Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Strašidelný dům | Haunted Mansion | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 28.07.2023
CZ premiéra: 27.07.2023
režie: Justin Simien
hrají: Rosario Dawson, Danny DeVito, Owen Wilson, Tiffany Haddish, LaKeith Stanfield

Strašidelný dům: Recenze


ikona
Mr. Hlad
danny devitodisneyhaunted mansionjared letoowen wilsonrosario dawson
Adaptace atrakce z Disneylandu žádná velká jízda rozhodně není 

Znáte ve svém okolí někoho, kdo by se těšil na Strašidelný dům? Já osobně ne. Popravdě neznám nikoho, kdo by měl tuhle rodinnou disneyovku v kategorii „když bude hnusně a nebude co s časem, tak na to půjdu, ale spíš stejně ne“. Situace v zemi uprostřed Evropy je samozřejmě diametrálně odlišná než v Americe, kde je Haunted Mansion slavnou atrakcí z Disneylandu, na kterou stojí rodiny fronty, aby mohli jet pár minut ve vozíku domem plným duchů a společně se příjemně bát. Už jednou se tenhle (asi) fenomén pokusil Hollywood přetavit ve film, ovšem na dvacet let starou verzi s Eddiem Murphym si dnes nikdo nevzpomene. Na druhou stranu ačkoliv zní „film podle atrakce ze zábavního parku“ jako šílená pitomost, miliardy z Pirátů z Karibiku ukázaly, že to fungovat může. Jenže ne tady. 

Strašidelný dům jakoby do kin vůbec nepatřil. Minimálně ne v roce 2023. Nechci tvrdit, že tu je všechno špatně a že si rodinná hororová komedie zaslouží pohrdání a opovržení, ale zapomnění ano. A v něm nejspíš skončí nejpozději v půlce letošního října. Ono tu totiž není vlastně zajímavého vůbec nic, pokud tedy nepovažujete za zajímavé to, jak budete dvě hodiny v kině přemýšlet, komu sakra přišlo jako dobrý nápad tohle točit a co si od toho sliboval. 

Justin Simien má za sebou dva filmy – Dear White People a Bad Hair. Malé snímky, nijak zvlášť zajímavé a nijak zvlášť úspěšné. A teď mu Disney hodil na hrb projekt za víc než 150 milionů dolarů plný triků a digitálních hejblátek. Tuším, co si od tohohle snímku studio slibovalo. Strašidelný dům se očividně pokouší svézt se na vlně dobrodružných hitů typu Jumanji, respektive zopakovat nečekaný úspěch Husí kůže s Jackem Blackem. Problém je, že Jumanji byla spíš výjimka, což potvrdil i komerční neúspěch velmi podobně laděné (a taktéž podle atrakce natočené) Expedice: Džungle. Jistě, tam do toho promluvil i Covid, ale i bez něj by to nebyla zdaleka taková sláva jako Jumanji. Jenže Expedice: Džungle měla alespoň hvězdné obsazení, Strašidelný dům nemá ani to. A spoléhá na kombinaci strašení a humoru, přičemž ono strašení není příliš strašidelné a humor není příliš legrační. A jo, vypadá to pěkně a pár nápadů co se výpravy týče si určitě pochvalu zaslouží, jenže samotní duchové se rychle okoukají a nepůsobí příliš nápaditě a lidští hrdinové tu jsou víceméně jen jako stafáž, přičemž veškeré pokusy trošku víc prozkoumat jejich charaktery a motivace obvykle k ničemu nevedou. 

Uhrát by se to dalo na casting, jenže tak před dvaceti lety. Strašidelný dům je podivná kombinace schopných herců, kteří však buď nejsou magnety na diváky (LaKeith Stanfield, Rosario Dawson), byli magnety na diváky před dvaceti lety (Owen Wilson, Danny DeVito) nebo jsou Jared Leto. Nikdo z nich tu nedělá ostudu, na druhou stranu žádný z nich není dost zajímavý na to, aby utáhl nudný a předvídatelný příběh, který se pokouší cílit na děti i jejich rodiče, ale dělá to až otravně opatrně, aby se prckové moc nebáli a humor se držel v mezích rodinné zábavy. 

Konkurence v tomhle žánru nabízí víc. Jumanji šlape o poznání lépe, Husí kůže má spoustu nápaditých potvor a Jacka Blacka ve fajn formě, ta Expedice: Džungle alespoň fajn hrdiny a noví Krotitelé duchů zase srdíčko, nostalgii a dobré dětské  herce. A konec konců i pár funkčních scén s duchy. Strašidelný dům je naproti tomu velká a očividně drahá podívaná, která ale nikdy nedovede najít svůj osobitý ksicht, nemůže se opřít o zajímavé režijní nápady ani o postavy a trvá dvě hodiny, přičemž nápady tvůrcům dojdou někdy v půlce. 


Přehrajte si trailer
Jistě, šlo by říct, že to dopadlo lépe než nedůstojný remake Krotitelů duchů z roku 2016, i ten se však alespoň pokoušel být něčím odlišný a zajímavý (že se to nepovedlo, není v tomhle případě až tak podstatné), ale Strašidelný dům je prostě podívaná za velké peníze, v níž není nic vyloženě špatně, jenže hledat tu cokoliv skutečně zajímavého by zabralo hodně času. Znalci samotné atrakce si tu možná najdou pár pomrknutí, jinak ovšem opravdu moc nevím, proč by si tohle velké drahé prázdno zasloužilo váš čas a peníze. Když už se z nějakého důvodu do kina na Strašidelný dům dostanete, dá se to přežít celkem bez úhony. Ale proč byste to měli chtít dobrovolně absolvovat, to fakt nevím. 

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Tajemný dům u New Orleans ukrývá stovky duchů, kteří mají v plánu pořádně vyděsit jeho nové majitele i partu amatérských exorcistů. Bohužel to ve výsledku sice působí celkem draze, ale není to ani děsivé, ani vtipné a ani moc zábavné.Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  Slide

 • avatar4/10

  krumlajs

 • avatar3/10

  malylada

 • avatar6/10

  jejkobson1

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace