Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Světová invaze | Battle: Los Angeles | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 11.03.2011
CZ premiéra: 10.03.2011
režie: Jonathan Liebesman
hrají: Aaron Eckhart, Michelle Rodriguez, Bridget Moynahan, Michael Pena, Ramon Rodriguez

Světová invaze: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Mimozemšťané útočí na L. A. Měli byste u toho být?  

Letošní filmová sklizeň se zatím moc nepředvedla, ale právě Světová invaze by měla být tím prvním blockbusterem, který do kina nažene davy, konečně vydělá velké peníze a alespoň na pár dní ztrojnásobí spotřebu popcornu. Ambice jsou jedna věc, schopnost naplnit očekávání druhá. Světová invaze by však uspět mohla. A taky by si to zasloužila, protože je to dobrý film.

Jedním dechem je však nutné dodat, že to rozhodně není chytrý film. Pokud budete chtít Světovou invazi nenávidět a rozhodnete se pro stanovisko „zlý, fyzicky odpudivý blivajz s intelektuální hodnotou proprděných trenclí", upřímně říkám, že vás nedokážu přesvědčit o opaku. Je jednoduché na tohle akční sci-fi házet špínu a sami tvůrci si toho jsou nejspíš moc dobře vědomi. Zápletka tu prakticky neexistuje a pohybujeme se na lince Přílet mimozemšťanů - První kontakt - Lidstvo dostává nakládačku - Objevíme slabinu - Porazíme padouchy – USA je nejlepší. Jen je tu výrazně méně zajímavých postav, humoru a odlehčené atmosféry než třeba ve Dni nezávislosti. Prostě tupý military film.

Ale zatraceně dobře natočený, a o to v tomhle případě jde především. Světová invaze je ten typ akčního inferna, které člověk jednoduše musí vidět v kině. Nonstop akce je neskutečně osobní, fyzická a špinavá. Jonathan Liebesman se rozhodl vzít kameru a vyrazit přímo doprostřed boje, takže se vám často bude stávat, že na plátně bude něco vybuchovat a někdo střílet, a i když možná nebudete mít přesné tušení, co se děje, budete se hlavně kochat explozemi a vzduchem létajícími těly. Nepřehlednost je však v tomhle případě záměrná a rozhodně nejde o obyčejný binec, za nějž může poloslepý střihač. Liebesman sliboval, že vezme diváky do první obranné linie se vším všudy a splnil to. Nečekejte tedy čistou a efektní akci jako třeba u Star Treku nebo části prvních Transformers, ale spíš variaci na Zelenou zónu, v níž místo Matta Damona a naštvaných Iráčanů pobíhá parta mariňáků a hromady hnusných mimozemšťanů, kteří jakoby utekli z Districtu 9.

Akce je neskutečně intenzivní a okamžitě člověka pohltí, to ovšem platí jen pro pořádné kino s kvalitním ozvučením. Pokud půjdete někam, kde mají malé plátno, neužijete si film nejspíš ani z poloviny. A piráti, co se rozhodnou ušetřit za lístek a koukat na monitor, utřou úplně. Ti si to však zaslouží.

Akce je to tedy prvotřídní, trochu problém nastává v okamžiku, kdy nikdo po nikom nestřílí. Celou hodinu a půl divák stráví ve společnosti bandy vojáků, k nimž se po nějaké době připojí ještě pár civilů. A potíž je, že v uniformě vypadají skoro všichni stejně. Není samozřejmě složité identifikovat Aarona Eckharta, protože má hlavní roli a je viditelně dvakrát starší než ostatní, stejně tak si nejspíš nespletete Michelle Rodriguez, jinak ale všichni ti mladí mariňáci vypadají jeden jako druhý. Je pak docela obtížné sledovat a zajímat se o jejich malé příběhy (první boj, bratr padl ve válce, nezkušený důstojník musí velet, chystaná svatba...). Vede to k tomu, že člověk v polovině filmu zjistí, že je mu vlastně úplně jedno, kdo je kdo, a že by se klidně obešel bez většiny postav, které v daném záběru zrovna nestřílí nebo nebojují. Trochu škoda. Na druhou stranu je jasné, že snaha více odlišit jednotlivé hrdiny by šla proti military feelingu Světové invaze. A tím se dostáváme k dalšímu problému.

Film je totiž totální army vymejvárna. Top Gun v osmdesátých letech lákal mladé naivní muže mezi piloty, protože sestřelovat sovětské MiGy z nebe byla ta vůbec nejvíc cool věc na světě. Černý jestřáb sestřelen zase ukázal, že armáda nenechá nikoho ze svých na holičkách a že sloužit pod vlajkou Strýčka Sama je jednoduše čest. Světová invaze je ještě o pár stupínků výš a dokážu si představit, že kdyby se mariňáčtí verbíři postavili před multiplexy během premiérového víkendu, museli by si nováčky přehazovat vidlemi. Patriotismus je pochopitelně v mnoha scénách totálně přehnaný a není těžké začít se emocionálním projevům drsných US Marines smát, ale troufám si tvrdit, že se na plátně neodehraje nic, co by člověka vyloženě urazilo. I když v momentu, kdy Aaron Eckhart přesvědčuje asi osmiletého kluka, že musí být jeho malým mariňákem, to už bylo těsně.

Každopádně Světová invaze je minimálně co se epičnosti týče prvním opravdovým blockbusterem roku 2011. Jestliže vám tyhle filmy chyběly a nemůžete se dočkat léta, rozhodně vyrazte do kina. Nedostanete sice bůhvíjak chytrý film, ale můžete se těšit na pořádnou dávku dobře natočené a efektní akce, při níž se parádně usrkává cola a jí popcorn. Nic víc, nic míň.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (85)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Mimozemšťané se rozhodli vypustit fázi, kdy se pokouší lidstvo kontaktovat, a rovnou přistáli s dobyvatelskými úmysly. Většina měst padla, v Los Angeles se ale skupina mariňáků rozhodla bojovat až do konce. Světová invaze je film plný efektní a intenzivní akce, která člověk nedá vydechnout. Díky nezajímavým vedlejším postavám, víceméně nulovému scénáři a přehnanému patriotismu se ale v neakčních scénách možná budete nudit. A nebo bavit na účet tvůrců. Každopádně první blockbuster roku 2011 se povedl.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  imf

 • avatar5/10

  Cival

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar7/10

  KarelR

 • avatar5/10

  do_Od

 • avatar4/10

  LukasMa


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  Tuxedo

 • avatar4/10

  Jeržik

 • avatar7/10

  luksa

 • avatar8/10

  Invisigoth

 • avatar5/10

  deiwi

 • avatar4/10

  Georgee

 • avatar8/10

  RoBo

 • avatar6/10

  DanteAntik

 • avatar4/10

  aik

 • avatar6/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Mephos

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace