Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ready Player One: Hra začíná | Ready Player One | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 30.03.2018
CZ premiéra: 29.03.2018
režie: Steven Spielberg
hrají: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Simon Pegg, Mark Rylance, Ben Mendelsohn

Ready Player One: Hra začíná: Recenze


ikona
KarelR
ernest clineready player onesimon peggsteven spielberg
Obr Dobr leckoho přesvědčil o tom, že už je Steven Spielberg za zenitem. Jak se popral s adaptací jedné z nejoblíbenějších knih poslední dekády? 

Od chvíle, kdy se z Ready Player One od Ernesta Clinea stal bestseller, bylo jasné, že tahle geekovská modla zamíří na velké plátno. Všichni se samozřejmě děsili toho, jak se vyvolené studio porve s tím, že jde o bezbřehý mix popkulturních odkazů. U Warner Bros. to ale vyřešili fištrónsky a ukecali do režie Stevena Spielberga, jemuž se velmi těžko říká ne.

Virtuální realita Oasis, v níž celý svět hledá tajuplný easter egg (a s ním spojené pohádkové bohatství), tak mohla ožít s minimem tragických kompromisů. Na filmu je docela vidět, že do něj Spielberg sehnal všechno, po čem toužil. Asi největší "zádrhel" ale spočívá v tom, že se legendární filmař zcela záměrně držel zpátky.

Zatímco do vás knižní předloha sype jedno pomrknutí za druhým, film je v tomhle směru nadmíru opatrný a 80% popkulturních odkazů jde velmi snadno propásnout. Spielberg totiž Clineovo geekaření nebere jako hlavní chod, ale jen jako milou omáčku, která vlastně není zas tak důležitá.

Ano, vlastně je to špatná zpráva pro všechny, kteří chtěli mermomocí vidět X nebo Y. Zároveň je však potřeba si uvědomit, že by tenhle boj asi nešel vyhrát. V knize je tolik roztodivných kombinací, že by to chtělo alespoň minisérii, kdežto Spielberg točil celovečerní film. Řada věcí tak logicky musela ustoupit nebo úplně zmizet, zároveň ale není těžké pochopit, že všechno to škrtání umetlo cestičku k lepšímu filmu.

Abych se tedy konečně dostal k jádru pudla - Ready Player One je zábavná a obdivuhodně svižná blockbusterová jízda, kterou si v kině užije celá rodina. Spielbergův film za 140 minut prakticky nezpomalí, což je úctyhodný výkon, za který můžou právě režijní zkušenosti. Místo vršení odkazů se totiž klade důraz na budování vlastního světa, vlastních hrdinů a vlastních popcornových atrakcí.

V samotné realitě roku 2044 to bohužel taková hitparáda není a lidští hrdinové také mají svoje rezervy. Jakmile se ale děj přenese do Oasis (a naštěstí je to hned a strávíme tam podstatnou část filmu!), všechno chytne ten správný náboj a není si moc na co stěžovat. Jistě, Spielberg překopal většinu ústředních úkolů a samozřejmě scuknul měsíce děje do několika dnů. Kupodivu to ale není problém, jelikož nové scény šlapou stejně dobře jako ty původní a je z nich konstantně cítit účast Ernesta Clinea.

Autor předlohy se výrazně podílel na scénáři, a něco mi říká, že právě díky němu je zachován duch knižního Ready Player One. Film totiž stihne rozdat stejná moudra, vyvolat stejné emoce a vůbec je až nečekaně rozumný v každém adaptačním ohledu. Leckdo samozřejmě řekne, že se unikátní román rozporcoval do hezkého blockbusteru pro všechny generace. Spielberg ale na hraně mezi geekařením a líbivou jistotou balancuje nadmíru zručně, a i když se raději přiklání k tomu druhému, vždycky to udělá proto, aby se mu obsáhlý příběh nerozsypal pod rukama.

Na jednu stranu tak filmu chybí důkladnější vysvětlovačky, globálnější měřítko a daleko větší kanonáda popkulturních crossoverů. Na druhou jdou ale tahle rozhodnutí pokaždé svést na to, že by se film vychýlil z kurzu a zabloudil do série nekonečných odboček, jež by značnou část diváků mohly nudit.


Přehrajte si trailer
I tak mě dost štve, že filmové Ready Player One podtaktovalo Daita a Shota, že se moc nepovedli záporáci (sebranka z IOI je trestuhodně neschopná) a že tu nejsou wow momenty z ranku "na 10 vteřin se zastaví Arnold" nebo "McKellenův Gandalf bojuje po boku Radcliffova Harryho Pottera". 140 minut je ale holt 140 minut a Spielberg je stará škola, která moc dobře ví, že když neopečuje Parzivala, Art3mis a Hallidaye, nespasí ho ani tisíc geekovských pomrknutí.

Neutíkejte tedy do kina na oslnivou žánrovou revoluci. Připravte se spíš na dobře odvedenou spielbergovinu, která stojí hlavně na tvůrci Oasis (Mark Rylance je jako Halliday famózní), řemeslně jisté akci a zábavném pátrání po velkém tajemství. Nečtenáře, kteří budou na film koukat z druhé strany, tu koneckonců čeká spousta parádních překvapení. Zkuste se tedy oprostit od předlohy a užít si virtuální dobrodružství, jemuž se přeci jen daří stát na vlastních nohách.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (154)

Verdikt

avatar7/10

KarelR

Steven Spielberg osekal co mohl a proměnil Ready Player One ve svébytnou blockbusterovou jízdu. Kdo hodlá brečet nad tím, co všechno chybí a co se změnilo, ten samozřejmě ani nemusí do kina. Všichni ostatní ale nafasují vydařený popcorn, který (hlavně ve scénách z Oasis) příjemně šlape a sem tam přeci jen vyvolá obrovský geekovský úsměv.Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  Gonzi

 • avatar6/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar8/10

  acheron

 • avatar8/10

  Cowboy

 • avatar8/10

  KARLOS

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar8/10

  speedy.mail

 • avatar9/10

  cabal

 • avatar10/10

  Robur

 • avatar7/10

  Sony

 • avatar5/10

  TrDLo

 • avatar8/10

  b1aster

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace