Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Strážci Galaxie | Guardians of the Galaxy | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 01.08.2014
CZ premiéra: 31.07.2014
režie: James Gunn
hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Michael Rooker, Lee Pace

Strážci Galaxie: Recenze


ikona
KarelR
Jak se Marvelu povedlo vykročení do vesmíru? 

Na marvelovky se snášejí supi čím dál tím častěji. Až se skoro zdá, že natočit zábavný rodinný film je zločin hodný odchodu od filmařiny. Mnozí comicsoví fanoušci totiž hlasitě volají po temných, brutálních a co nejrealističtějších adaptacích, jako by nechtěli vidět nic jiného než další Watchmeny a Temného rytíře. Můžou něco takového čekat od Marvelu? Těžko. Ten si dál zarputile razí vlastní cestičku a nehodlá předělávat něco, co přece pohodově funguje.

Do tohohle rozpoložení přicházejí Strážci Galaxie. Představení zbrusu nového týmu vesmírných kriminálníků, kteří musí ochránit tajemnou fialovou kouli a pár miliard lidí, je největším marveláckým riskem od prvního Iron Mana. V podstatě nesouvisí s předešlou devítkou filmů (Thanose a Sběratele poznají jen pozornější diváci) a vykresluje tedy neznámý svět s armádou neznámých postav. Stihnou se lidé ve všech těch Xandarech, Korathech a Kree zorientovat? Režisér a scenárista James Gunn se novou partu snaží vystavět opravdu poctivě. A daří se mu to zhruba stejně jako Abramsovu Star Treku nebo zmíněnému prvnímu Iron Manovi.

Na scénu tak v příjemném tempu (a za doprovodu cool muziky) vbíhá sympatický ústřední rebel, kterého je k vybíjení padouchů potřeba důrazně přesvědčovat. Peter Quill aka Star-Lord (Chris Pratt) si s Kirkem a Starkem v ničem nezadá. Umí hláškovat a nahlodává ho nepostradatelné trauma z minulosti, od začátku mu tedy nepokrytě fandíte. A stejně rychle si oblíbíte i všechny postavy, se kterými se dá do řeči, protože dostaly víceméně stejnou péči jako on.

 

Ať už je to zádumčivá drsňačka Gamora (Zoe Saldana), nechápavý hromotluk Drax (Dave Bautista), ochranářský stromoemzák Groot (Vin Diesel) nebo věčně nasupený mýval Rocket (Bradley Cooper), každý z hrdinů se dočká jasně vykreslené minulosti, zajímavé osobnosti a pochopitelných motivací. Sem tam si možná řeknete, že by u něčeho neuškodil flashback. Gunn ale dobře ví, že by tím mohl pochroumat křehkou strukturu filmu, bez níž by se mu tahle přehlídka bizarních postaviček snadno rozpadla pod rukama.

Ano, v překladu to znamená, že ani Strážci Galaxie nejsou zas tak odvážní, jak se mohlo zdát z roztodivných upoutávek. Film těží svou jinakost primárně z hrdinů a prostředí, jinak se ale jede po důvěrně známých kolejích mnoha žánrových předchůdců. Stejně jako u řady marvelovek tu pak hlavní kámen úrazu leží v záporákovi. Modrý fanatik Ronan (Lee Pace) zdaleka není další Darth Vader nebo Joker. Spíš si ho snadno spletete s Malekithem z druhého Thora nebo Neronem ze Star Treku, protože chce likvidovat a ubližovat kvůli velké křivdě z minulosti, která vám je tak nějak putna. A jeho pohůnci, v čele s málo využitou Nebulou (Karen Gillan), na tom bohužel nejsou o nic líp.

 


Přehrajte si trailer
Film tedy leží čistě na bedrech Strážců Galaxie, kteří ale s jeho tíhou nemají sebemenší problém. Stejně jako prvnímu Iron Manovi stačily Tonyho eskapády, které celkem otřepaný (ale fungující) děj nakopávaly o úroveň výš, i Strážci nejvíc bodují nahláškovanými dialogy, svižnou akcí a suverénní interakcí s okolím. S radostí jim proto odpustíte, že po stránce hrozby nejdou úplně na kost a nadšeně si půjčují prvky ze všech vašich oblíbených sci-fi filmů.

Celé je to zkrátka velká fandovská hra, která chce především bavit, a s přehledem se jí to daří. Vlastně natolik, že se k řadě výtek dopracujete až po odchodu z kina, v němž vám Gunn na nějaký analyzační oddech nedává čas. Měly by se tedy strážcovské nedostatky otevřeně pitvat? Určitě ano a co nejdůkladněji. Čirou radost z toho, že to Marvelu na plátně opět šlape, ale nikterak zásadně nekazí.

 

Strážci Galaxie tak končí po boku Avengers jako velice zábavná týmovka, ve které zůstává potenciál na vypilovanější a vygradovanější dvojku. Jako debut další části marveláckého světa si nicméně zaslouží oba palce nahoru, a k dobru se jim musí přičíst i to, že z vás vyždímají víc emocí než většina comicsáren z posledních let. Takže... velké rodinné doporučení!

P.S.: Potitulkové scény podobně jako u Kapitána Ameriky 2 docela slabota.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (83)

Verdikt

avatar8/10

KarelR

Matnějšího záporáka a standardní děj tentokrát přemáhá spousta nadhledu a především obří porce rychlopalného humoru. Strážci Galaxie okamžitě putují mezi nejzábavnější comicsové hrdiny, jimž chybí akorát mohutnější výzva a o něco podvratnější odbočky. I tak ale jedou celé dvě hodiny na maximum a není velkých pochyb o tom, že Marvel znovu boduje. Jen holt ne tak triumfálně, jak jste možná doufali.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  imf

 • avatar8/10

  Cival

 • avatar8/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar9/10

  Gonzi

 • avatar8/10

  do_Od

 • avatar9/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  Ravenhorn

 • avatar9/10

  acheron

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar10/10

  killerzeli

 • avatar7/10

  Postman

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar8/10

  RoBo

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar8/10

  Mephos

 • avatar10/10

  BlackDave

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar9/10

  Tinne

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace