Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kovbojové a vetřelci | Cowboys & Aliens | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.07.2011
CZ premiéra: 25.08.2011
režie: Jon Favreau
hrají: Daniel Craig, Harrison Ford, Olivia Wilde, Sam Rockwell, Walton Goggins

Kovbojové a vetřelci: Recenze


ikona
duro
Mimozemští zlatokopové přiletěli rýžovat na Divoký západ. Ze zlaté horečky je vyléčí trocha olova. 

Coeni ukázali, že tradičně pojatý western může být úspěšný. Že do něj není nutné cpát prvky módních žánrů, aby se zvýšila atraktivnost pro mladší publikum. Standardní požírači popcornu totiž nevezmou kovbojku na milost jen proto, že je „obohacená“ o horor či fantasy (Jonah Hex), steampunk (Wild Wild West) či sci-fi (Kovbojové a vetřelci). Nepomůže dokonce ani fakt, že jde o komiksovou adaptaci (totálně pohořel Blueberry, nezaplatí se KaV a o nějakých pokusech s Lucky Lukem se radši nebudu zmiňovat). Zkušenost totiž praví, že právě díky těm cizím příměsím vznikne nekonzistentní guláš, který tak na tradicích lpícímu žánru westernu nesluší. Platí to pro všechny uvedené filmy a být Jerrym Bruckheimerem, tak bych byl s fantasy westernem The Lone Ranger hodně opatrný.

Kovbojové a vetřelci chtějí být pro všechny, nakonec ale nejsou pro nikoho.Samozřejmě, žánrová nevyrovnanost není primární příčinou neúspěchu. Výše zmiňované propadáky padly na hubu především kvůli základním problémům s vyprávěním příběhu. Je to ale náhoda? Není ono míchání žánrů důvodem neschopnosti tvůrců dát si s tím galimatyášem rady a vystavět na něm smysluplný děj? Protože jednoduše netuší, na jaké publikum to vlastně směřovat? I Kovbojové a vetřelci chtějí být pro všechny – měli by na ně vyrazit Eastwoodem odkojení tátové se svými syny, kteří se zase budou domnívat, že jde o nějaký spin-off Alien vs. Predator série. Nakonec to ale není pro nikoho. Dědečkům, kteří vyrůstali na Pokladu na Stříbrném jezeře, to určitě nepustíte (protože by nad těmi ufouny kroutili hlavou stejně jako u Království křišťálové lebky). Neodporučíte je ale ani fanouškům klasické sci-fi. Na to je zase ve filmu příliš mnohou klobouků, koltů a přírody.

Daniel Craig se probudí v poušti se ztrátou paměti a divným módním doplňkem na zápěstí. Jede do nejbližšího města, které ovládá Harrison Ford, s nímž má Craig nějaké nevyrovnané účty, na které si rovněž nepamatuje. Třenici přeruší nálet mimozemských stíhaček, které zajmou několik obyvatel městečka. Craig díky náramku jedno UFO sestřelí. Pilot unikne a musí na základnu pěšky. To umožní trestné výpravě vedené Craigem, Fordem a tajemnou cizinkou (Olivia Wilde) stopovat útočníky skrz arizonskou pustinu. Tam s pomocí Indiánů vybojují rozhodující zápas.

A to je asi tak všechno. Na napsání téhle prostinké báchorky bylo potřeba půl tuctu scénáristů (nepočítaje v to tvůrce komiksu, ale film prý s předlohou nemá nic společného, takže ji do toho už nebudeme zatahovat). Jsou mezi nimi i zvučná jména (Kurtzman, Orci, Lindelof), ale přesto se nepovedlo napsat fungující příběh s byť jen jedinou zajímavou postavou, o nějakém vývoji charakterů ani nemluvě. Gradace? Napětí? Schopnost zaujmout a přimět diváka, aby si kladl otázky a čekal na jejich rozuzlení? Zapomeňte.

Craigova postava je drsňák k pohledání. Uvěříte mu, že dokáže s kamenem v ruce sejmout tři chlapy vyzbrojené kolty a brokovnicí. Ale už vás nebude zajímat, proč ztratil paměť a kým byl předtím. Protože si všechno domyslíte zhruba po patnácti minutách (ti pozornější už po shlédnutí trailerů). Stejně tak je jasné, že počáteční spory mezi pozemšťany vezmou za své tváří v tvář mimozemské hrozbě. Snadno uhodnete i to, kdo je tajemná neznámá v podání Olivie Wilde. Taktéž je zřejmé, že chabě napsané dialogy ze zhruba půlhodinového úvodu, které nám představují vztahy různých dvojic (barman a jeho žena, plukovník a jeho syn, šerif a jeho vnuk atd.), jsou tu jen proto, že jeden z dvojice bude unesen emzáky a ten druhý potřebuje motivaci, aby mohl vyrazit na záchrannou výpravu. Let us quest!


Přehrajte si trailer
Je to zkrátka všechno naprosto předvídatelné, průhledné a... je na to krásné slovo: vychtěné. Navíc to právě díky přemíře scénáristů občas nedává smysl a film vykazuje problémy se základní návazností scén (Olivia Wilde odjíždí z města nadvakrát, aniž by k tomu byl rozumný důvod). Taktéž zůstane mnoho otázek nezodpovězených (kde se, ksakru, vzala uprostřed pouště ta loď; na co vlastně emzáci ty zajatce potřebují atd). Na postavách vám rozhodně nebude záležet a i kdyby emzáci celou partu nakonec sežrali s pórkem a čerstvou bagetou, nehnete brvou – právě kvůli celkové neupřímnosti a pocitu narychlo splácaného produktu, ne filmu natočeného s chutí a byť jen trochou invence.

Když si v slovníku najdete pojem „rutina“, mezi synonymy bude i „Favreauova režie“. Zdánlivě je všechno v pořádku. Ve filmu „se pořád něco děje“ a minimálně do poloviny všechno hezky odsýpá. Až ke konci si uvědomíte, že jste nezaznamenali jediný zajímavý režijní nápad, cokoliv netradičního, osvěžujícího či opravdu zábavného (kromě několika Craigových a Fordových hlášek – komplet všechny jsou v trailerech a TV spotech). Vzhledem k tomu, jaká je to vlastně primitivní přímočará ptákovina, zoufale jí chybí nadhled. Škoda, že původně uvažovaného Downeyho Jr. nahradil suchar Craig. Robert by snad této přehlídce průměrnosti dodal šťávu (podobně jako Iron Manovi 2). Takhle vznikl film, ve kterém je nudný i Sam Rockwell – dosáhnout tohle je vskutku umění.

Dokonce i ten Jonah Hex vypadal dráž.Ke všemu to všechno vypadá lacině. Jedno zaprášené městečko, několik omšelých kostýmů, jedna jakž-takž malebná poušť a trocha standardně kvalitních digitálních efektů. Ani náznak něčeho opravdu bombastického či dizajnově zajímavého. Pokud si odmyslíte peníze, které skončili v kapsách režiséra a hlavních představitelů, nenajdete jediný důvod, proč by tento film měl být dvakrát dražší než třeba třikrát epičtější Světová invaze. Dokonce i ten Jonah Hex vypadal dráž. Indiánská vesnice v KaV je houf lidí v košilích a hadrových čelenkách kolem ohniště. Ani náznak nějakého obydlí či jiných rekvizit. KaV je prostě filmový tunel roku.

Tak, zůstaly vůbec nějaké důvody, proč jít na Kovboje a vetřelce do kina? Možná solidní westernový úvod a přesvědčivé Craigovo pistolnické drsňáctví. Několik jakž-takž lidských momentů s Fordem a Clancy „Kurganem“ Brownem v roli pastora. Oči Olivie Wilde. Pěkná krajina v pozadí. Na nic víc si opravdu nevzpomenu.

Promo rozhovory Favreaua se Spielbergem, Howardem, Fordem a dalšími byly hodně fajn. Vnutily dojem, že na nás v kině dýchne magie poctivého dobrodružného filmu. Teď už je jasné, že se nás o tom snažili přesvědčit právě proto, že v Kovbojích a vetřelcích nic takového není.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (41)

Verdikt

avatar5/10

duro

Ford s koltem a kloboukem opět leze do UFO a čelí digitálním emzákům? Děkuji, už fakt ne. Narychlo splácaný studiový produkt bez konzistentního příběhu, zajímavých postav a hlavně bez špetky nadhledu. Dokonale sterilní režie a do očí bijící lacinost jsou důkazem o vyhozených penězích – jak studia, tak i diváků, kteří se na tenhle žánrový mix odváží vyrazit do kina.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Mr. Hlad

 • avatar4/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  luksa

 • avatar6/10

  Sagittarius

 • avatar5/10

  RoBo

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar4/10

  mcb

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar5/10

  verbst

 • avatar6/10

  DjLuke9

 • avatar6/10

  speta.jr

 • avatar5/10

  Robur

 • avatar3/10

  RainMakeR

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace