Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Transformers 3 | Transformers: The Dark of the Moon | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 01.07.2011
CZ premiéra: 30.06.2011
režie: Michael Bay
hrají: Shia LaBeouf, Rosie Huntington-Whiteley, John Malkovich, Frances McDormand, John Turturro

Blu-ray 3D


ikona
st39.6
transformers
Bum, prásk a třetí rozměr. Masakr ve 3D? 

Paramount udělal s vydáním třetích Transformers jednu marketingovou kulišárnu: Film na Blučku vydal nejdříve ve 2D a prostý bonusů, aby uspokojil obyčejné diváky i fanoušky, kteří se nemohli dočkat. Zároveň slíbil, že časem vydá plnohodnotnou edici, která krom 2D kopie filmu přinese i 3Dčko a kopu bonusových materiálů, jež by měly uspokojit i největší filmové maniaky. Člověk by si od té ošizené edice sliboval alespoň nižší cenu, jenže Transformers u nás vyšli na klasických šest stovek. To nejhorší ale přišlo až s onou plnohodnotnou edicí, kterou jsme teď prohnali přehrávačem.

Dlouho očekávaný "full pack" sice na pulty tuzemských obchodů dorazil ve 3D a s kopou bonusů, distributor ale ve snaze srazit pořizovací cenu vypustil 2D kopii filmu. V balení tak najdete jen Blu-ray 3D. Že nemáte 3D televizi nebo přehrávač, který by si "vypreparoval" 2D stopu? Vaše smůla. Chcete film ve 2D a dokumenty? Kupte si 2D Blučko a přikupte to 3Dčkové s bonusovým diskem. Vždyť třináct stovek se dneska válí na každém druhém chodníku.

Je to docela hnusná zrada. Prostě řečeno: pokud jste se těšili na bonusovou nálož a koupi filmu jste odkládali, v případě, že nepatříte mezi early adopters a nemáte domácí kino přizpůsobené 3Dčku, musíte si stejně koupit k nové i onu starou 2D edici za šest stovek, abyste si film užili. A nebo víte co? Prožeňte 3D placku nejnovějším AnyDVD HD a vytvořte si osobní kopii, program vám z 3D verze udělá klasické 2D. Nevím totiž, jak vám, ale mně je přistupování na podobnou hru tuzemského distributora značně proti srsti.

Do recenze tímto tématem samozřejmě vstupuji s tím, že už jste si o filmu jako takovém přečetli až až (pokud ne, pořád je tu starší Blu-ray recenze nebo recenze předpremiérová). Bay je Bay, Transformers jsou Transformers. Moc výbuchů, naleštěných autíček, pěkných ženských a akce, jejímuž měřítku se příštích několik let nic nevyrovná. Prostě libovka - anebo peklo nejen pro artové diváky.

Ve 3D je to ještě větší paráda, což ostatně potvrdí každý, kdo Transformers viděl ve 3D kině. Blučko stále oslňuje špičkovým přepisem, který se od toho minulého kupodivu příliš neliší ani po jasové stránce - víceméně dostanete na chlup to samé, jen ze dvou odlišných úhlů. A opět s famózním zvukem.

Co by vás tedy na tomhle balení mělo zajímat nejvíce, jsou bonusy. S těmi vás druhý disk zabaví na nějaké tři hodiny a ačkoliv chybí třeba audiokomentář Michaela Baye se Stevenem Spielbergem (také se mohli na chvíli posadit k mikrofonu, když nás nechali tak zatraceně dlouho čekat), měli byste po téhle Tour de Bayhem vypínat přehrávač se spokojeným úsměvem na rtech.

Nabídku totiž otevírá téměř dvouhodinový Zaostřeno na temnou stranu Měsíce, což je nesmírně komplexní dokument o vzniku filmu, který vám dá nahlédnout na celé to šílenství, které kolem Bayova natáčení vzniká. A že je to podívaná! Dokument otevírá komentářem dvojky a tím, v čem se tvůrci od nepříliš povedeného dílu snažili odlišit. Přechází se k designu jednotlivých robotů, jenž je tentokrát podstatně organičtější (a třeba nový Prime je založen na anime a samurajích). Od robotů k ženským - na přetřes přijde i přeobsazení hlavní ženské role (Bay jednoduše tvrdí, že se Megan změnila a už to nebyla ona postava, kterak jsme jí znali), což je segment zajímavý především díky několika testovacím záběrům s Rosie.

No a pak se skáče přímo do natáčení: Bay a producenti vysvětlují, proč se rozhodli natáčet ve 3D (Michael podotýká, že měli rozpočet jen na dva týdny natáčení ve 3D, ale že si ho na konec vydupal prakticky na celý natáčecí plán), dopodrobna se rozebírá scéna rozpůleného mrakodrapu, uvidíte, jak nějaký dobrák naboural jeden z pouhých tří existujících Maybatchů, jak tým pracoval ve střediscích NASA. Samozřejmě dojde na skvělé podmínky v Chicagu a na to, jak měl štáb doslova vyklizené ulice, kde si mohl dělat, co se mu zlíbilo.

Bay si přizval ještě jednoho střihače, při tvorbě zvukové stopy narazil na limit ProTools, které nebylo schopné vytvořit více jak dvaatřicet tisíc fadů v jednom reelu (!!!) a samozřejmě se ve velkém proberou digitální efekty. Dokument uzavírá pohled na ruskou premiéru a trocha toho nostalgického plácání po ramenou.

Na disku toho ale najdete ještě více. Vedle trailerů a tuny libových concept-artů třeba porovnávačky previzualizace s finálními záběry (s komentářem Baye a člověka od vizuálních efektů, pan režisér mimochodem zní, jako by měl rýmu), ve stejné formě se pak prezentují i digitální efekty (dohromady něco přes půl hodiny). V necelé půlhodince se podíváte na současný stav a budoucnost NASA a pod složkou Archivu temné strany Měsíce najdete pár drobných featurettů včetně dvouminutové podivnosti, v níž Michael Bay obdarovává retardovaného chlapce, který mu neustále klepal na dveře kanceláře, jedničkovým iPadem..

Bonusový disk je opravdu nařachaný, o to smutnější je, jak podělaná tuzemská Blu-ray edice dopadla.

Obraz: 2.35:1 1080p (MPEG-4 AVC MVC)
Zvuk: Dolby TrueHD 7.1 - anglicky, DD 5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 8. 02. 2012
Cena: 699,-

Transformers 3: Blu-ray


ikona
st39.6
Tahle placka vás nadchne. A pak nas... 

Plech. Ňadra. Výbuchy. Dětinský humor. Naleštěné auťáky. Zadky. Plech. Neustále zapadající slunce. Výbuchy. Základní ingredience většiny blockbusterů z dílny Michaela Baye. Všechny jeho filmy mají krom těchto příměsí společné to, že jsou hloupé, většinou neskutečně dlouhé, povrchní a naivní. Nejen to, ignorují leckterá pravidla vysoké filmařiny, nedávají smysl, jejich akce je poslepovaná tak podivným způsobem, občas i natolik bez kontinuity, že je s podivem, že se v ní orientujeme. A přece Bayovy fláky řada z nás miluje. Proč? Přečtěte si ještě jednou seznam oněch základních ingrediencí. Je to jednoduché. Občas ke spokojenosti víc netřeba...

Je to destruktivní jízda, hollywoodská zábava v čiré podobě, bez kompromisů.Jednou za čas je prostě potřeba vypnout. A u jakého jiného filmu takový restart provést, když ne u Transformers? Banda robotů se tu mlátí hlava nehlava, akci střídá hloupý humor a ten střídá další akce. A když už člověk myslí, že si odpočine, naběhne na scénu Rosie Huntington a vystaví nohy, vedle kterých by si připadal i stožár elektrického vedení jako malý pinďa.

Je svatá pravda, že se Michael Bay se třetími Transformers překonal. Spielbergem přidělené peníze využívá do posledního centu. Efektně, i efektivně, takže je schopný servírovat invazi v takovém měřítku, že se budete nad všemi ostatními žánrovkami akorát škodolibě usmívat. Stejně jako v jeho předešlých filmech i tady platí, že co akce, to moneyshot, za který by byl jiný film vděčný jako za vrchol svého finále. Jenže Bay s takovými sekvencemi přichází každou pátou minutu.

Alespoň proto musí člověk třetí Transformers ocenit. Je to destruktivní jízda, ve které se dějí doslova neuvěřitelné věci, vše v dokonalém trikovém kabátku a s nadhledem. Hollywoodská zábava v čiré podobě, bez kompromisů. Chcete roboty, kteří si dávají do ciferníku? Tady se jich válí hned několik tun. A dělají takové věci, jaké žádný filmař příštích několik let nebude schopný ani napodobit. Dvě a půl hodiny adrenalinu a ztřeštěného humoru. Jak to může někoho nebavit?

Pokud tápete, klikněte si o záložku vedle do recenzí - kde se názorově rozcházejí Mr. Hlad s imfem.

Blučko je z obrazového hlediska pořádný fešák. Výborný transfer bez jediného náznaku viditelné komprese má špičkovou ostrost, která u správně zaostřených záběrů dokáže oslňovat neuvěřitelnou drobnokresbou. Dokonale přesný kontrast dává vyniknout klasicky bayovsky přesaturovaným barvám - barevný přenos je také dokonalý (na droboulince naoranžovělé pleťovky jsme u Baye zvyklí). Ve množství záběrů vyniká hodně zrna (i když oproti předchozím dílům trochu jemnějšího) a dává tak obrazu pravý filmový look - a zároveň nás uklidňuje, že se nekonalo nějaké DNR. Stejně tak nejsou vidět ani žádné jiné obrazové zásahy do přepisu. Podařil se na výbornou.

Dost možná ještě nadšenější pak budete ze zvuku, který dorazil rovnou v osmikanálovém Dolby. Zvukový design se sice často opakuje, nic to ale nemění na neustálém šťavení surroundů, které si stejně jako subwoofer neodpočinou ani na vteřinku. Zvuk má výborný prostorový efekt, přitom dokonale zvládá dialogy.

Tomuhle Blučku z hlediska prezentace opravdu není co vyčítat. Prostě se povedlo. Co se ale nepovedlo, co naopak doslova nasere, je bonusová výbava.

Žádná není.

Proč jsme se u tak ohromného a úspěšného filmu žádných dokumentárních materiálů nedožili? Peníze. Paramount jich chce ještě víc. Proto si budou nedočkavci kupovat ošizenou edici, aby se mohli mrknout alespoň na film (u nás za "krásných" šest stovek, super) a plnohodnotná edice vyjde později (pravděpodobně na Vánoce, tedy snad). Až ta přinese bonusové materiály a vedle 2D verze i 3Dčko.

Obraz:

2.35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby TrueHD 7.1 - anglicky, DD 5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 2. 11. 2011
Cena: 599,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace