Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Město Ember | City of Ember | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 10.10.2008
CZ premiéra: 19.02.2009
režie: Gil Kenan
hrají: Bill Murray, Saorise Ronan, Tim Robbins, Toby Jones, Martin Landau

Město Ember: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Walden Media je nejdivnější studio současného Hollywoodu. Specializuje se na fantasy, ale majitelům je podle všeho úplně jedno, co vypustí do světa. Někdy je to překvapivě chytrý a dospělý film, nad kterým kritici tleskají (Most do země Terabithia), jindy superdrahé a superúspěšné fantasy (první Narnie), potom superdrahé a méně úspěšné fantasy (druhá Narnie) a čas od času prostě a jen mizerné fantasy (obě Narnie). Hlavně že to je podle knihy, hrají v tom děti a do kina může s čistým svědomým vyrazit celá rodina. Však oni si to časem nějak roztřídí a vyberou, co stojí za to mít doma na DVD.

Město Ember je další rodinná podívaná, která se však od rozjuchaných děcek, bojovných bobrů a kung-fu myší z Letopisů Narnie liší v tom, že 1) není zdaleka tak mizerná 2) rozhodně byste na ni neměli brát sourozence mladší šesti let. Příběh obyvatel podzemního města, kteří žijí v neustálém strachu z toho, že jejich dosud dobře fungující obří žárovky zhasnou a oni se budou muset vyrovnat s tím, co je skryté v okolní temnotě, totiž není pro nejmenší.

Problém je však v tom, že nadšení z ní nebudou ani ti starší diváci. Příběh dívky Liny a jejího kamaráda Doona, kteří se společně rozhodli město opustit a vypátrat, co leží za zdánlivě nekonečnou temnotou, je totiž bohužel až příliš jednoduchý. Od začátku se tváří jako sympatická dětská detektivka, v níž hrdinové musí shromáždit několik indicií, jež je povedou po správné cestě pryč z města. Bohužel režisér Gil Keanan, jenž si hraný film vyzkoušel vůbec poprvé v kariéře (před tím natočil velmi zábavný animák V tom domě straš), neumí příliš vyprávět. Žádnému z obyvatel města se nikdy nedostane pod kůži a je dost těžké začít oběma hrdinům držet palce. Pod Keananovým vedením jsou lidé z Emberu jen panáci, u nichž si nebudete pamatovat jména. Natož aby vás zajímal jejich osud. Fakt, že Město Ember nedokáže diváka pořádně chytit a strhnout, je sice v podstatě jediná výraznější chyba, ale za to hodně zásadní. Ačkoliv v dalších odstavcích budu už převážně jen chválit, nic to nemění na tom, že film je v podstatě docela nuda.

Ale kouká se na ní moc hezky. Keanan si pohrál s výpravou a špinavé město obklopené nocí, v níž září jen několik desítek světel, je rozhodně působivé a v mnohém připomíná Smrtihlava Alexe Proyase. Prostě je to slušně atmosférická depka, které je pro dětský film možná až škoda. Z kombinace steampunku se sympatickou „dětskou“ temnotou by měl jistě velkou radost Karel Zeman i Jules Verne. Pořád něco vrčí, ozubená kola se otáčí, světla blikají a všude jsou samá podivná a efektní hejblátka. Samotné město se povedlo na výbornou a opět opakuji, že je velká škoda, že se v něm odehrává tak neinvenčně podaný děj. Ember by si zasloužil skončit v rukou nějakého lepšího vypravěče.

Avšak při výběru herců měl Gil Keanan šťastnou ruku. Saoirse Ronan už v Pokání ukázala, že v budoucnosti bychom s ní měli počítat a tady svou roli zvládá také bez nejmenších problémů. To samé i její parťák Harry Treadway. Oba se chovají logicky, ale zároveň jako starší děcka, která příliš nepřemýšlí, když se řítí do nějakého průšvihu. Jsou to sympaťáci a i když prakticky neslezou z plátna, otravovat vás nikdy nebudou. Ronan a Treadway totiž umí regulérně hrát a nemají jako fakani z Narnie natrénovaný jeden veselý a jeden bojový výraz. Obsazení dětských herců se režisérovi zkrátka povedlo. Dokonce tak, že dospěláci jim nestačí.

Bill Murray tu hraje věčně otráveného a znuděného starostu natolik přesvědčivě, že vás nejspíš začne štvát hned v okamžiku, kdy se poprvé objeví. Je jasné, že mělo jít o zápornou postavu, Murray tu však neotravuje jako padouch, ale jako herec a to je problém. Tim Robbins tu příliš prostoru nedostal, a tak budete nejspíš vždycky rádi, když zkušení herečtí harcovníci zmizí a opět se objeví hlavní dětská dvojice, které to jde přeci jenom o dost lépe.

Město Ember není špatný film a pokud máte doma mladšího sourozence, jenž louská Verneovky a dokáže se na hodiny ztratit s baterkou v lese, klidně s ním do kina vyrazte. On bude nejspíš spokojený a vy také trpět nebudete. Avšak i když se Gil Keanan ukázal jako mnohem lepší volba než narniovský Andrew Adamson (oba začali u animáků), stále mu chybí vypravěčský cit. V tomhle případě sice film do výsledného nadprůměru táhnou herci a povedená výprava, ale příště by možná bylo lepší usadit na režisérskou židli někoho, kdo má zkušenosti s lidmi a ne pouze s grafickými programy.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (29)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Po letech světla začínají v podzemním městě Ember zhasínat žárovky a zdá se, že okolní tma vše pohltí. Dokáží Lina a Doon najít cestu ven včas? Fantasy pro starší děti sice na první pohled vypadá parádně, ale příběhově není moc o co stát. Město Ember je vizuálně našlapaný a vypravěčsky poměrně mdlý průměr, který neurazí, ale v rukou někoho zkušenějšího to celé mohlo být mnohem zajímavější.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  imf

 • avatar6/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Karbous

 • avatar7/10

  t_gon

 • avatar6/10

  Rastr

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar6/10

  st39.6

 • avatar6/10

  Sagittarius

 • avatar6/10

  aik

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar4/10

  Baz

 • avatar9/10

  Kordus

 • avatar6/10

  Revan

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace