Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Saw 6 | Saw VI | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 23.10.2009
CZ premiéra: 22.10.2009
režie: Kevin Greutert
hrají: Shawnee Smith, Tobin Bell, Costas Mandylor, Tanedra Howard, Karen Cliche

Saw 6: Recenze


ikona
imf
Nekonečno na druhou, prorostlé mučícími nástroji. Je další Saw jen další ztráta času, nebo série chytá druhý dech? 

Falešnou naději, která vás vybičovala ke kliknutí na tuto recenzi, vám vezmu hned v úvodu. Nemění se vůbec nic! To říkám jako absolvent všech šesti dílů (nikdo jiný v redakci nemá "koule o velikosti Volkswagenů", tak co se dá dělat), kterému už ta otřepaná zápletka leze na mozek. Zrovna dneska jsem četl, že VéKáVéčka končí, tak proč si nemohou dát pokoj i autoři téhle torture telenovely?

Jednoduchá matematika dělá z tohoto vzdechu řečnickou otázku. I s hubenými víkendovými tržbami to Saw dotáhne do černých čísel, zázrakem přeživší záporáci se zase zavřou do kůlny a budou tam mlátit kladivem do ocelových plátů, než vznikne další variace na středověké skřipce, železné panny, svěráky svěračů a další potřebnosti. Se smrtí Jigsawa ve třetím (byl to třetí, že jo? :) díle však jako by se z jeho pohrobků vytratila originalita a chuť trestat provinilce. Možná je to proto, že jen plní odkaz svého pána a dost se u toho nudí. John Kramer alias Jigsaw totiž nahrál spoustu videokazet a instrukcí, což znamená dvě věcí - a) je koho zabíjet minimálně do roku 2015, b) Tobin Bell hraje v posledních třech filmech víc než dokud byl naživu. Na mušce se tentokrát ocitli bankéři a pojišťováci, protože někoho za tu krizi přece potrestat musíme, no ne?

Kádě s kyselinou, sekáčky na maso, šrouby do hlavy a roztomilý oddělovač čelistí známý z předchozích dílů. To všechno tu je, zahalené do otupujícího zelenošedého vizuálního filtru (jinak by film za čtrnáct milionů vypadal jako záznam z vily Vyvolených, kde někdo omylem zhasnul). Pak je tu taky Hoffman, který se z pozice oběti propracoval do pozice záporáka až ke znuděnému a naštvanému týpkovi, co by všechny nejradši postřílel, než aby tupě sledoval, jak ti červi hynou v ocelových klepetech vinou vlastní nerozhodnosti. Na každého záporáka se sice někde vaří voda, ale v Saw platí, že hodní hoši vždycky umřou první. A taky, že bez ohledu na to, jestli novopečený režisér vystudoval zahrádkářství nebo kurz u Stevena Spielberga, ve střižně se z toho zas a znovu upeče jen krvavý flek připomínající eRkovou Pevnost Boyard.

Je vrcholem ironie, že duchovní otcové série James Wan a Leigh Whannell inkasují na producentských postech peníze, zatímco bezejmenný dělník Kevin Greutert potí devadesát minut unylé hororové omáčky, která s jedničkou nemá nic společného. Film totiž tenhle model kopíruje, když supícího, nervózního Hoffmana v podstatě jen nutí krok za krokem plnit příkazy, které zůstaly po Jigsawovi. Je to nikam nevedoucí chaos, který počítá s tím, že mu nejvěrnější fanoušci sežerou cokoliv i s navijákem. Včetně angažování husičky, která na VH1 vyhrála soutěž jménem Scream Queens. Když jsem ji viděl, kterak si s maniakálním výrazem seká ruku (je to ta černoška v úvodu, určitě bude k vidění někde na obrázku), vzpomínal jsem na Uweho Bolla, neštovice a očkování ve třetí třídě. Traumatické zážitky, ale ta holka je trumfla všechny.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (13)

Verdikt

avatar4/10

imf

Další díl z nekonečné série o mučených tělech, duších a divácích. Kde se jeden uzel rozváže, tři další se zamotají, kde jedno řešení potěší, pět dalších vlepí facku. Pošesté už to tolerují jen největší fandové, zvířata se sníženým prahem bolesti a lidé, co si spletli sál a nemohou najít východ.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  HALUZNIAK

 • avatar5/10

  novoten

 • avatar6/10

  vydrys

 • avatar5/10

  Psema

 • avatar4/10

  b1aster

 • avatar4/10

  ragnar

 • avatar4/10

  kyller

 • avatar2/10

  radekch

 • avatar8/10

  -dRaGoN-

 • avatar2/10

  crimson_moon

 • avatar1/10

  PraSiteL

 • avatar5/10

  Plesky

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace