Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nymfomanka, část II. | Nymphomaniac: Volume 2 | 2013
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 09.01.2014
režie: Lars von Trier
hrají: Charlotte Gainsbourg, Shia LaBeouf, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Willem Dafoe

Nymfomanka, část II.: Recenze


ikona
Cival
Dotáhl Lars von Trier svůj kolos k orgasmickému potěšení? 

Vyznění recenze na první díl Nymfomanky druhá část nezmění. Jen smaže její nadějné vyhlídky. Druhá polovina tu první nijak zásadně nepřetváří, oba filmy je vlastně možno konzumovat odděleně, s jistým odstupem, tak vratce na sebe (ne)navazují. Tentokrát ovšem dochází na přímou konfrontaci s celkovým výsledkem, jenž je… až nepříjemně slabý.

Druhá polovina Nymfomanky je rozhodně míň divácky vděčná, protože hormonální rozpuk mladé Joe nahrazují různé formy utrpení a tápání starší Joe. Už to sexuální dovádění není sexy ani v náznacích, marná touha po trvalejším uspokojení drásá nejen tělo hlavní hrdinky, ale i duše diváků. Bohužel ale nikterak intenzivně - vlastně jsem se poprvé za dlouhé roky u Trierova filmu regulérně nudil, v podvědomí s (marnou) naději, že dánský provokatér přeci jen vyloží aspoň ještě jeden trumf. Nevyložil.

Nymfomanka je přefouklým výronem, který neobhájí ani svou stopáž.Samozřejmě že trampoty staré Joe nejsou zdaleka tak fotogenické. Svobodného sexu ubývá, bezmoc se naopak stupňuje. O rozkroku častěji slyšíme jako o zdevastované oblasti, sklíčené bolestí, než že bychom si mohli „užívat“ jeho rozkoše. Bohužel ale ubývá i Trierovy vynalézavosti – nové kapitoly jsou výrazně strnulejší, hravosti v nich ubývá a jejich významové přesahy, které ještě Trier občas zkouší přisypávat skrze postavu knihomolského Stellana Skarsgarda, jsou čím dál tím prázdnější a místy až vyloženě retardující (což sama postava alibisticky přiznává).

Jednotlivé kapitoly přitom odtahují Nymfomanku od primárního tématu a snaží se sloužit celkové dramatické klenbě, která je jednak dost vychtěná a nevěrohodná (i nevěrohodně realizovaná – skokové stárnutí postav je přinejmenším nešťastné), navíc ústí v až bolestivě předvídatelné peripetie a pointy. V peripetie a pointy, které jsme už u samotného Triera dříve v lehkých obměnách a variacích víděli. I finálová obžaloba mužského světa je tváří v tvář maskulinnímu jménu Joe hlavní hrdinky až příliš prvoplánová, předtitulková pointa pak představuje naprosto ohraný obrat, který by možná vyzněl úsměvně před patnácti lety a ve dvouhodinovém filmu, ale ne v takhle nabubřelém projektu.


Přehrajte si trailer
Tepat do vyústění ale není otázkou zklamaných očekávání, že na závěr přijde velké zjevení. Je to mnohem spíš odraz nepříliš poutavého materiálu, jenž v těch dvou hodinách už nezvládá příliš stimulovat – je smutné vědět, že i repetitivní pasáže s výprasky jsou o řád zajímavější než veškeré tahy posouvající Nymfomanku k rodinné tragédii. Ano, tady možná jde najít návaznost na realitu a „to zničující“ v běhu nymfomanky na celoživotní trati. Podáno je to však tak ospale a neinvenčně, že se zasteskne i po nikterak úžasné, ale pořád vcelku úsměvné sendvičové scénce s dvěma ztopořenými černými hadicemi. Málo toho je, trestuhodně málo.

Trier je samozřejmě skvostný „artový řemeslník“ a i tentokrát budou jeho diváci po lokálech vypočítávat blowjoby, detaily na penisy a množství prezentovaného poševního sekretu. Jeho čtyřhodinový opus se ale bohužel opusem nestal – je spíš přetaženým a přefouklým výronem, který neobhájí ani svou stopáž a rozhodně tedy neobstojí v konfrontaci s Dánovými nejlepšími díly. Přestože se o Nymfomance mluvilo a navždy bude mluvit víc než o jakémkoliv jiném Trierově filmu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar5/10

Cival

...a to je jako všechno? Ne, nepotřebujeme ke čtyhodinovému žvanci další přívažek, hodilo by se ale, aby druhý díl sexuální odysey Larse von Triera přeci jen přinesl víc podnětných myšlenek, působivých scén a hravých i podvratných poznámek k tématu. Suchá druhá část sráží celý projekt o úroveň níž, Trierova pověst bohužel byla silnější než jeho výkon.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar3/10

  cabal

 • avatar4/10

  Rokle

 • avatar5/10

  PraSiteL

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar6/10

  Slarque

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar10/10

  DrTyc

 • avatar5/10

  mr.hack

 • avatar8/10

  Spiker

 • avatar3/10

  Snehurva

 • avatar7/10

  Ravenous

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace