Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Superbad | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.08.2007
CZ premiéra: 25.10.2007
režie: Greg Mottola
hrají: Seth Rogen, Jonah Hill, Michael Cera, Bill Hader

Superbad: V.I.M.


ikona
KarelR
jonah hilljudd apatowmichael cerasuperbad
Pojďme si zavzpomínat na začátek nové komediální éry v produkci Judda Apatow. 

Dnešní VIMko asi bude výrazně kontroverznější než Schindlerův seznam nebo Ninja Scroll. Nemůžeme ale holt celý prosinec strávit u holokaustu a anime, je potřeba se nachystat na Vánoce... pořádně sprostou letní komedií, která společně se Zbouchnutou zahájila éru „apatowovek“.

Pokud jste už v tuhle chvíli vytriggerování, protože Superbad dáváte na ČSFD tři hvězdičky z pěti (to kvůli vám je v modré barvě!), raději tenhle článek ihned zavřete. Půjde totiž o nepokryté jásaní nad tím, že se komedie o dvou loserech, kteří chtějí těsně před maturitou konečně zasunout, proměnila v nestárnoucí žánrovou jistotu.

Díky čemu? Díky... ehm... všemu. Seth Rogen a Evan Goldberg napsali famózní scénář, který pochopitelně těží z jejich hovadského mládí (hlavní hrdinové nejmenují Seth a Evan náhodou). Většina dialogů a situací se v jádru stala, jen jsou pro potřeby filmu vyšroubované na maximální únosnou hollywoodskou míru. Nebo spíš kousek za ní. Subžánr školních taškařic se tak v Superbad posunul na nový level, kde se na jedné straně prodává neochvějné chlapecké přátelství, jen aby se na té druhé fuckovalo ostošest.

Možná to zní jako lehce povrchní upgrade, důležité však je, že jsou všechny profuckované dialogy neskutečně vtipné a nedají člověku vydechnout. Hlavně Jonah Hill je vyloženě továrnou na hlášky a Michael „snažím se působit slušněji“ Cera, který s ním má perfektní kamarádskou chemii, není moc daleko za ním. Perfektní obsazení pochopitelně doplňuje Christopher Mintz-Plasse jako McLovin, majitel nejlepší falešné občanky všech dob, a rozhodně nejde zapomenout ani na Emmu Stone nebo na dvojici poldů s tvářemi Setha Rogena a Billa Hadera, kteří v historii kinematografie jednoduše nemají obdoby.

Sebelepší scénář i parádní obsazení ale klidně mohl spláchnout do kanálu mizerný režisér. Bez správného timingu vtipů a rovnováhy mezi posouváním příběhu a řešením totálních kokotin by šlo Superbad do kytek, naštěstí však na plac dorazil Greg Mottola. Tenhle newyorský rodák vlastně nemá úplně zářnou kariéru. V roce 2007 ale přesně pochopil, co má v ruce za materiál a jak z teenagerské snahy nakoupit chlast, stát se hrdinou celé párty a probudil se s prvním zářezem na pažbě vyždímat dokonalou zábavu, jíž by si každý měl vpálit alespoň jednou za pár let.

Nevím, kolikrát už jsem Superbad viděl, ale bude to celkem vysoké číslo. Všechno tu totiž funguje i podesáté a člověk navíc zahlcen dojmy vždycky zapomene, co ho čeká v závěrečných titulcích. Ano, mluvím přesně o tom, na co jste si teď vzpomněli, a možná už míříte na Youtube. Klidně však místo toho zamiřte na HBO Max, kde si tuhle komediální parádu můžete vpálit celou. Osobně jsem kontroloval, že tam teď je!

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (15)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace