Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Spider-Man 3 | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.05.2007
CZ premiéra: 03.05.2007
režie: Sam Raimi
hrají: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Topher Grace, Thomas Haden Church, James Franco

Spider-Man 3: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Věčného vtipálka, co leze babičkám po zdech a loupežníkům na nervy, zná snad každý, kdo posledních šest let nežil mimo naší sluneční soustavu. Za svou kariéru se stačil servat se zeleným skejťákem, který i přes nulové mimické schopnosti vystřelil Spideyho do kasovních výšin. Postavte proti sobě dvě postavy, jejichž obličeje v okamžicích střetu zakrývá nehybná maska a říkáte si o problém... Raimi z toho ale ladně vybruslil. A nebylo to jen díky skvělým hereckým výkonům mimo skafandry.

Zadařilo se i podruhé a to tak že hodně - Spider-Mana 2 můžeme v klidu označit za jednu z nejlepších komiksových adaptací všech dob. Raimi předvedl mistrovsky odvedenou akci, postavil proti sobě perfektně vyvážené postavy, s jejichž pocity se nebál mávat jak plácačkou na mouchy a všechno to uřídil svým odvážným režijním stylem, ne nadarmo odkazujícím na formu béčkových hororů.

Čeho je moc, toho je příliš... v trojce se sešla kopa záporáků, kteří kradou prostor jak sobě samým, tak ostatním postavám. Ladné načrtávání vztahových linií a pohnutek hrdinů je v tahu, do tříhodinového megablockbusteru se toho muselo nacpat tolik, aby byli uspokojeni všichni možní i nemožní fanoušci a zároveň se alespoň na oko uzavřela dějová linie. Výsledek je všem známý - třetí Spidey se skoro nikomu nelíbil právě proto, jak nehorázně ho Raimi a jeho scénáristé přeplácali. Jako velký fanoušek celé (ano, celé) trilogie bych mohl trojku začít obhajovat jak o život, protože se mi po každém zhlédnutí zdá lepší a lepší, stačí si ale vzpomenout na vášnivé diskuze, které se kolem filmu rozohnily a je jasné, že o něm bylo řečeno už všechno potřebné. A pokud ne, věřím, že se tam zanedlouho zase sejdeme.

Blu-ray vydání trilogie je výzvou asi jen pro pár skalních fanoušků než pro obyčejné filmové konzumenty v modrém kabátku. Ze strany Sony se totiž jedná tak trochu o zradu - alespoň to tak spousta lidí vnímá. Jak jedničku, tak dvojku totiž v balení dostanete zcela bez bonusů. Soňákům se zřejmě zdálo, že vlastnictví filmu v HD je bonus sám o sobě, nedožijete se proto ani kopií materiálů z nařachaných 2-DVD edic, které doteď platí za špičku našich sbírek. Zato u trojky se kopírovalo jako o život - jako jediná je dvojdisková, pokud jste si už ale potykali s 2-DVD, ničím vás nepřekvapí. Jedná se totiž o ty samé materiály, jen jsou komplet v HD (něčím se těch dalších 50GB naládovat muselo). Pro jejich výčet si skočte do DVD rubriky v konkrétním profilu. Žádný HD-exclusive materiál se nekoná, což je vzhledem k tomu, že měl být Spider-Man 3 na Blu-rayi referenčním materiálem disků nové generace, docela smutné. Na druhou stranu nálož je to vydatná a zaměstná vás stejně jako u předešlých DVD edic. Alespoň v něčem se tedy trojka svým předchůdcům vyrovná. Koupit si jí ostatně na Blučku můžete i samostatně, avšak pokud máte chuť na jedničku a dvojku, musíte jít do recenzovaného trilogy-packu.

Ještě zbývá připomenout, že dvojku si po zasunutí do přehrávače můžete pustit ve dvou verzích - v kinosestřihu a nové verzi 2.1, což je taková rozšířená edice (vyšla v dalším 2-DVD i u nás, částečně se jednalo o promo na trojku). Ta má své světlé momenty (potěší poměrně dost rozšířené bojové scény), občas ale zaškobrtne (rozhovor M.J. s kámoškou je jak pěst na oko). Osobně jsem měl docela problém se k ní v menu probojovat, ale možná jsem jen přehlédl pár důležitých tlačítek ;). Na šťastné majitele v každém případě čeká dalších osm minut nových scén.

Technická kvalita je samozřejmě úžasná a to už u jedničky. Někoho možná zaskočí, že je natočená v 1.85:1 (Raimimu se prý do 2.40:1 nechtělo ani u dvojky), to jí však na kvalitě neubírá. Úroveň detailů není kdovíjak úžasná a na zdrojovém materiálu se zjevně podepsal nějaký ten rok navíc, takže místy nezdravě šumí, do očí bijících nedostatků (tak jako u opravdu starých titulů - viz Blízká setkání) se ale na placce nedočkáte. Pokrok oproti DVD prezentaci je to pořád ohromný, obrázek je pěkně ostrý a nefláká se ani v tmavějších scénách. Díl druhý by se dal označit za takovou zlatou střední cestu mezi jedničkou a trojkou. Zdroj je ještě mladý, na obrazovku vám proto nevleze ani špína, ani větší množství filmového zrna. To tu sice je, ale jen v takové míře, aby dodalo Spider-Manovi ideální look. V obou případech se vám možná nebude zdát saturace, to je však plod Raimiho stylizace, která s transferem nemá nic společného (a celkově se do vzhledu filmů hodí, takže je to jedno). Trojka, to už je jiná pohádka. Někteří si možná vzpomenou na diskuze o tom, že Blu-ray, respektive vysoké rozlišení, třetímu Spider-manovi vůbec nesluší a vlastně mu i ubližuje. Stížnosti na špatné barevné podání, nižší ostrost, vyšší kontrast a malé množství detaiiů byly oprávněné ale jen částečně.

Znovu se musíme vrátit k Raimiho stylizaci. S trojkou se totiž Sam pustil do jiných vod. Spider-Man posledním dílem ztratil ten pravý filmový look, definovaný zrnem a drobným šumem. Místo toho je celá obrazová složka nepřirozeně uhlazená, barvy působí pastelově, stejně jako přechody. Odtud onen pocit ztráty detailů. Ve skutečnosti jich tu je stejné množství, jen vás tolik netrknou do očí jako v případě klasické kamery (dalo by se také mluvit o make-upu a výpravě, i ty mají v tomto případě podíl na uhlazeném vzezření Spider-Mana). Tenhle styl má něco do sebe, vyniká v kontrastech a lehce se přibližuje k "omalovánkovosti" komiksů, jen mu holt chybí ta hrubost. Ještě si je třeba uvědomit, že se v takovém obrazu hůř odlišuje od reálné a trikové stránky záběru, přechod je méně citelný. Ve světle těchto faktů je pak snadné mluvit o Blu-ray transferu závěrečného dílu jako o jednom z nejlepších, které seženete. Je tak věrný režisérské vizi, jak jen může být. Působí krásně trojrozměrně, je čistý a hladký jak dětská prdelka, s bohatým - leč jak je u Raimiho zvykem opět přepáleným a za saturaci přitaženým - podáním barev. Lepší obraz si každopádně nemůžete přát.

Zvuk se Sony rozhodlo skrýt do Dolby TrueHD, což možná někoho zaskočí - vedle něj se ale překvapivě válí i PCM. K újmě samozřejmě nepřišel ani v případě Dolby. Všechny tři filmy znějí dost podobně a všechny si zaslouží potlesk. Celkově by se dalo říct, že je i zvuk referenční - Spideyho střílení pavučin a houpání se vzduchem, výbuchy granátů a pošetilý smích Goblina, mechanické paže Doc Ocka, zrození Sandmana a "zvonkohra" pro Venoma, to jsou momenty, které vám budou v uších rezonovat ještě dlouho po skončení filmu. Všechny znějí na výbornou. Prostě po všech stránkách povedená podívaná i poslech.

Obraz: 1,85:1 a 2,40:1  :: 1080p (AVC MPEG-4)
Zvuk: Dolby TrueHD a PCM 5.1 - anglicky, Dolby Digital 5.1 - česky 
Titulky: české...
Datum vydání: 25.02. 2008
Cena:  1499,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace