Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ocelová pěst | Real Steel | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.10.2011
CZ premiéra: 10.11.2011
režie: Shawn Levy
hrají: Hugh Jackman, Evangeline Lilly, Kevin Durand, Anthony Mackie, Hope Davis

Ocelová pěst: Recenze


ikona
imf
Hugh Jackman v rodinném mixu vykrádaček Slyových pecek. Že to nedává smysl? Velký omyl! 

Máte z letošní blockbusterové sezóny mírnou depresi a s nadějí čekáte na vánoční příliv oscarových kandidátů? Běžte se vyléčit do IMAXu, kde poběží Ocelová pěst v originále a na tom "plátně, který je vysoký jako sedm slonů na sobě". Nepřehází vám to žebříček nejlepších filmů roku, ale udělá vám to dobře. Zatraceně dobře.

Ocelová pěst je ultimátní feel-good film. Nostalgie starých časů zabalená do moderní technologie.Přitom jsme si z toho ještě před pár měsící dělali srandu. Shawn Levy byl přinejlepším za průměrného řemeslníka (s úlety jako Růžový panter), zápletka odpovídala nepřiznané adaptaci deskové hry Rock Em, Sock Em Robots a Hugh Jackman to mohl celé spasit snad jen s adamantiovými boxerkami. Jenže... Jackman v tomhle filmu vůbec neboxuje. A přesto se jedná o velkou pecku, která vás dostane na kraj židle a emocionálně vás vyždíme jako hadr na podlahu. Proč, jak a kudy?

Shawn Levy, ať už s dopomocí produkujícího Spielberga či nikoliv (Steven koprodukuje tolik filmů a seriálů, že ani náhodou nemůže být na všech placech zároveň), vsadil na reminiscenční kartu. Proto vám většina stopáže bude připomínat jiné filmy. Pojďme si tenhle pamětnický kvíz vyzkoušet:

Hugh Jackman je bývalý boxer, zatrpklý a nepříliš úspěšný trenér a jezdí v náklaďáku (tady se nám nabízí nejen pár filmů Clinta Eastwooda, jehož Jackman úspěšně emuluje nejen vzhledem, ale především jistý polozapomenutý biják od Stallonea). Před deseti lety se mu narodil syn, kterého se bohémský Jackman ihned zřekl ve prospěch (ex)manželky. Ta ovšem zemřela a tak se mu dítě vrací jako odmlouvající bumerang. Hlavní hrdina z toho není nijak nadšený, takže uvítá soud, který dítě přiřkne sestře exmanželky. Ta má ovšem bohatého manžela, z čehož Jackmanova postava vytříská nějaké ty peníze. Ale protože nic není zadarmo, musí se o děcko postarat o prázdninách, zatímco novopečení pěstouni budou dovádět někde v Itálii. Takže tu máme drsňáka, jeho kamión a desetileté geny na vedlejší sedačce. Kdo neviděl Do útoku (na videokazetách též jako Přes vrcholky hor, v originále Over the Top - což film skvěle vystihuje), ten si to teď může odpustit a rovnou skočit na Ocelovou pěst. Je to totéž v bleděmodrým, až na to že ve Slyově verzi se zápasilo v páce (mimochodem, finta s přehmátnutím a zdoláním soupeře na poslední chvíli z Do útoku zjevně před pětadvaceti lety oslovila víc lidí - je dokonale vykradená ve Vyměřeném čase od Niccola; ačkoliv tamní verze páky je dost retardovaná).

 

Abychom se v tom neztratili. Ocelová pěst je především boxerský film a tohleto rodinné tužení vztahů tu mělo být na okrasu. Hlavním těžištěm snímku je fakt, že před pár lety se zrušily klasické boxerské zápasy a začalo se bojovat s třímetrovými roboty. Proč? Protože narozdíl od lidí mohli bojovat na život a na smrt, dali se opravit a každé děcko s Playstationem 4 nebo XBoxem 720 mohlo snít o tom, že jednou bude boxovat. Stačilo být kamarád s joypadem a našetřit si na nějakou tu hromadu šrotu. Proto není divu, že Jackman stojí jako trenér za houby a jeho desetiletý synáček zná mnohem líp soupeře, možné taktiky a videoherní komba. Žil tím celé dětství, zatímco Jackman hledal v tělocvičně ztracenou formu a sledoval, jak poslední ringy pro lidi mizí v nenávratnu.

Tahle geniální klička umožňuje dokonalé sepětí s hrdiny. Tátové v publiku se identifikují s Jackmanem, který hledá cestu k potomkovi, děcka i teenageři zase budou chtít být tak cool jako malý capart s obřím robotem. Fungovalo by to ovšem jen napůl, kdyby dětská role byla blbě obsazená. Capart Dakota Goyo ovšem do své první mainstreamové role nakročil zkušeně a ve vypjatých dialozích dává kapky nejen Jackmanovi, ale v podstatě všem kolem. Jestli někdo táhne dramatické scény a nutí vás držet palce, je to on... Wolverine tu v podstatě jen řídí náklaďák a odráží verbální jobovky.

Právě díky těmhle škatulatům je Levy na koni, protože rodinná omáčka je jeho velký trumf. Fandové třeskuté akce jsou před kómatem chráněni hrstí boxerských vsuvek, nabušeným soundtrackem a vizuálem, kterému lze jen těžko uvěřit osmdesátimilionový rozpočet. Roboti mají cool design, jejich pohyby mají tu správnou hrubohmotnost (žádná nehmotná CGI parátka, ale hory železa, ze kterých jde strach) a záporáci z masa a kostí jsou akorát tak odporní, aby působili jako nepřehnané karikatury. Návrat k jednoduchému, byť osvědčenému dějovému rámci, kdy prostě víte, jak bude finální bitka probíhat, je osvěžující. Kdo má nakoukaného Rockyho, ten bude ještě pohotovější, protože zmrtvýchvstalý robot Adam má všechny vlastnosti Rockyho Balboy. Vydrží hroznou nakládačku a umí nasadit trumfy z rukávu v ten správný okamžik. Navíc bojuje proti japonskému robotovi vlastněnému ruskou děvenkou. Co víc byste chtěli?


Přehrajte si trailer
Ocelová pěst je ultimátní feel-good film. Nostalgie starých časů zabalená do moderní technologie a odehraná soudobým castingem. Můžeme jí vyčítat, že svůj úspěch staví na zádech žánrové klasiky, ale Shawn Levy si jí předělal podle svého a trefil do černého. Osobně bych třeba snesl víc tréninkových koláží a větší důraz na postavu Adama, ale ten posun k rodinnému filmu pro všechny generace byl to nejlepší, co se mírně béčkové látce mohlo stát. Patos je jako malta. Když ho dobře namícháte, můžete s ním zalátat jakoukoliv díru. Nejlíp je to vidět na divákově vztahu k Jackmanovi. Od začátku nesympatický loser, který se vám pod tlakem vedlejších postav začne měnit před očima, ovšem bez toho aby dělal Jackman nějaké opičky. Tam kde jiným filmům dochází po devadesáti minutách dech, tam se Ocelová pěst napřahuje k závěrečné nakládačce. Dejte jí šanci, protože tohle K.O. vás bolet nebude.

P.S. V dabingu se velmi pravděpodobně jedná o film vhodný pro následující skupiny obyvatel: přítelkyně, jejich sestry, bratry, rodiče, babičky, kamarádky, spolužáky, kolegy a horské sviště (pokud u vás v kině pouští klimatizaci tak jako v Praze, určitě jim bude fajn). Podobný rozptyl mají tak dva až tři filmy do roka a většinou k nim dodávají páchnoucí kartičku s několika čísly, jestli si rozumíme. Máte tedy jedinečnou šanci obšťastnit půlku rodiny kulturním zážitkem a nevykrvácet u toho. Nejdřív si na to ale zajděte sami. Až budete nahlas fandit desetiletému klukovi, mohla by na vás přítelkyně a hlavně ten svišť koukat trochu divně.

Verdikt

avatar8/10

imf

Box už není v módě, teď se fandí robotům! Hugh Jackman jako bývalá profesionální mlátička zkouší nepříliš úspěšně vydělávat v blízké budoucnosti na robotích zápasech. K opravdovému úspěchu však potřebuje trochu motivace a cool syna. Hugh Jackman, roboti, sympaťák Dakota Goyo a ideální zábava pro celou rodinu. A je fuk, jestli hledáte efektní bitky nebo chcete svým blízkým nadávkovat nějaké ty rodinné hodnoty.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  k0C0UR

 • avatar8/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  duro

 • avatar9/10

  KarelR

 • avatar7/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  scroochy

 • avatar6/10

  Jeržik

 • avatar9/10

  luksa

 • avatar8/10

  st39.6

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar8/10

  Georgee

 • avatar5/10

  A.N.D.R.E.W.

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar7/10

  PharaoX

 • avatar7/10

  Snura

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace