Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Noční běžec | Run All Night | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.04.2015
CZ premiéra: 16.04.2015
režie: Jaume Collet-Serra
hrají: Liam Neeson, Ed Harris, Joel Kinnaman, Common, Vincent D'Onofrio

Noční běžec: Recenze


ikona
duro
Neeson jede a připisuje si další poctivý akční náhul. 

„Jedna z těch lepších neesonovek, možná nejlepší od prvních 96 hodin“ je možná všechno, co potřebujete vědět k rozhodnutí, zda si Nočního běžce dopřát v kině, nebo počkat na domácí projekci. Tahle recenze se vás pokusí ještě trochu popostrčit. Zejména pokud jste fanoušky klasické akce, co si na nic nehraje.

 

Akční drama Noční běžec pasuje do trilogie s Equalizerem a Johnem Wickem a dá vám příjemný pocit, že někde v Hollywoodu jsou producenti pořád ochotní investovat do dospělého akčního filmu, který se naprosto vymyká současnému trendu komiksových a young adult výplachů. I tentokrát dostanete přesvědčivě rozvinutou osobní linii, se kterou tvůrci vůbec nespěchají, aby divákovi poskytli hutný základ pro následující masakr. Ten je pak staromódně intenzivní, nekompromisně R-kový a díky těm propracovaným vztahům z úvodu i s dostatečnou emocionální angažovaností diváka.

Neeson se svým standardním nasazením hraje Jimmyho Conlona, gangsterského zabijáka ve výslužbě. Přízraky svých obětí odhání, jak jinak, chlastem. Jeho bývalý zaměstnavatel, irský gangster Shawn Maguire (vrstevnatý Ed Harris), mu z nostalgie k starým časům občas půjčí peníze či dohodí podřadný kšeftík. Idylka skončí v okamžiku, kdy se Shawnův syn Danny pokusí spřáhnout s albánskou drogovou mafií. Shawn odmítne a Danny musí albánské vyjednavače odprásknout jako psy.

 

Svědkem jeho vraždění se však stane Jimmyho syn Mike (Joel Kinnaman), který nechce mít s tátou a gangstery nic společného, ale živí se jako řidič limuzíny a je v nesprávný čas na velmi nesprávném místě. Danny se ho pokusí umlčet, jenže tehdy se objeví na scéně Mikův táta Jimmy a ukáže se, že navzdory alkoholismu se mu ruka s revolverem ještě nechvěje. Danny vykrvácí na podlaze a Shawn chce oba Conlony vidět v márnici. Zbytek si snadno domyslíte. Jimmy a Mike musí navzdory dlouholetému odcizení spojit síly a uniknout jak gangsterským zabijákům (terminátor Common jako jediný vybočuje z příjemně realistického pojetí), tak i férovému, ale nekompromisnímu detektivovi Hardingovi (Vincent D´Onofrio). Bude to rušná noc.

Španěl Jaume Collet-Serra potřetí posílá Neesona do akce a na rozdíl od Neznámého a Non-Stopu jim to tentokrát šlape hladce a bez falešných tónů. Možná právě proto, že se tu nehraje na nějaké sofistikované zápletky s překvapivým rozuzlením a eliminuje se tím šance, že ve scénáři bude skřípat logika. Tohle je prostě přímočará otcovsko-synovská buddy gangsterka. Předvídatelnost děje vám bohatě vynahradí drobné nuance zápletky (syn neprochází jakousi iniciací akčního hrdiny, právě naopak, Jimmy celou dobu dělá všechno proto, aby si Mike nepotřísnil ruce krví a nevydal se tak jeho cestou; závěrečné Jimmyho řešení problému si nezadá s Nesmiřitelnými či jinými drsnými westerny).

 

Navíc to opravdu není film pro malé kluky. Syn není žádný otravný spratek, ale urostlý Švéd Joel Kinnaman (krimiseriál The Killing a remake RoboCopa, nepropásněte ani švédskou gangsterskou trilogii Snabba Cash), kterému snadno uvěříte, že je Neesonův stejně tvrdý, ale charakterově ryzejší syn. Jejich protihráčem je Ed Harris, který hraje tak, jak od něj čekáte – skvěle. Jeho dialogy s Neesonem jsou scenáristickým i hereckým vrcholem filmu, nevyjímaje finální rozhovor prostřednictvím bouchaček. Noční běžec má pořádně temnou atmosféru a tíseň pronásledovaných hrdinů pocítíte na vlastní kůži. Navíc je to R-ko jako řemen, když už dojde na zabíjení, jeden headshot za druhým sprejuje zdi kaší z krve a mozků.

Serra režíruje zručně. Jeho digitálně doladěné přelety nad městem z jedné lokace na druhou jsou možná zbytečně okázalé, ale dají vám přesvědčivý pocit velkoměstské džungle. Akce občas trpí tím, že se film odehrává v noci a osvětlení je záměrně realistické. Jestli vám tedy Equalizer připadal jako tmavý film, v tomto případě radši jděte do kina s reflektorem. Přehlednost onoho dynamicky krvavého dění na plátně je ovšem stále solidní a není nouze o frajerské kamerové kousky (winchestrovka z trailerů).

 

Pokud toužíte po nějakém moderně pojatém a dějově překvapujícím thrilleru, Noční běžec se u vás nepřehoupne přes průměrné hodnocení. Jestli ale hledáte poctivě napsaný, dobře obsazený a zručně natočený old school, v akčním žánru to pro vás bude jeden z filmů roku. A fakt, že tahle vydařená věc skončí komerčně hluboko pod mizerným třetím Taken, budete pociťovat jako velkou nespravedlnost.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (14)

Verdikt

avatar8/10

duro

Drsné otcovsko-synovské akční drama s výtečnou dvojkou Neeson-Kinnaman a výživným padouchem Harrisem. Tvůrci si zpočátku dají načas s budováním vztahů a osobních konfliktů, ale tím intenzivnější je pak masakr s úctyhodným countdownem a tučným westernovým finále.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar8/10

  cabal

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar7/10

  Cross

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Leonidas I.

 • avatar6/10

  Memphis

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace