Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Prázdniny s Broučkem | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 18.04.2024
režie: Jiří Matoušek
hrají: Barbora Poláková, Lukáš Příkazký, Michal Isteník, Martin Sobotka, Tomáš Jeřábek

Prázdniny s Broučkem: Recenze


ikona
crom
barbora polákoválukáš příkazkýpavel novýprázdniny s broučkemtomáš jeřábek
Na výlet s českou komedií 

Blíží se léto a Češi začínají oprašovat své zazimované karavany a obytňáky, aby se mohli vydat vstříc modravým dálkám. Dovolená s vlastním bydlením na čtyřech (a více) kolech byla jeden čas na vymření, ale přežila. Takže pořád představuje standard, ke kterému se rok co rok uchyluje nespočet rodin prahnoucích po jiné formě rekreace, než jakou nabízejí katalogy cestovek. Tak proč toho nevyužít a nenabídnout lidem komedii o dovolené, při níž se fajn rodinka potýká s celou řadou běžných i výjimečných situací tak důvěrně známých většině motorizovaných cestovatelů?

Ostatně podobný nápad měl už v roce 2006 režisér Barry Sonnenfeld a společně s Robinem Williamsem ukázali, jak se dá v obytňáku zažít parádní dovolená pro celou rodinu. Prázdniny s Broučkem hrají v tomto směru na podobnou strunu a nabízejí výplach vonící benzínem, opečenými špekáčky a českými luhy (a háji). Otázka je, jestli se vám bude líbit. Protože ani ten Sonnenfeld s Williamsem se úplně netrefili. 

 

Zkusme to udělat takhle – představte si, že jste průměrný divák, co si jde do kina odpočinout, užít si pohodu a zasmát se věcem, které tak dobře zná. Takový divák potřebuje pohlazení po duši, nenáročný děj, známé herce a hlavně pohodu. A Prázdniny s Broučkem přesně tohle nabízejí. Pohodu.

Debutující režisér Jiří Matoušek to pochopil naprosto přesně a rozhodl se natočit něco, co na stupnici pohody atakuje horní příčky. Ostatně posuďte sami – Barbora Poláková (Kvarteto, Krajina ve stínu) hraje fajn pohodovou mamku, co natáčí videa o vaření a je naprosto na pohodu. Nerozhodí ji, ani když její děti rozmetají večeři na cucky nebo zdemolují něčí sklep. Mistr vedlejších rolí Lukáš Příkazký (Život pro samouky) dostal konečně příležitost předvést svůj potenciál v hlavní roli a hraje fajn pohodového taťku, co je sice tak trochu ňouma, ale jinak je šikovný a úplně na pohodu. No a jejich lehce rozjívené děti ani není třeba zmiňovat, neboť sice generují jednu katastrofu za druhou, ale jinak jsou fajn a v pohodě. 

 

A tahle fajn pohodová rodinka zdědí Broučka, rozpadající se miniobytňák, se kterým vyrazí do Chorvatska. Cestou se jim samozřejmě Brouček rozbije a než se jim ho podaří opravit, potkávají fajn pohodové lidi z okolních vesnic a poznávají krásy Plzeňského kraje (partnera filmu). Díky tomu si užijeme celou plejádu známých hereckých tváří. Pavel Zedníček hraje pohodového majitele servisu, bez jehož pomoci a bodrých životních mouder by taťka nikdy Broučka neopravil. Michal Isteník a Martin Sobotka se vtělili do rolí pohodových vesnických ožralů, Tomáš Jeřábek zase do role vychytralého starosty, co je ale nakonec úplně na pohodu. A nezapomeňme na bručivého podivína s tváří Pavla Nového a jeho nepříjemnou manželku Marii Ludvíkovou, z nichž se vyklubou hrozně fajn lidičky.

Prostě na pohodu. Takový film jednoduše musíte milovat, protože jsou tam hezké záběry hezké krajiny a naprosto vše – od herců přes vtipy a hudbu až po barevnou stylizaci – je úplně pohodové. Takže pokud máte rádi pohodové české filmy, co pohladí po duši a nejste náročný divák, máte možnost užít si v kině svou dávku filmové limonády. 

Problém nastane, pokud nejste průměrný divák. Co když od filmu očekáváte kompaktní děj, kvalitní filmové řemeslo, dobře napsané a zahrané role a fungující vtipy s pointou? A možná i nějaký ten příběhový oblouk? V takovém případě vás asi Prázdniny s Broučkem nemile překvapí svou lehkou bezobsažností a až scénáristickou vyprázdněností, opírající se sice o fajn pohodové obsazení (tentokrát bez ironie), ale marná snaha – kde nic není, ani smrt nebere.

A tady je největší kámen úrazu. Navzdory přehršli postav, do jejichž rolí byli velmi zdařilým způsobem obsazeni kvalitní herci a herečky, jejich zápasení s prázdnými scénami a humorem postrádajícím vtip nepřináší žádné uspokojení. Jak se děj pomalu sune kupředu jako ten porouchaný Brouček, stává se roztomilý obytňák synonymem celého snímku – trvá dlouho, než se rozjede a jen co se rozjede, dojde benzín a pak už se nehne z místa. 

Přitom na Barboru Polákovou se tak dobře kouká a člověk by jí ze srdce přál nějakou scénu, kde by nebyla toliko za éterickou usmívající se mamku, co je na všechny tak strašně milá, až nemá ve filmu co hrát. A Lukáš Příkazký to samé. Navzdory tomu, že vyfasoval opět roli dobrosrdečného mouly, scénář naznačuje pár možností, jak by mohl vyrůst v něco velmi sebevědomého a ukázat, že není na plátně jenom proto, aby se divačky mohly culit a říkat si: „No jo, to je celej náš taťka!“ Ale to by si někdo musel sednout a dát postavám určitou hloubku. Protože i nenáročné letní komedie potřebují kvalitně napsané postavy.

Skutečně je nestačí postavit do pěkně nasvícené scény a natočit, jak odříkávají své jednoduché repliky. Snad nejcitelnější je to u starosty v podání Tomáše Jeřábka. Kdo ho znáte z divadla, tak víte, že to je pan herec. Ale jak se objeví ve filmu, nikdo si nedá práci napsat mu postavu, kde by mohl něco předvést. Tohle jsou zbytečně ztracené body. 


Přehrajte si trailer
Jenže co naplat, když debutující Jiří Matoušek krom režie napsal i scénář, byť společně se zkušenějším Filipem Oberfalcerem (Po čem muži touží 2, Ostrov). Možná to chtělo nechat scénář ještě nějaký čas zrát (tj. ležet v šuplíku) a popřemýšlet o tom, jak dát postavám třetí rozměr. A hlavně zapracovat na humoru, jelikož ten je tak milý a laskavý, až ho v některých případech ani nezachytíte. Protože tam není.

Ano, vím, pořád se bavíme o letní komedii pro celou rodinu. Jenže ten potenciál na dobrý film tady byl a scénář skutečně místy naznačuje, že si mohli přijít na své jak dospělí, tak děti. Ale nepřijdou. Pokud tedy nejsou průměrným divákem, jemuž stačí, když to hezky vypadá. Po produkční a vizuální stránce totiž není filmu mnoho co vytknout. Přesto nelze Prázdniny s Broučkem odstřelit jako nefunkční a zbytečný film – rozhodně není trapný, netlačí na pilu a v mnohém se trefuje do toho typického českého peklíčka „rodinka na dovolené“. Ale dělá to způsobem, který i přes krátkou stopáž (87 minut) není samospasitelný.

Verdikt

avatar5/10

crom

Letní komedie pro celou rodinu o cestě klasické české rodinky do Chorvatska, kde hlavní roli hraje starý obytňák a hezká česká krajina. Na postavy se tak trochu zapomnělo, respektive nikdo se neobtěžoval dát jim do vínku určitý prostor a hlavně humor. Tady se hraje tak moc na pohodu, až je té pohody tolik, že se člověku brzo přejí. Pokud vám ovšem stačí, že Barboře Polákové to sluší a Lukáš Příkazký svou bezradností připomíná vašeho manžela, tak vám to asi vadit nebude.Hodnocení čtenářů

  • avatar5/10

    Tomino

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace