nebylo vidět. Možná to bylo proto, že je marketing tapetoval hodinovým obléháním Chicaga. Dobrá taktika, která vydělá stovky milionů, ale právě vjezdem do válečné zóny docházejí Kruegerovy nápady a Bay přichází o poslední opěrný bod. Jeho film se promění v samoúčelnou akční scénu - parádně natočenou, ale bez okras ve scénáři totálně neinvenční. Všichni víme, že Transformeři jsou hloupou(čkou) zábavou. Tak zní pravidla hry. Jenže i blbina musí být kreativní nebo alespoň srdcová. Obojí tu chybí, takže až začnou padat hlavy, bude vám těžko z toho, že vám těžko není. Emoce z vás žádná scéna ve třetích Transformerech nevyláká, wow okamžiky ve stylu Ironhideova salta v jedničce nebo Optimova lesního souboje ve dvojce tu chybí a všechna ta vystřílená munice, i v podobě naroubování na přistání na Měsíci nebo černobylskou katastrofu, přichází vniveč.

Film totiž nehraje s divákem rovnou hru - i desetiletému dítěti musí být jasné, že decepticoni by měli vyhrát. Trojice jejich leaderů je MNOHEM silnější než jakýkoliv autobot. Optimus by si to na férovku mohl rozdat tak možná s Megatronem, kterému pořád chybí kus mozku, ale Shockwave ho jednou dobře mířenou střelou pošle na dvacet minut do ošetřovny a o hlavním kápovi ani nemluvím. Je velká škoda, že film tuhle převahu lépe nezužitkoval, protože asi na dvacet minut to vypadá, že Transformers 3 půjdou cestou Terminátora 4 - lidský odboj v troskách planety proti stovkám nemilosrdných strojů. Jenže ne... Krueger cestou k happyendu dláždí křečovitými zvraty, které mají jediný důsledek. V závěru si divák může říct jen "to zas měli štěstí, pacholci". Obzvlášť jsem trpěl, když Optimus proletěl obranou a z vápna ustřelil překvapeným záporákům důležitou proprietu, která zbořila jejich plán jako domeček z karet. Když se to stalo ve finále dvojky (odpálení slunosacího zařízení na vrcholku pyramidy), považoval jsem to za školácký ústřel, ale Krueger zjevně opisuje zvraty jako čeští politici diplomové práce.

Obsah a forma jsou tu zoufale nekompatibilní. Z toho důvodu je to nejsmutnější Bayův film. Vůbec se totiž svému tvůrci nepodobá.Při takhle okatě vykonstruovaném závěru vás opouštějí všechny síly, protože mráz po zádech neběhá, ať se děje cokoliv a závěrečná Optimova řeč se rozplyne do prázdna. Objeví se jen Directed by Michael Bay a vy máte chuť někoho praštit. Proč tedy celých šest hvězdiček? Když pominu kvalitní řemeslo, které v mnoha ohledech nemá konkurenci, jde zejména o jakousi blockbusterovou setrvačnost, díky níž některé vedlejší motivy drží pohromadě. V jednotlivostech zkrátka občas film funguje (dobrá hláška, vizuální odkaz atd.), jenže je jich tady příliš. Film by byl paradoxně o dost bytelnější, kdyby se Bay zbavil půlky postav, dvou třetin robotů a sesekal film někam ke dvěma hodinám (celková stopáž je stejně jako v případě dvojky přes 150 minut).

Hlavně ale neměl měnit vítězný tým. S Kruegerem přišel film o nevinnost a hravost nevybouřeného teenagera. A s dospělejším lookem bohužel nestihnul zmoudřet. Duše a tělo, obsah a forma, jsou tu zoufale nekompatibilní. A i z toho důvodu je to dost možná nejsmutnější Bayův film. Vůbec se mu totiž nepodobá. Vím, že často děláme ze scenáristů sémě všeho zlého, ale tady máme učebnicový příklad toho, jak výměna jedné součástky odpraví celý motor. Bayovi se krásně povedlo při loučení s robosérií dokázat, že je vlastně jen kvalitním skalpelem v rukou doktora. Místo úspěšné operace jsme se ovšem dočkali eutanázie. Nerad bych, aby teď studio pod vlivem obřího víkendového otvíráku odkleplo čtyřku ve stylu letošních Pirátů z Karibiku. To bychom tu rovnou měli otravnou a přebytečnou zombie. To snad radši sbohem a dík za všechny plechy. Já se teď jdu léčit z deprese u blboučké, ale svým způsobem roztomilé dvojky. Jedničku jsem si totiž pouštěl už v pondělí. 

