Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Raw | 2016
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 06.04.2017
režie: Julia Ducournau
hrají: Ella Rumpf, Rabah Nait Oufella, Laurent Lucas, Bouli Lanners, Joana Preiss

Raw: Recenze


ikona
Cival
franciehororJulia Ducournauraw
Z filmu se skandální pověsti se nemusí vždycky vyloupnout totální brutalita. Fanoušci Cronenberga, Verhoevena a všech možných zapomenutých králů brakových šíleností se musí naladit na jemnější vlnu, pokud nechtějí slzet rozčarováním. 

Horor RAW provázela vpravdě dryáčnická pověst filmu, ze kterého zděšeně utíkají diváci a při jehož promítání už několikrát do sálu zavítal bez vyzvání obsah některého z žaludků. To, že jde o přehrocenou PR povídačku, vám asi nemusím vysvětlovat, jde to vydedukovat už ze skutečnosti, že týden po premiéře se o RAW vlastně vůbec nemluví a nikdo ze zkušených hororářů na něj své souputníky zuřivě neverbuje.

On totiž o nějaký extra hardcore nejde. Pokud chcete brutalitu a šokantnost, film vás zklame – což by ale byla trochu škoda, protože jde o rozhodně nadstandardní evropskou artovku.

 

Francouzská režisérka Julia Ducournau využívá hororových propriet jako maziva pro coming-of-age story o dospívající studentce, která během nástupu na veterinu poznává sebe sama a hledá svoje místo ve společnosti. RAW tak uvažuje o touze po mase/kanibalismu na úrovni metafory, kde se ty zlomové životní momenty (první sex, nástup na vysokou, pochopení sebe sama a svých potřeb) řeší výhradně skrze tělesné zážitky, a to často hodně extrémní.

Je to přístup svěže přímočarý, místy hodně intenzivní. A v kontextu leckdy sterilní a politicky korektní filmové produkce v běžných kinech inspirativní, protože se prořezává a prohryzává až na kost, k podstatě.

Na druhou stranu ženskou režisérkou ruku poznáte v jemnosti, s jakou přistupuje ke svým postavám, jak je má ráda a konejší je, i když se chovají leckdy brutálně a nespoutaně. Podmanivý je pak celý audiovizuál, jehož lehkost a krvavá roztouženost mi evokovala emíčka Xaviera Dolana (když vám do toho pustí trailery na Zahradnictví a Po strništi bos a jiné české konzervy, začnete plakat).

 

Příběh pak sice nevyústí v nic extra originálního a překvapivého, ale samotný film je parádně důsledný, když vás v každé scéně konfrontuje s nějakým tělesným, fyzickým zážitkem nebo momentem. A to se cení. Snímků, které by šly natvrdo po pudové podstatě, ani na okamžik neuhly a přesto stále dávaly – pocitově celkem intimní a křehký – smysl, tu zas tolik nemáme.

Verdikt

avatar7/10

Cival

Francouzský art horor o tom, jak se mladá slečna projídá k dospělosti. Když ale vegetariánce zachutná maso, nemusí zůstat jen u zvířecích flákot... Audiovizuálně vytříbená divočina není tak brutální, jak se povídá, její přísná tělesnost a fyzičnost ale místy hodně potěší.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Herkulesss

 • avatar2/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar7/10

  Logan37

 • avatar6/10

  Maverick

 • avatar9/10

  prorefrost

 • avatar7/10

  vteco

 • avatar4/10

  kikush777

 • avatar5/10

  Saren

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace