Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Expedice: Džungle | Jungle Cruise | 2020
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.07.2021
CZ premiéra: 29.07.2021
režie: Jaume Collet-Serra
hrají: Dwayne Johnson, Emily Blunt, Edgar Ramírez, Jesse Plemons, Jack Whitehall

Expedice: Džungle: Recenze


ikona
Mr. Hlad
disneydwayne johnsonemily bluntexpedice džunglejungle cruisepaul giamatti
Dobrodružství pro všechny podle Disneyho 

Někteří herci se zaměřují na akčňáky, další na komedie, jiní jdou po něčem náročnějším a někdo se to pokouší střídat. Dwayne Johnson na to jde jinak. Snaží se točit filmy pro všechny. Upřímně pořád mě baví, ale jistá ambicióznost jeho projektům jaksi chybí. Většinou to nahrazuje tím, že se dovede obklopit profesionály a lidmi, kteří vědí, co dělají a obvykle natočí něco, co nikoho neurazí a ne úplně náročný divák si výsledky jeho práce nakonec užije. Naneštěstí „něco víc“ se snad tenhle bývalý wrestler ani natočit nepokouší. Osobně s tím asi nemám zásadní problém, ačkoliv tenhle Johnsonův přístup, hra na jistotu a určitá opatrnost do značné míry definují i jeho novinku. Expedice: Džungle je fajn, ať už se na ní koukám z jakéhokoliv úhlu. Ovšem jen fajn. 

Na druhou stranu je to velká a drahá disneyovka a už jsme si tak nějak zvykli, že tohle studio se rádo drží toho, co funguje. A u filmu natočeného podle atrakce z Disneylandu by asi byl nesmysl očekávat něco revolučního. Děj se odehrává ve dvacátých letech v Amazonii, kam přijíždí chytrá, odvážná, ale taky zatraceně paličatá a lehce otravná botanička Lily Houghton se svým bratrem MacGregorem. Chtějí se vydat proti proudu řeky a najít legendární strom, jehož květy údajně dokáží vyléčit jakoukoliv nemoc, a tak si najmou cynického (cynického v rámci disneyovek pochopitelně) kapitána Franka Wolffa a vyráží do divočiny plné divokých zvířat, nebezpečných domorodců, prokletých válečníků a všehoschopných německých šlechticů s ponorkou. 

Upřímně Expedice: Džungle vypadá jako další Jumanji, v němž se Johnson nechtěl dělit o herecký prostor s Jackem Blackem a Kevinem Hartem a z něhož scenáristé vyškrtli videoherní prvky. Je to špatně? Ne nutně, protože pořád jde vlastně o dost fajn dobrodružnou rodinnou podívanou. To slovo „rodinná“ je ale sakra důležité, takže bacha. Johnsonova novinka nabízí fajn mix akce, dobrodružství, trošky romantiky a humoru a to všechno v hezkých kulisách. Režisér Jaume Collet-Serra ve svém doposud největším projektu zvládá tohle všechno kombinovat takovým způsobem, aby byli všichni plus mínus spokojení a nikdo se vyloženě nenudil. A přesně to po němu Disneyho chtěli. 

Akce je dost a nevypadá vůbec zle, pouze v souboji se CGI monstry to Collet-Serra malinko nestíhá, ale jinak se tu sjíždí divoké peřeje, uniká před ponorkami, otevírají vchody do starých zatopených chrámů a často před něčím utíká. A když už dojde na pauzu, Johnson zapojí svoje už možná lehoučce okoukané a na jistotu sázející charisma. Naštěstí pořád funguje. A taky má vedle sebe Emily Blunt, která to táhne i v momentech, kdy člověk dostane pocit, že se její parťák začíná už lehoučce opakovat. Jejich společné scény a špičkování, kdy on je protřelý dobrodruh a ona sebevědomá dáma, co ví všechno nejlíp, připomenou prvního Indyho nebo Honbu za diamantem. A v té rovině dialogových výměn a popichování funguje stejně dobře. 

Jediný výraznější problém by tak mohl představovat fakt, že se tu nešetřilo triky. Jde pochopitelně o stylizaci, nikdo soudný se nebude pokoušet tvářit realisticky, když točí film podle atrakce ze zábavního parku. Ale ta džungle je fakt echtovně disneyovská. Papoušci jsou barevnější, prales zelenější, sluníčko všechno ozáří tak nějak víc než ve skutečnosti a i když to působí docela pěkně, občas to prostě smrdí počítačem. Oči z toho však krvácet nikomu asi nezačnou, jen není od věci připravit se na to, že Expedice: Džungle se vážně nepokouší tvářit realisticky a že představa tvůrců o tom, co vypadá hezky, se může malinko lišit od té vaší. Hranice mezi „jé, to je pěkně barevný“  a „jé, to je kýč jako kráva“ je docela tenká. 


Přehrajte si trailer
Mohlo by to mít nápaditější akci? Asi jo, Collet-Serra řemeslo zvládá, hraje však trochu na jistotu. Mohlo by to být vtipnější? Blunt je super a Johnson hraje Johnsona a ví, že to bude stačit i tentokrát. A má pravdu, protože okoukanosti Ryana Reynoldse ještě ani zdaleka nedosahuje. Mohlo by to být osobitější? To stoprocentně, ale zeptejte se sami sebe, jestli jste po trailerech nebo vlastně hned po oznámení tohohle projektu čekali, že to Disney zkusí s novátorstvím a originalitou. Blbost, co? Expedici: Džungle by se tedy pár věcí vytknout dalo. Téměř všechno by mohlo být jaksi… víc, lepší a odvážnější. Pokud na ni ovšem koukám jako na rodinné dobrodružství, dělají její tvůrci všechno dobře. Když na to vyrazíte s dětmi, ty se budou bavit a vy většinu času s nimi. A pokud vyrazíte bez nich, tak si ty dvě hodiny taky vcelku užijete. A vzhledem k tomu, že bych si za pár let dal raději dvojku tohohle než Jumanji, napálím tomu hvězdičku navíc bez toho, abych měl blbý pocit. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (20)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Dwayne Johnson a Emily Blunt vyráží do amazonské džungle hledat strom, který dokáže léčit lidi. A většinu času před něčím utíkají, ať už to jsou Němci, zvířata nebo digitální zloduši. A je to celkem zábava. Expedice: Džungle se nepokouší o žádné novoty a spoléhá na dvě charismatické hvězdy, hodně triků, spoustu akce a dobře dávkovaný humor. V ničem to celkově extra nevyniká, ale výsledkem je povedená dobrodružná podívaná pro celou rodinu. Co Disney slíbil, to taky dodal.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar8/10

  RoBo

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar6/10

  Cross

 • avatar3/10

  puffy2

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  mattesko

 • avatar7/10

  pepo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace