Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hush | 2016
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Mike Flanagan
hrají: John Gallagher Jr., Kate Siegel

Hush: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Šílený zabiják s kuší proti hluchoněmé hrdince. Hra na kočku a na myš začíná.  

Mike Flanagan je jméno, které se mezi hororovými fandy skloňuje v poslední době docela často. Jeho Oculus a aktuální Zlo nikdy nespí jsou zručně natočené žánrovky, na podzim má mít premiéru jeho Ouija 2 a tak trochu tajně natočil komorní Hush, o němž bude řeč teď. A rovnou řeknu, že byste tenhle malý film neměli minout.

 

Na první pohled jde o klasický přírůstek do subžánru home invasion. Odlehlý barák, v něm hrdinka a venku magor s nožem, kuší a mentální poruchou. A pak následuje něco přes hodinu utíkání, schovávání a boje o život. Flanagan se netváří, že točí něco výjimečného, přesto jeho Hush v něčem výjimečné je. Hrdinka tohohle napínáku je totiž hluchoněmá. A tomu se podřizuje všechno okolo. Nejen že se dočkáme jen minima dialogů, ale Flanagan se díky tomu mohl k žánru postavit trošku jinak, než je obvyklé.

V Hush najdete hutnou a nepříjemnou atmosféru i pár scén, u nichž vám nebude nejspíš moc dobře, ale není tu žádná lekačka. Ani jedna. A proč taky? Hluchoněmá Maddie nemá ani tušení, že její sousedku ubodali dva mety od ní, zatímco chystala večeři. Neví, že když píše na gauči knihu, stojí za ní magor poklepává si na nůž. A když jí to dojde, dá jí vrah jasně najevo, že si s ní chce pohrát a má v plánu ji před smrtí totálně psychicky vydeptat. Maddie o zabijákovi ví. A dostává šanci proti němu bojovat. Což je ve výsledku mnohem zajímavější než daší variace na "teď magor vyskočí ze skříně a ta prsatá holka bude křičet, poběží do schodů a on ji pak ubodá".

 


Přehrajte si trailer
Maddie si je vědoma toho, že má minimální šanci. Její protivník je ozbrojený, silnější a má všech pět smyslů. Není to však génius ani řezník typu Jasona Voorheese, takže nakonec z tohohle komorního obléhání nevyleze druhořadý krvák, ale psychologická hra na kočku a na myš s hrdinkou, které budete fandit. Není totiž blbá. Má strach, chová se však logicky a racionálně za každých okolností. Samozřejmě dojde na pokusy protivníka ukecat, utéct mu i na otevřený střet, Maddie se ovšem i přes svůj hendikep nikdy nestane klasickou obětí. A někomu takovému se vždycky dobře drží palce. Kate Siegel, mimochodem spoluscenáristka a Flanaganova manželka, je navíc ve své roli velmi přesvědčivá a její protivník John Gallagher Jr., jehož jste mohli vidět v Ulici Cloverfield 10, taky odvádí skvělou práci.

Hush není film, který se zapíše do dějin thrillerů a hororů, ale je to profesionálně natočený napínák, jenž dovedl do okoukaného subžánru přinést pár nových nápadů, ukázal, že se lze vyhnout těm nejokoukanějším klišé a chytře pracuje s neobvyklou hrdinkou. John Carpenter by měl z téhle sebevědomé thrillerové podívané radost. A já ji mám taky. 

Verdikt

avatar7/10

Mr. HladHodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  Herkulesss

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar7/10

  Davies182

 • avatar7/10

  pytlak15

 • avatar7/10

  LiLLZe

 • avatar7/10

  LiLLZe33

 • avatar7/10

  Likan7

 • avatar6/10

  Ravenous

 • avatar6/10

  jeff87

 • avatar7/10

  Livia

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace