Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ready Player One: Hra začíná | Ready Player One | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 30.03.2018
CZ premiéra: 29.03.2018
režie: Steven Spielberg
hrají: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Simon Pegg, Mark Rylance, Ben Mendelsohn

Ready Player One: Hra začíná: Blu-ray


ikona
KarelR
blu-rayernest clineready player onesteven spielberg
Vydejte se do Oasis na svojí televizi a zkuste rozklíčovat asi milion popkulturních odkazů... 

Když byla ohlášena adaptace Ready Player One, moc jsem nevěřil tomu, že skončí ve schopných rukách. Kolem geekovské bible Ernesta Clinea se chvíli motali Edgar Wright, Matthew Vaughn, Robert Zemeckis, Peter Jackson nebo Christopher Nolan (ano, Warneři posílali scénář svým nejtěžším kalibrům). Když se ale na scéně objevil Steven Spielberg, byl to docela šok, protože zrovna jeho u digivzpomínání nikdo nečekal.

Křísit osmdesátkovou nostalgii pod vedením někoho, kdo ji do velké míry vytvářel, mohlo dopadnout katastrofálně. Spielberg ale rychle vyházel odkazy na svoje filmy, zkondenzoval příběh na únosnou délku a především opět ukázal, že se prostě nebojí nových výzev. Většina režisérů v jeho věku točí jen klasická dramata. Strýček Steven se však po Tintinovi znovu opřel o mocap a rozhodl se kráčet s dobou tak razantně, že byste mu po úvodní honičce tipovali pod čtyřicet let.

Z Ready Player One teoreticky mohlo být digizvěrstvo se solidním příběhem, nebo naopak opojně nadesignovaný biják plný dějového vakua. Spielberg ale nějakým zázrakem trefil všechny důležité věci z předlohy a navíc zhmotnil Oasis tak zručně, že se nikdy nepozastavíte nad tím, že držíte palce hrdinům z jedniček a nul. Tím chci říct, že se u Ready Player One náramně povedla spousta zásadních věcí. Jako čtenář předlohy si nicméně neodpustím "pár" důrazných výtek.

V první řadě mě trápilo až moc rodinné pojetí celého filmu. Jasně, byl to skoro nevyhnutelný záměr, kniha je ale výrazně depresivnější a napínavější, takže se do ní snáze ponoříte a dá vám plnokrevnější sci-fi zážitek. Ve druhém sledu se až moc osekal záporák, který celkové "zdětštění" odnesl asi nejvíc a nepůsobí moc nebezpečně. No a ve třetím sledu bych trochu pohanil dění v realitě, jež netáhne zdaleka tolik jako virtuální hrátky v Oasis a nedává moc prostoru důležitým vedlejším postavám.

Plně chápu, že se tu všechno muselo osekat do celovečerní stopáže. A jak jsem psal výše, kupa věcí funguje na jedničku a řada scén (závod, Osvícení, konec s Hallidayem) absolutně nemá chybu. I přesto bych ale u Ready Player One ocenil trochu dospělejší přístup a víc popkulturních odkazů (co nějaká pořádná camea?), a vůbec mám pocit, že si nečtenáři film užijí daleko víc, než ti, kteří si během filmu v hlavě odškrtávají, co všechno se do něj bohužel nevešlo. (7/10)

Blůčko Ready Player One díky bohu patří k nejnabitějším diskům roku. Bonusová nadílka má totiž celé dvě hodiny, a i když chybí vystřižené scény nebo přehled easter eggů (!!!), Spielbergovi a Clineovi se podíváte do hlavy velmi důkladně. Co se probírá v první řadě? Samozřejmě inspirace osmdesátkami a kolektivní láska k téhle unikátní dekádě. Hned po pětiminutovém "úvodu" ale následuje hodinový rozbor celého filmu, který vás provede složitými přípravami i celým natáčením.

Už tenhle výlet za kulisy by disku zaručil jasný bonusový nadprůměr. Blu-ray Ready Player One však záhy přihodí ještě půlhodinku o trikovém blbnutí v Oasis, osm minut o zvuku a rovnou desetiminutovku o Silvestriho hudbě - to všechno ve stejně nabitém informačním stylu, jenž vám znovu potvrdí, že je Spielberg nestárnoucí hračička, který má kolem sebe výborně sehraný tým lidí.

Co sladká tečka na závěr? Tou je dvanáctiminutová debata Clinea s Tyem Sheridanem (představitel hlavního hrdiny), v níž samozřejmě nechybí projížďka v Clineově DeLoreanu a potvrzení, že nás čeká knižní pokračování. Pokud vám tedy filmové Ready Player One sedlo, blůčko je málem povinnost, na níž by Warneři měli být právem hrdí.

Obraz: 2.40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby Atmos anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 18.7.2018
Cena: 268,- (DVD), 358,- (2 DVD), 448,- (BD), 538,- (3D BD + BD), 698,- (3D BD + BD ve Steelbooku), 788,- (UHD BD + 3D BD + BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace