Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Podezřelá | Decision to Leave | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 18.08.2022
režie: Chan-wook Park
hrají: Hae-il Park, Wei Tang, Jeong-hyeon Lee, Kyeong-pyo Ko, Yong-woo Park

Podezřelá: Recenze


ikona
Rimsy
park chan-wookpodezřelá
Po Cannes a Varech se letošní jihokorejský hit dostává i do běžných kin. 

Po šesti letech od Komorné se Park Chan-wook vrátil do Cannes, aby zde uvedl svou novinku. Zlatou palmu si Podezřelá navzdory velmi pochvalným recenzím neodvezla, ale Park se dočkal ocenění za nejlepší režii – a nutno uznat, že oprávněně. Jihokorejský estét totiž opět předložil dílo, které sice není po všech stránkách dokonalé, od prvních záběrů z něj však čiší suverénní autorské zpracování, jemuž je radost se oddat.

Snímek je prezentován jako detektivní romance, zaměřující se na vývoj jednoho (spíše) platonického vztahu na pozadí vyšetřování více kriminálních případů. Neustálé proplétání motivů lásky a vraždy však zároveň umocňuje atmosféru mysteriózního thrilleru opepřeného špetkou magického realismu. Málokdo dokáže vytvořit tak vrstevnaté a zároveň přirozené žánrové slitiny jako právě jihokorejští tvůrci; vedle Parka stojí za zmínku samozřejmě především Pong Džun-ho, stojící mimo jiné za oscarovým Parazitem. I v Podezřelé se však Parkovi daří kombinovat nevyřčenou temnotu lidských slabostí s lehce absurdním humorem, což je fascinující i matoucí zároveň.

Konkrétně Park vypráví příběh o extrémně slušňáckém detektivovi Hae-joonovi, který si zakládá na čistotnosti, vyřešených případech a důstojném jednání s oběťmi i pachateli. Dobře odstíněný výkon Parka Hae-ila podtrhuje i policistova chorobná nespavost a neschopnost emočního napojení na manželku. Právě tyto problémy však vyřeší setkání s okouzlující Seo-rae (Wei Tang), jejíž manžel za záhadných okolností spadl ze skály. Mezi oběma komplikovanými postavami se začne vytvářet pouto, jež se především pro spořádaného strážce zákona ukáže jako destruktivní.

Nelineární a občas i nespolehlivé vyprávění využívá motivu známého z noirovek či od Hitchcocka – svůdná femme fatale uhrane policistu, ale její úmysly bohužel nejsou krystalicky čisté. Známý námět však Park přetvořil do asijsky subtilního podání plného potlačovaných emocí, smyslu pro zodpovědnost a boje se sebou samým. Stejně jako třeba v Pongově Pečeti vraha se uspokojivé uzavření případu ukazuje jako méně důležité než zachycení emočního vývoje protagonistů, i proto se vyšetřování ubírá poměrně překvapivými a ne vždy zcela kauzálně vysvětlitelnými zákrutami.

Snímku bývá vyčítána přefouklá stopáž blížící se metě 140 minut. Díky nápadité režii a Parkově schopnosti překvapovat diváka se nejedná o zásadní problém – přesto je nutno uznat, že by film mohl skončit o poznání dřív a příběhu by to příliš neuškodilo. Excelentní je naopak práce s prostorem a jeho snímáním, a to navzdory faktu, že tentokrát za kamerou nestál nejčastější Parkův spolupracovník Jung Jung-hoon (v poslední době dobývající Hollywood díky Uncharted, Poslední noci v Soho či seriálovému Obi-Wanu Kenobimu), nýbrž mnohem méně známý Kim Ji-yong.


Přehrajte si trailer
Navzdory kriminální podstatě příběhu se Park snaží jemně pracovat s postupnou proměnou vztahu mezi protagonisty. Tato snaha není vždy jednoznačně zdařilá a některé úkroky stranou zavánějí vychtěnou a překombinovaností, o poutavosti takového přístupu však nemůže být pochyb – a to i díky opakujícím se kontrapunktům mezi mlhou a Sluncem, horami a mořem či čínštinou a korejštinou. Vrstevnaté rozdíly i podobnosti mezi oběma hlavními postavami brání jejich jednoznačnému pochopení, díky čemuž se Parkovi daří aspoň přiblížit k unikavého fenoménu jménem láska.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Svá vrcholná díla z Trilogie pomsty sice Park nepřekonal, přesto dodal poutavý žánrový mix, který strhává diváckou pozornost.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar9/10

  Phil cze

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar9/10

  SpaceOdyseus

 • avatar6/10

  Rexxarus

 • avatar7/10

  BigbyWolf

 • avatar8/10

  Dathomir.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace