Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Till Death | 2021
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 02.07.2021
CZ premiéra: nestanovena
režie: Scott Dale
hrají: Megan Fox, Callan Mulvey, Eoin Macken, Aml Ameen, Jack Roth, Stefanie Rozhko

Till Death: Recenze


ikona
do_Od
béčkoGeraldova hrakrevMegan FoxnevěrapomstarecenzeScott DaleStephen Kingthriller
Megan Fox musí řešit dopady toxického vztahu, zatímco je připoutaná k mrtvole svého zesnulého muže. A je to překvapivě lepší, než byste na papíře čekali. 

Megan Fox dělala v posledních letech většině filmům vlastně takovou medvědí službu. Její obsazení totiž automaticky znamenalo, že snímek nejspíš nebude příliš ambiciózní, a ve výsledku tak ani moc dobrý. Částečně si to asi způsobila i sama, když Michaela Baye kdysi dávno přirovnala k Hitlerovi a před strýčkem Spielbergem byla spíš za potížistku než někoho, s kým byste chtěli spolupracovat častěji. V poslední době tak na herečku narazíte maximálně v traileru na nějaké béčko pochybných kvalit, kde vás už nepřekvapí ani účast zkrachovalé hvězdy typu Bruce Willis. Přesto všechno však teprve pětatřicetiletou herečku nelze ještě úplně odepsat. Ukazuje se totiž, že i ona může pořád narazit na slušný scénář i zajímavého tvůrce. Enter Scott Dale.

Přestože je na soudy ohledně mladého filmaře po Till Death brzy, na jeho další film budu jednoznačně minimálně zvědavý. A to čistě proto, jakým způsobem zvládl proměnit na první pohled rutinní béčkový thriller do zábavné, v úvodu i mírně eroticko-hororové show, jejíž hvězdou se stala herečka, která vlastně nikdy neuměla moc dobře hrát.

Till Death vypráví o manželce (Fox), která zahýbala svému muži, jenž ale sám nebyl žádným svatouškem. Vlastně to byl narušený arogantní psychopat, který se o nevěře své drahé polovičky dozvěděl, a tak přišel s rafinovaným plánem, jak se jí pomstít. Po romantickém večeru ji odveze do odlehlého domu u zamrzlého jezera, vyspí se s ní a ráno, poté, co ji k sobě připoutá, si prostřelí mozek.

Pakliže jste četli nebo viděli Geraldovu hru, bude vám celý koncept připadat velice povědomý. Ano, inspirace je tu celkem jasná, přesto je ale nutné zmínit, že scénář z Kinga vážně nevychází, a tak ačkoliv je místy průhledný skrz naskrz, pořád nabídne po čas sledování dost překvapení na to, aby i ti nejzkušenější diváci mohli místy zadržovat dech. Ono totiž spoutáním a zastřelením se všechno teprve začíná, a šokovaná Megan s půlkou obličeje od krve bude muset poměrně rychle začít jednat, vláčení mrtvoly za zády totiž zdaleka není to nejhorší, co si na ni její vykutálený ex-partner přichystal.

Podobné komorní náměty ve většině případů vsází buď na silné herce, nebo výborný scénář. V případě Till Death je tomu ale maličko jinak. Megan Fox nehraje blbě, pořád je ale spíš pastvou pro oči. I proto toho ve filmu zase tolik nenamluví, ostatně zaprvé nemá s kým by mohla dialogy vést, a za druhé když už něco řekne, je to většinou několikrát nacvičená hláška. Projev je sice spíš spratkovitého rázu, ale k postavě to sedí. Scénář pak taky není žádné veledílo, dostává ovšem hlavní postavu do natolik zajímavých situací, abyste neměli čas vnímat nic jiného, rozumná stopáž 89 minut navíc neustále žene děj kupředu, takže filmu nikdy nedojde tempo, a po celou dobu hezky graduje.

Velice potěší taky smysl pro detail, který filmaři snímku věnují. Tak například že mrtvola se lépe táhne, když na něčem leží. Nebo že při krčení se u zmrzlé ledové země se člověk začne velice rychle klepat zimou. Takových drobností, které byste považovali za automatické, ale přesto ve filmech často nejsou, je tam plno, a jenom to pomáhá dotvářet komplexní obraz hezky semknutého projektu, se kterým si někdo vážně dal záležet. Ať už se to týká šikovné kamery, skvělé výpravy, sympatického obsazení vedlejších rolí, nebo viditelné snahy dostat z Megan jenom to nejlepší, ta práce je tu zkrátka vidět, a je to hrozně fajn.


Přehrajte si trailer
Ze všeho nejvíc si ale cením toho, jak je to zábavné. Z ranku všech těch Krvavých nevěst, Narušitelů nebo i té jedné filmové adaptace Geraldovy hry s Carlou Gugino je to jednoznačně nejpřímočařejší, takže to skutečně ani na minutu nenudí, nezatěžuje se to zbytečnými flashbacky, na nic si to nehraje, a prostě to jen v klidu baví. Sem tam si pár minut dopředu řeknete, co se asi stane, a pak si potvrdíte, že se to i stalo, ale stejně vás to napnulo, nebo k tomu byla lekačka, nebo šťavnaté zaražení nože do nejmenované části těla, takže to i tak oceníte. Dlouho jsem zvažoval, kolik nakonec dát, ČSFD se na to tradičně netváří, 93 % pozitivních recenzí s průměrem 6,7 na Rottenech už je ale přece jen akurátnějších. Komu chyběla Megan Fox v dobrých filmech, bude spoko jako já. Komu ne, může si ten jeden bodík dolů sundat. Palec nahoru ale dáte tak jako tak.

Verdikt

avatar7/10

do_Od

Stephen King kdysi dávno napsal horor Geraldova hra a debutující režisér Scott Dale si z něj něco málo vypůjčil, aby natočil svižný béčkový thriller, který v reálu funguje daleko lépe, než byste na papíře čekali. Megan Fox si užívá nejlepší roli od prvních Transformers, stopáž krásně odsýpá a mírně předvídatelný scénář naštěstí zvládá dělat radost jedním nápadem za druhým. Jasně, je to pitomé, ale zároveň taky moc, moc zábavné.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  speedy.mail

 • avatar9/10

  Shit4u

 • avatar7/10

  Maverick

 • avatar6/10

  Sub-Zero

 • avatar2/10

  _Tomo_

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace