Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Světová invaze | Battle: Los Angeles | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 11.03.2011
CZ premiéra: 10.03.2011
režie: Jonathan Liebesman
hrají: Aaron Eckhart, Michelle Rodriguez, Bridget Moynahan, Michael Pena, Ramon Rodriguez

Světová invaze: DVD


ikona
Cival
Musíte mít tuhle placku doma? 

Světová invaze se podepsala do filmové kroniky jako sci-fi projekt s průměrným vysvědčením. Kolem „středové“ hodnotící známky se ale utvořily v podstatě dvě divácké skupiny, které se přou o to, jestli Jonathan Liebesman natočil zábavný blockbuster, nebo nám podstrčil jen mdlý výsek z válečné vřavy.

I naše redakce se tak úplně neshodla. Za pozitivněji naladěný tábor, do něhož patří KarelR s Mr. Hladem, promluvila recenze při příležitosti kinopremiéry. Já si dovolím poznamenat pár slov za skeptičtější sekci MZ.

Pozitiva potěší hlavně studio Warner Bros., pro které Liebesman zrovna kutí pokračování Souboje Titánů. S ohledem na Světovou invazi mají Warneři velkou šanci, že jejich biják bude vypadat dražší než ve skutečnosti je a že z triků nebo zvukových efektů se podaří vymlátit naprosté maximum. Dostaneme v druhých Titánech ale i strhující hrdinský příběh? To se nikdo neodváží předem garantovat.

Právě divák, jenž se bude ve Světové invazi pídit po příběhu a nosném vyprávění, odejde nejvíc rozčarován. Liebesmanem dirigovaná produkce naplno vsadila na koncept „s kamerou v první linii, akorát během invaze mimozemských parchantů“, a tak okolo pahýlů postav (ještě že jednu z nich hraje Aaron Eckhart) rozvíjí povrchní dialogy, které by během vypjatého přesunu z bodu A do bodu B vlastně vůbec nemusely zaznít. Světová invaze se proto nedá divácky tak úplně prožít, není to vyloženě popcornová zábava, ale spíš ukázka toho, jak úsporně se dá imitovat válka proti vetřelcům. Rozklepaná kamera těká mezi střelami a póry na tvářích vojáků, hlasitě hřmící zvuk je slepuje do souvislého pásma záběrů „z fronty“. Ale ani přes smyslovou intenzitu toho všeho a sympatickou pokrokovost i reflexi dnešní mediální reality (vliv televizního zpravodajství, YouTube i počítačových her z obrazovky doslova sálá), se před očima nevyrýsuje nic zásadního. Ani strhující masakr, jenž by šlo připodobnit k Černý jestřáb sestřelen, ani popcornový roller-coaster ve stylu Dne nezávislosti. O touze vidět v roce 2011 něco podobně chytrého a vynalézavého jako Distrikt 9 raději nemluvě…


Přehrajte si trailer
Světová invaze je prostě jen technicky velmi dobře zvládnutý „bordel z války“. Mít ho doopravdy rád je hodně těžké. (5/10)

Z disku pár bonusových drobků vyškrábete. Když pomineme tuctový pohled za kulisy, zůstávají ještě tři featuretty. Ten nejdelší, skoro dvacetiminutový, se vcelku zajímavě soustředí na výrobu emzáků. Dojde na praktické i digitální efekty a genezi triků od previzualizací až po jejich finální tvar. Klasicky vděčná geekovina pro filmového fandu. Pár minut zabere i probírání toho, jak by vlastně taková válka s mimozemským šmejdem mohla v reálu probíhat. V dalších bonusových střípcích se pak do války připravují herci a komparsisté, takže dojde na velké zbraně a lehce nebezpečnou akci. Plus se můžete podívat, jak kouzelníci od filmu zvládnou přeměnit několika fígly lokace z Louisiany v Los Angeles.

Zvuk: Dolby Digital 5.1 – anglicky, česky
Titulky: české...
Datum vydání: 13.6.2011
Cena: 399,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace