Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nene | Nope | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 22.07.2022
CZ premiéra: 18.08.2022
režie: Jordan Peele
hrají: Steve Yeun, Keke Palmer, Daniel Kaluuya, Michael Wincott, Terry Notary

Nene: Recenze


ikona
Mr. Hlad
daniel kaluuyajordan peelenopeufo
Jak se povedla novinka od oscarového tvůrce Uteč? 

Pár let zpátky byl Jordan Peele velká komediální hvězda. Teď je velký filmař. A já pořád nevím, jak se k tomu postavit. Jeho Uteč a My jsou filmy, které mi připadají spíš zajímavé než skutečně dobré a Peele se v mých očích vyprofiloval jako člověk, co má hodně originální nápady, ale úplně mu nejde jejich realizace. Jednoduše – ani jeden z jeho hororů mi nepřišel děsivý a napínavý. Což je v tomhle žánru trošku potíž. Jeho Nene ovšem mělo být přeci jen něco trošku jiného a Peele sliboval odklon ke sci-fi, trailery navíc nevypadaly úplně marně a slova o tom, že se inspiroval u Jurského parku nebo Blízkých setkání třetího druhu taky zněla dobře. Tak jak to dopadlo? Dopadlo to peeleovsky. 

Ačkoliv se v Nene pár hororových (a dobře natočených) scén objeví, tentokrát se tu skutečně tolik nestraší a řeší se jiné věci. Sourozenci O.J. a Emerald žijí na ranči uprostřed Kalifornie, chovají koně a žijí ze dne na den. Kšeftu se nedaří a oni sami vidí budoucnost každý jinak. Jenže teď mají společný problém. Zjistí, že v mracích nad nimi se možná skrývá něco, co nemusí být z našeho světa. A rozhodnou se zjistit, co to je. Částečně kvůli slávě, částečně kvůli zvědavosti a částečně tak trochu z osobních důvodů. Jenže nemají tušení, proti čemu stojí a čím víc se snaží dopátrat pravdy, tím víc jim dochází, že si možná ukousli příliš velké sousto. Ale ustoupit nechtějí. A navíc ani není kam…

Nene zvládne udělat skvělý první dojem. Přední kameraman Christophera Nolana Hoyte van Hoytema svému řemeslu rozumí jako málokdo a americká pustina vypadá v jeho podání nádherně, ale i děsivě nekonečně. Stačí pár záběrů na poušť, vzdálené hory a malé městečko kdesi v dálce, a člověk je z toho najednou patřičně nervózní. Což se hodí, protože Peele minimálně v první polovině filmu moc napětí nenabídne. Sice by asi chtěl, jenže jeho hraní na „něco se tam schovává a my nevíme co“ nefunguje zdaleka tak dobře jako třeba u oněch Blízkých setkání třetího druhu nebo skvělé Nezměrnosti noci. A opět se tu ukazuje, že Peele jako realizátor tu první ligu jednoduše nekope. 

Scénář naštěstí nabídne víc, takže nepříliš dobře budované napětí přebije hodně zajímavě vystavěný vztah sourozenců a zajímavé vedlejší postavy, ať už je to bývalá dětská hvězda a současný velkopodnikatel Jupe nebo postarší kameraman Holst, jehož si hrdinové najmou, aby jim pomohl natočit to, co se skrývá v oblacích. A on se nebojí kvůli tomu zajít opravdu hodně daleko. Daniel Kaluuya a Keke Palmer navíc táhnou film i v těch slabších chvilkách. Kombinace variace na Clinta Eastwooda (nečekaně povedené) a až klišovitě otravné ségry, kterou má brácha stejně i přes její držkatost rád, funguje výtečně a Kaluuya s Palmer bez problémů Nene utáhnou. 

Dlouho to však skutečně vypadá, že se pohybujeme někde v průměru. Nene se zpočátku táhne, hezky vypadá, ale strhnout nedokáže a strašidelné nebo mysteriózní momenty dost často nefungují. Naštěstí Peeleova novinka sympaticky graduje a v poslední třetině zvládne nabídnout dost důvodů k tomu, abyste z kina odcházeli relativně spokojení. Když se vyloží karty na stůl a všichni vědí, o co se hraje a kdo nebo co proti nim stojí, změní se Nene v nápaditou naháněčku plnou chytrých nápadů, zajímavých pravidel a efektních a vizuálně až dech beroucích scén. Až bych se nebál říct, že tenhle epičtější směr Peeleovi sedí o dost víc než jeho pokusy o psychologické horory. 

Nabízí se otázka, jestli to stačí na to, aby mu člověk odpustil tu první nenápaditou půlku. V ní musí spoléhat hlavně na postavy a tradičnější budování napětí, na rozdíl od svých předchozích snímků totiž Peele nezkouší točit sociální komentář a nenabízí zdaleka tolik otázek k přemýšlení. Nene by se samozřejmě dalo interpretovat jako příběh o lidech, kteří když čumí na hořící barák, tak nejdou hasit, ale koukají se na show a část z nich dokonce začne přikládat, aby mohli udělat efektnější fotky celé katastrofy. V jádru jde však mnohem víc o klasickou sci-fi o UFO než o film vybízející k nějakým zapáleným debatám a který inspiroval, pohoršoval nebo provokoval. 


Přehrajte si trailer
Jestli je to dobře, nebo měl Peele zůstat u toho, co na jeho fandy fungovalo v Uteč a do jisté míry v My, je otázka, na kterou si musí odpovědět každý sám. Já osobně oceňuji, že zkouší něco nového, i když ani tentokrát o nadšení mluvit nemůžu. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (32)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Sourozenci OJ a Emerald mají problémy s krachujícím statkem, vlastním vztahem a teď i s něčím, co se schovává v mracích a jak se brzy ukáže, je to zatraceně nebezpečné. Jenže jak tuhle věc, která se umí dobře schovávat a nerada nechává svědky, odhalit světu? A jak to přežít? Jordan Peele natočil sci-fi, která sice v první části úplně dobře nefunguje a on jako režisér nezvládne budovat napětí tak, jak by asi chtěl. Všechno ale dohání závěrečnou třetinou, kdy si to lidé a tajemné cosi z oblaků rozdají na férovku. Čím víc se blíží konec, tím víc je Nene chytřejší a zábavnější. A navíc vypadá opravdu krásně. Ovšem skutečný strach a děs Peele zkrátka pořád neumí.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Cival

 • avatar8/10

  KarelR

 • avatar8/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  acheron

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar9/10

  spoock

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar3/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar1/10

  Tomino

 • avatar9/10

  Toren

 • avatar8/10

  the dark knight

 • avatar8/10

  Anton Gorodecky

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace