Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sedm psychopatů | Seven Psychopaths | 2012
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.10.2012
CZ premiéra: 29.11.2012
režie: Martin McDonagh
hrají: Woody Harrelson, Colin Farrell, Christopher Walken, Sam Rockwell, Olga Kurylenko

Sedm psychopatů: Recenze


ikona
KarelR
Režisér V Bruggách je tu s další gangsterkou. Jak se mu povedla? 

Martin McDonagh natočil nahláškovanou gangsterku V Bruggách, která mu zajistila dvě věci. Zaprvé nehynoucí díky za to, že nahnal Farrella, Gleesona a Fiennese do Belgie a nechal je tam vyblbnout takovým způsobem, že si to člověk musí připomenout alespoň jedenkrát do roka. A zadruhé vysoká očekávání u každého dalšího projektu, se kterým přijde. Nad Sedmi psychopaty tahle „kletba“ visela od samotného ohlášení projektu. Dokázal se s ní poprat natolik dobře, aby byli fanoušci jeho prvotiny spokojení?

S každou přibývající minutou jste napjatější, co se bude dít dál Odpověď je samozřejmě trochu složitější, dá se ale shrnout do dvou prohlášení: Sedm psychopatů není taková pecka, jakou byly Bruggy. Na druhou stranu je to ale výborný a navíc značně originální film, takže se žádné zásadní zklamání nekoná. McDonagh totiž dokázal svůj uvědomělý žánrový rukopis opět přetavit v něco, u čeho si ani jednou neřeknete: „Nuda, tohle už jsem stokrát viděl jinde“. Místo toho jen žasnete nad jeho vynalézavostí a s každou přibývající minutou jste napjatější, co se bude dít dál.

Už z toho důvodu by bylo kontraproduktivní tu složitě popisovat děj. Stačí vám vědět jen to, že Colin Farell hraje nepříliš produktivního scenáristu, Sam Rockwell jeho nejlepšího kámoše, který se živí unášením psů, a ústřední trio hrdinů uzavírá Christopher Walken, který... víceméně hraje Christophera Walkena. Na hlavní příběh o psím únosu, který moc nevyšel a rozzlobil gangstera Woodyho Harrelsona, se pak nabalují další postavy, jejich osudy a spousta dalších drobných odboček. A všechno dohromady to tvoří překvapivě organickou a za všech okolností zábavnou a nevyzpytatelnou filmovou podívanou.

 


Přehrajte si trailer
McDonagh, který si Sedm psychopatů i sám napsal (stejně jako Bruggy), celou dobu bravurně přebíhá mezi množstvím zdrojových materiálů, přiznaných filmových vlivů a zdánlivě nesouvisejících špíčků. Hlavní přitom ale je, že skoro všechny komponenty filmu fungují samy o sobě, a na ty kulhající se film nezdráhá sebeuvědoměle upozornit. McDonagh prostě dobře ví, co se vám při které scéně honí hlavou, a rád si o tom s divákem „pohovoří“. Tenhle přístup už jste u filmu určitě párkrát viděli. Málokde byl ale vyšlechtěn do tak chytrého tvaru, abyste tvůrce v duchu poplácávali na zádech za to, že si s vámi zahrává a přitom vás nepovažuje za idiota.

Tohle nadnesené pojetí filmu si ale pochopitelně musí vybrat nějakou daň. V případě Sedmi psychopatů to odnáší připoutání k hlavním postavám, které přes veškerou McDonaghovu snahu nikdy není stoprocentní. Sam Rockwell je sice v prvotřídní komediální formě a Walken vás neomrzí ani ve chvíli, kdy stojí opřený o skálu a dlouze mluví do diktafonu. Především Farrellova postava je ale poněkud matná a hrdinům se zkrátka nikdy nedostanete pod kůži tak, jako tomu bylo třeba u Pařby ve Vegas.

 

Sedm psychopatů z toho důvodu působí značně odtažitě a jakkoliv souzníte s dohlížejícím McDonaghem, štve vás, že to s jeho postavami není podobné. Po odchodu z kina si tak budete pamatovat spoustu jednotlivých scén (v čele s tou na hřbitově), které spolehlivě vyburcují celý sál. Samotný film ale funguje spíš jako interesantní a proklatě černohumorná žánrová hra, než jako naplno odžitá cesta tří hrdinů. A to sráží hodnocení k „jen“ silnému nadprůměru.

Osvěžující a často brilantní podívaná? Ano. Ale ještě to chtělo krapet poladit.

Verdikt

avatar8/10

KarelR

Tvůrce skoroklasiky V Bruggách je zpátky a zase mu to šlape. Sedm psychopatů má minimálně stejně zábavné dialogy a potěší neposedným vývojem příběhu, v jádru filmu ale nebije srdíčko, které by vás donutilo se k jeho hrdinům vracet znovu a znovu. Mimoto si ale není moc na co si stěžovat, v rámci žánru tu nápaditější počin dlouho nebyl.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  Mr. Hlad

 • avatar8/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Le_Chuck

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar5/10

  verbst

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar9/10

  s-a-n-c-h-e-z

 • avatar7/10

  Anakin

 • avatar8/10

  pytlik

 • avatar10/10

  Bird59

 • avatar8/10

  b1aster

 • avatar8/10

  nelson23

 • avatar8/10

  kyller

 • avatar6/10

  radekch

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace