Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Komorná | The Handmaiden | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.10.2016
CZ premiéra: 11.08.2016
režie: Chan-wook Park
hrají: Tae-ri Kim, Min-hee Kim, Jeong-woo Ha, Jin-woong Jo, Hae-sook Kim

Komorná: Recenze


ikona
Rimsy
Autor Oldboye přichází s novým hitem. Opravdu? 

Park Chan-wook je jedním z těch nemnoha korejských režisérů, které nejspíš znáte. Jeho trilogie o pomstě v čele se slavným Oldboyem nechá v klidu málokoho a rozhodně se ji vyplatí vidět. V posledních letech se Park trochu odmlčel, ale teď je tu Komorná. Filmová událost, kterou sám režisér uvedl v Cannes, se došourala i k nám. A je na co se těšit!

Park adaptoval román Zlodějka od Sarah Waters, který se odehrává ve viktoriánské Anglii, a dost ho pozměnil. Děj filmu zasadil do 30. let 20. století, tedy do období, kdy byla Korea okupována Japonskem. Očividně se jedná o stále čerstvou jizvu na korejské duši, kterou evropský divák asi úplně nedocení. Atmosféra nepřátelství obou národů je ovšem patrná i tak, což originálně ilustrují dvoubarevné titulky (podle toho, jestli postava mluví japonsky, či korejsky).

Hlavní hrdinkou je pak mladá korejská podvodnice, která se nechá uvrtat do ďábelského plánu. Známý podfukář chce svést bohatou a osamělou japonskou šlechtičnu, získat její majetek a nechat ji prohlásit za blázna. A mladá dívka má u šlechtičny pracovat jako komorná a postupně sňatkovému podvodníkovi pomáhat. Samozřejmě ale vše nejde podle plánu a… víc neřeknu. Scénář je bez nadsázky výborný, přiměřeně zamotaný, s pár uvěřitelnými zvraty a dokáže komplexně a přitom přehledně servírovat promyšlený příběh.

Jména herců si vypisovat netroufám, ale na první pohled vás všichni zaujmou očividnou teatrálností, typickou hlavně pro starší japonskou kinematografii. Park si ale divadelní styl užívá, takže se dočkáte mnoha vypjatých okamžiků. Naštěstí to ovšem není na škodu a zapadá do promyšleného konceptu, přičemž to samé platí i o humoru. Komorná určitě není žádná řachanda - když už ale nějaký ten vtípek zazní, pořádně si ho užijete. Kdo tedy před lety fandil Oldboyovi (tomu původnímu), bude v téhle atmosféře jako doma.

Zatím do sebe všechno zapadá, že? Stopáž dvou a půl hodin sice na první pohled vyděsí, ovšem Park ví, jak udržet i západní publikum vzhůru a našláplý příběh kočíruje poměrně svižně kupředu. A když už zpomalí, tak obvykle proto, aby si divák mohl vychutnat nějakou tu velmi explicitní erotickou scénu, s nimiž film naštěstí vůbec nešetří. No co byste chtěli víc?

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Výborná a zároveň osobitá adaptace promyšleného příběhu o trojúhelníku plném zrady a falše. Park potvrzuje pověst režiséra, jehož filmy prostě chcete vidět, i když vám východoasijský styl třeba moc neříká.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Baz

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar10/10

  mecano

 • avatar10/10

  LordOwl

 • avatar9/10

  Rexxarus

 • avatar10/10

  Karbunkule

 • avatar8/10

  jeff87

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace