Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Šílený Max: Zběsilá cesta | Mad Max: Fury Road | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.05.2015
CZ premiéra: 14.05.2015
režie: George Miller
hrají: Tom Hardy, Charlize Theron, Rosie Huntington-Whiteley, Nicholas Hoult, Riley Keough

Šílený Max: Zběsilá cesta: Blu-ray


ikona
KarelR
Potřebujete mít doma film roku? 

Říjen je za dveřmi a za film roku bych pořád vyhlásil Šíleného Maxe. Od Dómu hromu sice uběhlo neuvěřitelných 30 let, George Miller ale kupodivu nezapomněl, jak zhmotnit úžasný postapokalyptický svět. A co víc - meditace u animáků mu (nějak) pomohla k tomu, aby si k 70. narozeninám nadělil status akčního boha.

Kdo viděl Šíleného Maxe 2, moc dobře ví, že to v Millerovi bylo vždycky. Důraz na autentickou akci, která pohání jednoduchý a pořádně drsný příběh, naplno předvedl už v roce 1981. Až do letoška jsme ale museli čekat na to, že svého hrdinu vykopne na nový level a zacementuje ho do filmové Valhally.

 

Na první pohled je čtvrtý Šílený Max přímočarým akčňákem. Na ten druhý se v něm ale skrývá mnohem víc. Nejdřív jedou Tom Hardy a Charlize Theron jednoduše pryč od utrpení - snaží se dostat někam, kde by mohli zapomenout na ošklivou minulost. I ten nejlevnější psycholog vám ale řekne, že před svými démony neutečete, že je potřeba se jim postavit. A tak se cíl Šíleného Max radikálně mění, načež se hrdinové (podobně jako u Gravitace) vzepnou a začnou si razit cestu zpátky.

Nadávky typu "nemá to příběh" jsou tedy stejně mimo jako u Cuarónova orbitálního opusu. V Šíleném Maxovi se spíš než dějové linky vyvíjejí samotné postavy, které nacházejí cestu samy k sobě i k těm kolem sebe. Jistě, v první řadě člověka rozsekává to, že Miller natočil dokonale syrový a vizuálně strhující akční nářez. V jádru je ale jeho film o tom, že je odvážný boj vždycky lepší než zoufalý útěk.

 

Ano, je to archetypální až běda, a možná proto Šílený Max přihazuje sdělení číslo dvě. Miller totiž nevybíravě křičí, že svět táhne do háje mužské barbarství a že je ženská ruka zcela zásadní. V podstatě tím odkazuje na zabedněnost všech "kmotrovských" hrdinů, kteří tak dlouho protěžují svoji rodinu, až zničí vše kolem sebe. A zároveň ukazuje, že je vstřícnost k okolí spíš devizou něžnějších bytostí, které můžou s trochou odvahy dokázat velké věci.

Neříkám, že to tam nutně musí vidět každý. Já ale tohle netradiční poselství vítám a je pro mě tím, co z Maxe dělá onen "nadfilm". Sežvýkání geniální akcí by k absolutnímu hodnocení zkrátka nestačilo. Když k němu ale Miller přihodí mlčenlivého Maxe, nezlomnou Furiosu a pomateného Nuxe, pokaždé jdu do kolem. Podobný comeback zase jen tak neuvidíme. Takže díky za něj a hodně štěstí s dalšími filmy, Georgei! (10/10)

 

Asi vás nepřekvapí, že Šílený Max na blůčku vypadá a zní naprosto božsky. Warneři se s tím ale nespokojili a zamakali i na (česky otitulkovaných) bonusech, které zabírají celých 90 minut. Na rozjezd si můžete dát tři vystřižené scény, v nichž nechybí další drsárny a fajnový proslov Nadsmrťase Joea. Ta pravá sranda ale začíná až u dokumentů ze zákulisí, které sice nejsou tak vyčerpávající jako u Jacksona nebo Scotta, málokdo to ale bude řešit.

I z hodinky a půl totiž pochopíte, že je Šílený Max unikátní podívanou. V první řadě oceníte celou logistiku, protože se točilo v Namibii a když se hýbala kupředu filmová auta, většinou spolu s nimi putoval i celý štáb. Většina režisérů dnes dostane 150 mega, zaleze do komfortního ateliéru a vynoří se s trikově vyladěným blockbusterem. Miller ale navlékl koženou bundu, sehnal si pár desítek jedinečných aut a 120 dní se s nimi vláčel napříč pouští. Holt srdcař, což je vidět i na všem ostatním.

 

Nikdy už třeba nebudete pochybovat o tom, že je 90% efektů v Šíleném Maxovi praktických. Musíme nabořit a několikrát protočit auto hlavního hrdiny? Není problém, zhruba sedmdesátiletý šéf kaskadérů si prostě nasadí helmu, rozseká Maxova Interceptora na hadry a s klidem odejde s placu. Co magoři, kteří z obřích tyčí skáčou na jedoucí auta? Pohoda, stačí zavolat kámošům ze Cirque du Soleil a dát jim na pár týdnů práci. No a co odpálení nebo převrácení mnohatunového kamionu? To je přece každodenní rutina, u které se stačí dohodnout, na kolikátém centimetru má stěžejní likvidace začít.

Maxovské bonusy vám samozřejmě stihnou představit všechny hrdiny, auta i náladu na place, přičemž Charlize Theron víceméně přizná, že se s Hardym moc nemuseli (a že to fikaně promítli do svých postav). Nejvíc vás ale budou dostávat zmíněné kaskadérské kousky a také rekvizitářské mistrovství, které přímo čiší z každého záběru. Miller totiž pochopil, že v sobě lidé nezapřou uměleckou duši. A tak je i ten nejzbytečnější kus šrotu plně funkční a personalizovaný, protože když se nudíte v šíleném světě, čím jiným byste se jako měli zabavit?

Koupit na FilmGame.cz

 

Šílený Max bezesporu patří na každou fandovskou poličku. Z filmu i bonusů je jasně čitelné, že ryzejší akční nářez jen tak nenajdete, a minimálně druhé zhlédnutí je povinnost. Tenhle bizarní opus ještě dlouho zůstane fascinujícím hollywoodským úkazem. Tak doufejme, že se z něj mladá generace poučí víc než z miliardových úspěchů Transformerů a Pirátů z Karibiku.

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby Atmos 7.1.4 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 16.9.2015
Cena: 358,- (DVD), 538,- (BD), 628,- (BD + 3D BD), 798,- (BD + 3D BD ve Steelbooku), 718,- (Antologie všech 4 filmů - 5x DVD), 1258,- (Antologie všech 4 filmů - 4x BD + DVD)

Za poskytnutí disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace