Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Gerald´s Game | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.09.2017
CZ premiéra: nestanovena
režie: Mike Flanagan
hrají: Carla Gugino, Bruce Greenwood, Henry Thomas, Kate Siegel, Carel Struycken

Gerald´s Game: Recenze


ikona
Mr. Hlad
bruce greenwoodcarla guginogeralds gamestephen king
Chcete si trochu opepřit milostný život? Tak bacha, ať nedopadnete jako hrdinové Stephena Kinga. Mohlo by to bolet.  

Letos se Stephenu Kingovi ve filmech celkem daří. I když mám teď na mysli spíš kvantitu než vyloženě kvalitu. Ambiciózní Temná věž se nepovedla a nezaujala diváky ani kritiky, na druhou stranu To bude jeden z nejúspěšnějších hororů historie a navíc jde i o docela zábavný kousek. Svojí trošku z Kinga si chce urvat i Netflix, který na podzim vypustí mezi diváky hned několik filmů. A pokud se všechny vydaří tak jako jako Gerald´s Game, nejspíš si nikdo nebude stěžovat.

 

Adaptace jedné z kratších prací krále literární hrůzy se chopil Mike Flanagan, jeden z těch talentovanějších mladých režisérů, kteří se specializují na filmový děs. Jeho Hush jsem tu před pár měsíci chválil, tentokrát ale odvedl ještě lepší práci. Zápletka se točí okolo manželů Geralda a Jessie, jimž to v posteli evidentně moc neklape, a tak se rozhodli udělat si pěkný výlet pryč z města a vyzkoušet pár nových věcí. A Gerald vzal pouta. Sexuální radovánky však nemají dlouhého trvání, protože nadržený manžel to přehnal s viagrou a jeho srdce se odporoučelo. A Jessie zůstala přikurtovaná k posteli. Sama, daleko od civilizace a bez šance osvobodit se. Teď ji čeká několik hodin a možná i dní pekla a čím víc se snaží zbavit pout, tím víc ji dochází, že nejspíš brzy skončí jako její manžel. 

 

Flanagan dostal dva herce (víceméně), jednu místnost a slavnou předlohu. Na první pohled toho moc není, ale na dobrý film mu to bez problémů stačí. Carla Gugino i Bruce Greenwood jsou pro svoje role ideálně vybraní a oba navíc dostávají díky chytrému režisérovu přístupu dost prostoru předvést, co v nich je. Jessie totiž, ačkoliv je uvězněná posteli a kouká na mrtvolu manžela, není v místnosti úplně sama. Brzy se začínají objevovat halucinace v podobě jí samotné i mrtvého Geralda. Zatímco on se jí pokouší demotivovat, neexistující Jessie působí jako sebevědomá žena, která se chce porvat o život. Carla Gugino tak hraje sice jednu postavu, ovšem ve dvou zcela odlišných podobách a neskutečně jí to sedí. Když je připoutaná k posteli, začíná jí hrabat a fyzicky trpí, budete jí litovat. Jakmile se ale ke slovu dostane její halucinace, je to sexy a svůdná dáma, která působí jako někdo, kdo si dovede poradit i v takhle blbé situaci. Teď jde jen o to, kdo bude mít v tomhle průšvihu hlavní slovo...

 

Flanagan navíc chytře a rychle stříhá a střídá úhly, z nichž celou situaci snímá, takže i když jsme pořád v jedné místnosti, má Gerald´s Game sakra svižné tempo i v těch momentech, kdy se vlastně jen mluví. Od půlky se navíc ke slovu dostanou atmosférické flashbacky a traumata z minulosti a celý příběh začne být něčím víc než jen „jsem přidělaná k posteli a asi jsem v hajzlu“. Flanganovi se daří postupně přidávat do filmu prvky, které celou jednoduchou zápletku postupně rozšiřují do mnohem komplexnějšího příběhu. Výlety do minulosti však paradoxně i brzdí tempo. Představitelka mladé Jessie není herecky úplně přesvědčivá a tvůrci se krutým traumatem z dětství občas zabývají zbytečně dlouho a film tak ve výsledku ztrácí napětí. Není to nic hrozného a když už to začne být trochu přes čáru, vytasí se režisér se scénou, kvůli které si možná budete muset zakrýt oči a hned mu zas budete zobat z ruky. Ale zkrátka to ve flashbacích na rozdíl od „postelových problémů“ občas malinko drhne. Na druhou stranu bez nich by to asi celé nedávalo moc smysl a vydržet se to fakt dá.

 

Gerald´s Game je povedená věc, kterou dopředu tlačí především skvělá herecká dvojice a režisér, jenž dovede i na minimálním prostoru s pomocí kamery a střihu vytvořit strhující atmosféru. O to víc zamrzí, že díky přílišnému hrabání se ve flashbacích a minulosti film občas zbytečně přešlapuje na místě a ztrácí tempo. Celkově však jde rozhodně o hodně zajímavou a v některých momentech zatraceně nepříjemnou thrillerovou jednohubku. Na deštivé podzimní odpoledne naprosto ideální film.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Gerald a Jessie si vyrazili pryč z města, aby si trochu užili. A Gerald to nerozdýchal. Jeho manželka je připoutaná k posteli, pomoc jen tak nedorazí a zdá se, že ji čeká pár hodně nepříjemných hodin a dní. A že to možná nepřežije... Gerald´s Game je komorní thriller s výbornou hereckou dvojicí, překvapivě svižnou a nápaditou režií, ale bohužel i příběhem, jemuž ve druhé části začne lehce docházet dech. Naštěstí ale nikdy tolik, aby film začal vyloženě nudit. Pokud chcete chytrý, skvěle zahraný a v jistých momentech až fyzicky nepříjemný film, tak to s touhle adaptací Stephena Kinga určitě zkuste. Nová klasika z ní nebude, dobrý thriller ale určitě ano.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  martisf

 • avatar7/10

  Herkulesss

 • avatar4/10

  Nexus6

 • avatar8/10

  Spiker

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar7/10

  Atchyroz

 • avatar5/10

  slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace