Star Trek: Do neznáma: Recenze
16:00 | 25.07.2016 |
Konečně jsme se po tom obmotávání Země dostali do hlubokého vesmíru! Kapitán Kirk dospěl v muže, Enterprise je trilión kilometrů od rodné hroudy a zkoumá planety plné divných stvoření a nepsaných zákonů. Škoda, že se toho Abrams nedožil, říkají si mnozí, přičemž ono malé skalní jádro je naopak rádo, že po hříšné dvojce, která si dovolila sáhnout na nedotknutelného Khana, je Abrams konečně odvelen do jiné, vzdálené galaxie. Tihle bulíci si ovšem neuvědomují, že jedině díky Abramsově sázce na širší publikum se držel Star Trek nad vodou. A recyklace starých zápletek s drobnými twisty a kořením v podobě adrenalinu a humoru k tomu rozhodně patřila. Jedině tak vnutíte sci-fi do chřtánu masovému publiku. Jde o recept, který Abramsův nástupce, Justin Lin, moc dobře chápe.
Linovo relativně bezbolestné převzetí štafety lze vysvětlit jeho zkušenostmi s řízením nesourodé bandy v Rychle a zběsile, ale už v prvních minutách si musí každý uvědomit, že tu Abrams - tentokrát už jen jako producent - zanechal obrovské dědictví. Celá posádka Enterprise je totiž skvěle sehraná a na těch tvářích je vidět, že je návrat do uniforem vyloženě baví. Větší důraz je tentokrát kladen na souhru Kirka, Spocka a Kostry, jako by si někdo uvědomil, že právě tahle trojka byla opěrným bodem seriálového Star Treku. Svůj prostor tu ale dostanou všichni, snad s výjimkou Uhury, které tentokrát krade prostor sličná mimozemštanka Jaylah v podání Sofie Boutelly (Kingsman).
Ten někdo, kdo si se scenáristickým brkem v ruce zavzpomínal na seriálové Treky, je mimochodem Simon Pegg. Scotty tentokrát úřaduje nejen ve strojovně, ale i za psacím strojem, a je to jedině dobře, protože tam kde Lin tlačí na akci, tam Pegg vyrovnává kurz humorem a skoro až trekkiovskou nostalgií. Naštěstí to není ztuhlá fan service, ačkoliv je tu patrný odklon od ono abramsovského vyprávění. Pegg v první půlce rozhodí víc otázek než odpovědí a snaží se nás vodit za nos dostatečně dlouho, než přispěchá Lin se svým kolotočem explozí a honiček.
A funguje to moc hezky, ta trochu jako megarozpočtová epizoda televizního seriálu. Jako navázání na poměrně ambiciózní dvojku s výrazným záporákem je to možná dějově trochu slabota - už proto, že záporák Krall (Idris Elba) je jen takovým morousovitým bubákem ve stylu Nera (Eric Bana) z jedničky - ale třetí Star Trek je přesto osvěžujícím vánkem. Jde totiž o blockbuster, který chce být zábavný - nesnaží se vás zatahovat do temných uliček, nehraje si na falešnou depresi, ačkoliv s posádkou Enterprise i samotnou lodí na začátku hodně zatřese. Uvědomuje si, že mainstreamové řemeslo je hlavně o bavení diváka - a tím není myšleno nějaké pálení do vlastní řad nebo samoúčelné srandování. Prostě jde o to, abyste si tu "horskou dráhu" za svoje peníze užili se vším všudy. A tady Lin jako řemeslník nezklame.
Mohli jsme se bát, že jako vypravěč pohoří. Nebo mít naopak pocit, že Star Trek už je natolik usazen ve svých kolejích, že nového režiséra na výsledku ani nepoznáme. Vždyť si to vlastně ti herci už umí odehrát sami a kulisy jsou postavené z minula. Jenže i díky novému scenáristovi je čerstvá krev na výsledku jasně patrná. A divák to zbaští i s navijákem, protože dýchá pro posádku, které Pegg napsal role vyloženě na tělo. Aby ne, když spolu tahle skvadra strávila tolik času pohromadě. To vám pak přestane vadit i ten generický záporák, jen je možná škoda Elby, který pod lacině vypadající maskou nemá co hrát a je tu tak nějak do počtu.
Větší důraz je tentokrát kladen na souhru Kirka, Spocka a Kostry.Jeho charakterové vakuum naštěstí vynahrazuje palebná síla. Krallův útok na Enterprise v úvodu filmu je jednou z nejlepších akčních scén roku a i přes občasný digibordel je plný epických záběrů na mrštné nepřátelské lodě, které jako včelí roj likvidují trup kosmické ikony. Lin umí akci zrežírovat brilantně i bez světelných odlesků, jen mu občas v temnotě vesmíru trochu ujíždí barevná paleta - rozhodně bych nedoporučoval 3D v kině, které nemá patřičný jas, protože pak to bude stínohra za trest minimálně v jedné zásadní scéně. Snímek se ale naštěstí odehrává i za denního světla.
Tím přichází na scénu druhá nová postava, která má mnohem větší prostor než samotný záporák. Jaylah je černobílá kombinace MacGyvera a Chucka Norrise, o které Pegg vtipkuje, že jde o přiznanou inspiraci Jennifer Lawrence. Proto ji na place přezdívali JLaw, a tak vlastně vzniklo i jméno postavy ve filmu. Klasická historka z natáčení, ale něco na tom bude, protože Jaylah je taková ta emancipovaná bojovnice, která si dlouhá léta dokázala poradit i bez posádky Enterprise a někdy vlastně není úplně jasné, kdo komu pomáhá. Její interakce se Scottym a baleťácké kung-fu Sofie Boutelly se ovšem neokoukají, takže onen čas strávený na cizí planetě rozhodně není výplní stopáže.
Investovaných 190 milionů dolarů je na plátně vidět, ať už jde o akční scény ve vesmíru nebo úchvatnou kosmickou stanici, která jako by vypadla z Nolanova Počátku. Zároveň nás to ale přivádí k otázce, co bude se Star Trekem dál. Marketingovou magií se povedlo odvrátit průšvih a trojka otevřela za 60 milionů, ale narozdíl od dvojky vybavené Cumberbatchem, jen těžko může počítat s vřelejším přijetím v Evropě. A je také možné, že herci měli smlouvu na tři filmy, takže případné další pokračování by bylo plné otázek, na které studio nebude mít odpověď. Je to škoda, protože podobně silnou posádku už asi stříbrné plátno neuvidí - už kvůli nešťastnému skonu Antona Yelchina (počkejte si na závěrečné titulky) - ale na druhou stranu je teď přímo ideální okamžik pro rozjetí nové televizní série.
Přehrajte si trailer Star Trek na plátně vyžaduje ohromný rozpočet, který jeho fandové nejsou schopni uživit. Buďme vděční za ty tři filmy, které mohly nabídnout nový svět v nezředěném měřítku a s báječným hereckým obsazením. Budou ideálním odrazovým můstkem do hlubokého vesmíru, který trojka dobře načala.
S novou Enterprise, novou posádkou a doufejme, že i pevným producentským vedením. Fanoušci po celém světě teď mají na Star Trek znovu chuť. To je stejně tak dílem Abramse, který značku oživil, a Lina, který dokázal udržet nastolené tempo i kvalitu. Ve světě promarněných pokračování je to celkem obdivuhodný výkon.
Verdikt
imf
Prudká změna stylu a konečně výprava do vzdálenějších zákoutí vesmíru. Star Trek si v Linově gardu hraje na rychlé a zběsilé futuretro a může se opřít nejen o tradiční blockbusterové atrakce, ale hlavně o skvěle sehranou posádku. Není tak "sofistikovaný" jako první dva filmy, ale dohání to ve všech ostatních ohledech. A kdo ví, seriálovým pamětníkům možná sedne ze všech nejvíc.
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 6/10
Cival
- 7/10
KarelR
- 8/10
krauset
Hodnocení čtenářů
- 9/10
Ravenhorn
- 7/10
acheron
- 7/10
Silence
- 8/10
RoBo
- 8/10
yeniczek
- 8/10
Mephos
- 7/10
Revan
- 6/10
Snura
- 8/10
verbst
- 6/10
cabal
- 8/10
Robur
- 7/10
b1aster
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Začátek ve vesmíru je úžasný a dechberoucí, zároveň originální, prostě fakt paráda, ale pak je to nuda..Nejsem fanoušek, jako malá jsem se dívala na díly s Picardem a s tou paní, ale nikdy mě to neoslovilo třeba tak jako SW. Nové díly byly podle mě oba super, dvojka se mi líbila hlavně díky Khanovi (jsem tak trochu Cumberbitch) Každopádně peníze jsou na filmu vidět, vizuál opravdu stojí za to, ale jinak to se mnou nehnulo. Jak pan Imf psal, je to trochu jako jeden díl seriálu, a o to já asi nestojím.