P.S. Viděno v originále, bez třetího rozměru a s recyklovanou hudbou (ale to je asi problém všech verzí), kterou někdo zapomněl pustit nahlas.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (89)

Verdikt

avatar6/10

imf


Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar6/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  HALUZNIAK

 • avatar7/10

  Vincent

 • avatar10/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  Mayhem

 • avatar6/10

  gonzo

 • avatar3/10

  deiwi

 • avatar7/10

  RoBo

 • avatar6/10

  yeniczek

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar8/10

  chroust

 • avatar7/10

  PharaoX

 • avatar7/10

  mcb

Transformers 3: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Autoboti a Deceptikoni redefinují pojem "kulervoucí epickej nářez" 

Když by před deseti lety někdo řekl, že se budeme těšit na filmy natočené podle hraček, nejspíš by si dotyčný koledoval o pár facek a jednosměrnou jízdenku do Bohnic. No ale dnes to tak je. První Transformeři Michaela Baye nás dostali do kolen a doteď si moc dobře vzpomínám, jak prakticky celá redakce MovieZone chodila odpoledně po městě a nikdo se nezmohl na víc než na občasné "no ty vole...". Druhý díl nás však velmi rychle vrátil na zem. Příběh byl hloupý i na poměry té nejméně náročné letní zábavy, všudypřítomný humor spíš otravoval než bavil a o akci se dalo říct všechno, jen ne to, že by byla přehledná. Michael Bay a Steven Spielberg se však snažili všechny přesvědčit, že ve trojce se vrátí k tomu, co fungovalo poprvé a že se ze svých chyb poučili. A nekecali.

Zatímco druhý díl bych si znovu nepustil, ani kdyby mi DVDčko donesla Megan Fox, trojka má v sobě to, čím si svět získal první díl. Je to dokonalá letní zábava, které se dá vytknout jen minimum věcí a jediným opravdu zásadním problémem je to, že třetím Transformerům logicky chybí onen moment překvapení, jenž měli tvůrci na své straně před čtyřmi lety. V rámci subžánru "boží film pro děti nebo pro chlapy, co v sobě pořád to děcko někde mají" byste ale hledali něco lepšího jen těžko. Třetí Transformeři jsou podívaná, kterou v epičnosti nejspíš ještě dlouho nic nepřekoná. Ze začátku to tak sice nevypadá a v první třetině filmu se vlastně skoro vůbec nic nestane, ale jakmile se dvě bandy robotů setkají v Chicagu, můžete se připravit na to, že dalších přibližně pětačtyřicet minut budete hledat svou čelist někde na zemi.

Ano, finále má snad tři čtvrtě hodiny. A padají při něm mrakodrapy, lidští hrdinové permanentně probíhají nebo prolétávají bortícími se budovami a drsní američtí vojáci spolu s partou hodných robotů bojují za zvuků hrdinských chorálů a patetických projevů s nepřítelem, který ve finále jednoduše musí i přes své výhody prohrát. Jinak by totiž adrenalinem vybičované publikum pravděpodobně zničilo při závěrečných titulcích kino. Michael Bay prostě opět dělá to, co umí jako nikdo na světě. Akce se od minula značně zpřehlednila a jen málokdy se stane, že by člověk nevěděl, co se to zrovna na plátně děje. Samozřejmě problémy mohou nastat v případě, že se v robotech a v tom, za jakou stranu kopou, moc neorientujete, ale dokud se ty hromady kovu řežou, tak je to asi jedno. A mimochodem konečně tu po měsících čekání máme film, u kterého nebudete litovat té padesátikoruny navíc za 3D.

Třetí Transformeři mají sice možná trochu slabší rozjezd, ale i před závěrečným akčním infernem dokáže Michael Bay celkem jasně naznačit, proč je považován za jedničku ve svém oboru. Honičku Autobotů a Deceptikonů na dálnici si nejspíš budete na Vánoce z Blu-Raye pouštět záběr po záběru a i úvodní akce na planetě Cybertron je dostatečně efektní na to, aby dokázala utáhnout i následující půlhodinu, v níž si hlavní hrdina akorát hledá práci a ve které je nejnapínavější scénou pohovor s naprosto šíleným Johnem Malkovichem.

No ale hodně efektní to bylo i minule a nestačilo to. Co tedy posouvá třetí Transformery zpátky na špičku letních blockbusterů? Překvapivě scénář. Ehren Kruger se rozhodl celou trilogii uzavřít v mnohem temnějších odstínech, než v jakých začala. Zapomeňte na otravná robotická dvojčata z minulého dílu, humor tu sice pořád je, ale rozhodně neobtěžuje jako posledně a některé hlášky Johna Turturra nebo nováčků Kena Jeonga a Alana Tudyka spolehlivě pobaví. Stejně tak i dva piditransformeři, jež tvůrci používají s mírou a ne jen proto, aby se prodalo víc hraček. Zároveň jsou tu ale i fungující, emocemi narvané scény, překvapivé zvraty a především i násilí. Pořád jsme pochopitelně v žánru "možná koukají i mrňata", takže na krev nedojde, ale komparsisté tentokrát neumírají mimo záběr a deceptikonský masakr v ulicích Chicaga člověka docela zaskočí. Těch sto padesát minut v kině uteče rychle nejen kvůli akci, ale i díky tomu, co se děje mezi ní.

Prim tu samozřejmě opět hrají roboti, ale Shia LaBeouf znovu do hlavní lidské role zapadl bez nejmenších problémů a v pohodě film táhne dopředu. Spielberg s Bayem měli před čtyřmi lety buď zatraceně dobrý čuch nebo kliku, že mu dali hlavní roli. Příjemným překvapením je však Rosie Huntington-Whiteley. Důvěru čtenářů MovieZone (a proč to nepřiznat, ani redakce) neměla, ale svou roli zvládla bez nejmenších problémů. Pochopitelně neměla za úkol tvářit se jako Robert De Niro - ale i jako sexy parťačka Sama Witwickyho je naprosto dostačující. Po její kalhotkové představovačce si na Megan Fox vzpomenou jen militantní odpůrci blondýnek.


Přehrajte si trailer
Takže nakonec ano, Michael Bay a Steven Spielberg to dokázali. Letos a pravděpodobně ještě hodně dlouho neuvidíte nic tak popcornově bombastického, jako jsou třetí Transformeři. Tvůrci navíc naslouchali výtkám směřujícím k jejich minulému filmu a poučili se z nich. Transformers 3 jsou tak návratem k prvnímu dílu se vším, co k tomu patří, jen asi tak desetkrát výpravnější. Originalitu tady nehledejte, tenhle film je pouze závěrem trilogie, která stojí a padá na tom, jak moc efektně si dávají obří roboti po držce a jak moc u toho hláškuje Shia LaBeouf. A obojí si Bay dokázal pohlídat.

Běžte na to, takhle velkolepou destrukci nejspíš zase hodně dlouho v kině neuvidíte. A ten zbytek je taky dost fajn.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (185)

Verdikt

avatar8/10

Mr. Hlad

Michael Bay, Autoboti a Deceptikoni opět ukazují, co všechno jde zničit. Třetí Transformeři mají sice pomalejší rozjezd, ale o to zajímavější finále. Tentokrát je to celé o něco temnější, drsnější a dospělejší, ale pořád stejně naivní a pitomouške. I když má film svoje chyby, pokud vyrazíte do kvalitního kina, posledních pětačtyřicet minut vás čeká něco, co jste ještě nikdy neviděli. Klasická letní zábava, u které si můžete vychutnávat popkorn, vypnout mozek a užívat si ničení Chicaga. Víc od třetích Transformerů nechtějte.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar4/10

  duro

 • avatar4/10

  crom


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Vincent

 • avatar8/10

  Jeržik

 • avatar8/10

  acheron

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar4/10

  listr

 • avatar5/10

  Postman

 • avatar8/10

  st39.6

 • avatar9/10

  Sagittarius

 • avatar7/10

  Georgee

 • avatar6/10

  yeniczek

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar8/10

  Shaman05

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace