Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Shoky & Morthy: Poslední velká akce | 2021
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 05.08.2021
režie: Andy Fehu
hrají: Jakub Štáfek, Štěpán Kozub, Andrea Daňková, Tomáš Magnusek, Martina Babišová

Shoky & Morthy: Poslední velká akce: Recenze


ikona
Mr. Hlad
andy fehujakub štáfekposlední velká akceshoky a morthyštěpán kozubtomáš magnusek
Youtubeři, divní kamarádi, falešné lásky a tajemné legendy v jednom z nejzajímavějších filmů roku.  

Shoky & Morthy: Poslední velká akce se tváří jako komedie o youtuberech. Krom svých kolegů z MovieZone Live! žádné youtubery neznám, influencery taky ne a sociální sítě u mě prakticky začínají i končí s facebook messengerem. A vůbec to nevadilo. Píšu to sem proto, abyste si třeba před návštěvou kina neřekli, že tohle asi nebude film pro vás. Ono je fakt úplně jedno, že netušíte, co to bylo za lidi v pořadu Like House a že vypínáte počítač, jakmile se na obrazovce objeví nějaký afektovaně do mikrofonu křičící člověk s divnou přezdívkou, který mluví o jiném člověku s ještě divnější přezdívkou. Nebo tak něco. Prostě na tom nezáleží. A byla by docela velká chyba kvůli tomu nedat Shokymu & Morthymu šanci. Ten film je o něčem trošku jiném. Vlastně je hodně o něčem jiném. 

Shoky s Morthym jsou youtubeři, kterým táhne na třicet a jejich kariéra se pomalu chýlí ke konci. Tomu prvnímu to nedochází a pořád chce točit voloviny pro děcka a řeší, kolik mají views a likeů. Na druhou stranu Morthy se začíná čím dál tím víc cítit nepatřičně a rád by z tohohle světa buď utekl, nebo se posunul k něčemu důstojnějšímu. Jenže utéct není kam a nic moc důstojnějšího neumí. A navíc jsou ti dva kámoši. Po posledním ne úplně vydařeném pranku, kvůli němuž je čekaly veřejně prospěšné práce, se ale ti dva domluví, že natočí dokument o místě zvaném U devíti křížů. Před lety tu došlo k tragédii a dnes se tu údajně zjevuje duch mrtvé nevěsty. A taky tu podezřele často umírají lidé… A tak ti dva vyrážejí spolu s několika dalšími hrdiny do terénu. Shoky chce krev, násilí a lajky, Morthy seriózní dokument a oba tak trochu tuší, že jde možná o poslední možnost, jak zachránit nejen jejich kariéry, ale i kamarádství. Na to, co je čeká, však připraveni nejsou. A vy nejspíš taky ne. 

Andy Fehu se už v minisérii Pěstírna a předchozím snímku Nenasytná Tiffany vyprofiloval jako režisér, který se nebojí dělat věci trošku jinak, než jak jsou čeští diváci zvyklí. V Tiffany se mu povedlo zkombinovat horor, černou komedii a sociální satiru a fungovalo to až nečekaně dobře. V Shokym & Morthym ovšem zašel ještě dál, což je na jednu stranu super, ale na druhou se trošku obávám, že právě to by mohl být pro část diváků i zásadní problém. Když už bych měl Shokyho s Morthym někam zařadit, asi bych řekl, že jde to buddy komedie s prvky hororu, jenže to by bylo příliš jednoduché. Ono se tu totiž děje strašně moc věcí a režisér se nebojí oscilovat mezi žánry a jít v nich do absolutního extrému. 

Vztah obou hrdinů připomíná filmy jako Správní chlapi nebo s přimhouřením očí třeba i trojku a čtyřku Smrtonosné zbraně. Shoky se s Morthym znají, každý je ale jiný, takže si vzájemně často lezou na nervy, i když by jeden pro druhého dýchali. Zároveň se ovšem Fehu nebojí řešit, že jeden z hrdinů začíná mít pocit, že toho bylo dost a že je potřeba posunout se dál, jenže opustit kámoše (i když se chová trochu jako debil) prostě nejde. Takže po několika minutách hláškování a humoru, které fungují díky absolutní chemii mezi Štáfkem a Kozubem výtečně, se najednou na plátně začne odehrávat skoro až psychologické drama, nebo přinejmenším uvěřitelný příběh o pozdním dospívání a nutnosti posouvat se dál. Podobně dobře tahle kombinace naposledy šlapala snad ve dvojce Clerks Kevina Smithe. 

Jenže Fehu do toho všeho přimíchává ještě typicky biziarní humor, děs, akci a nepokryté vysmívání se youtube scéně. V jeden moment se tak člověk může chechtat jak tele, o pár střihů později pak sledovat funkční příběh o rozpadajícím se kamarádském vztahu a následně dojde na krvavou jízdu, která se však nebojí působit sebeparodicky. A do toho je tu Tomáš Magnusek v herecké poloze, jakou byste nečekali, ale s níž s poradil takovým způsobem, že by mu člověk snad odpustil i všechny ty Bastardy a další zhůvěřilosti. 

Jediný zásadnější problém tak může tkvět v tom, že Fehu těch nápadů, stylů a žánrů sype na diváka fakt velké množství a člověk musí být pořád ve střehu, aby si stíhal uvědomovat, jestli zrovna kouká na komedii, seriózní vztahovku, něco mezi tím nebo na něco úplně jiného. Shokymu & Morthymu je potřeba jít malinko naproti, protože film a jeho tvůrci nechtějí divákům naservírovat až pod nos snadno čitelnou podívanou. Nezpomalují kvůli diváckému komfortu a není vůbec těžké se v tomhle mixu žánrů, nálad, stylů, krve, kamarádství, bizarního humoru i trochu dojemného vyprávění ztratit. Ale byla by chyba nedat Shokymu & Morthymu šanci a nepodpořit je. Fehu zůstává svůj, pokud se však alespoň trošku naladíte na jeho vlnu, užijete si jeho novinku mnohem víc, než si možná dovedete představit. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (22)

Verdikt

avatar8/10

Mr. Hlad

Shoky s Morthym jsou youtubeři, jejichž kariéra se chýlí ke konci, a tak se rozhodnou zkusit natočit dokument o prokleté nevěstě, kvůli které už celá staletí umírají lidé. A možná taky vyřešit, co mají dál dělat se svými životy a kamarádstvím. Andy Fehu natočil odvážnou a chytrou podívanou, která si hraje s žánry a vysmívá se diváckému očekávání. Dovede být třeskutě vtipná, chytrá i opravdová a nikdy si u ní nebudete jisti, co přijde dál. Štáfek s Kozubem jsou skvělí, Magnusek boží. A Fehu zase svůj.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  Cival

 • avatar8/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar8/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  Slarque

 • avatar8/10

  mattesko

 • avatar1/10

  Muf

 • avatar8/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  Alangor

 • avatar6/10

  krumlajs

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace