Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Máma | Ma | 2019
imdb  kinobox
US premiéra: 31.05.2019
CZ premiéra: nestanovena
režie: Tate Taylor
hrají: Octavia Spencer, Luke Evans, Juliette Lewis, Victor Turpin, McKaley Miller

Máma: Recenze


ikona
Rimsy
juliette lewisluke davismámaoctavia spencertate taylor
To takhle chtěla věčně odstrkovaná Octavia Spencer jednou překvapit a vydyndala na Tateu Taylorovi, aby jí napsal nečekanou thrillerovou roli... No a tím jejich společné ambice v zásadě skončily. 

Než se věčnému pokořiteli hranic Martinu Kociánovi konečně podaří ulovit důvěřivé sponzory pro živelné zfilmování vzestupu a pádu Luneticů, musí nám stačit o poznání jiná Máma; taková američtější, děsivější a bohužel nejspíš i nudnější. Dlouholeté přátelství Octavie Spencer a Tate Taylora se nyní totiž přetavilo v na první pohled zajímavou, na ten druhý však velmi neobjevnou žánrovou hříčku, která se sice snaží, avšak zůstává jen na půli cesty.

Do amerického zapadákova se nastěhuje mladá středoškolačka se svou matkou, která ve městečku vyrůstala. Dívka si ve škole překvapivě rychle najde kamarády, se kterými řeší nepříjemný problém – nemají kde a jak se opíjet. Spásným andělem pro pubertální zábavu se stává samotářská černoška středního věku, která omladinu rychle začne zásobovat lihovinami a nabídne útočiště ve svém sklepě. Což je samozřejmě velmi podezřelé, ale v šestnácti se holt člověk na spoustu věcí raději neptá. A tak když se po nudně oťukávací půlhodině začne ukazovat, že milá paní s přezdívkou Máma je skutečně trochu divná, jsou překvapeni všichni kromě diváka.

V ústřední mámovské roli se trochu překvapivě objevuje Octavia Spencer, osvědčená a oceněná herečka vedlejších figur. Neprvoplánový casting podtrhuje i fakt, že černošek v hlavní hororové roli zatím moc nebylo, navíc Spencer už za předchozí spolupráci s Tatem Taylorem na filmu Černobílý svět získala Oscara. I tentokrát charakterní herečka podává výrazný výkon, ovšem oproti řadě minulých rolí je její obtloustlá mamina charakterově značně plochá a mimo uhrančivé pohledy do kamery nemá mnoho co nabídnout.

V roli dalších dospěláků Spencer sekundují stále roztomilá Juliette Lewis a správně buranský Luke Evans, ale i na dospívající herce se dá koukat. Nikdo z nich však nemá moc co hrát; a to se přitom Taylor tak snažil nacpat do filmu co největší množství sociálně kritických témat! Šikana, lehký rasismus, příliš restriktivní výchova, hrozba policejní brutality, alkohol za volantem, nezodpovědný život mladistvých, ztroskotání životních snů… O to všechno se zde otřeme, avšak přes zdvižení varovného ukazováčku se nedostaneme vlastně u ničeho.

Žánrově staví Máma především na napjaté atmosféře, která však nenabízí dostatek podnětů, aby se divák o dění skutečně zajímal. Navíc jakmile se prostřednictvím prvního flashbacku podíváme do minulosti ústřední antihrdinky, začne být až příliš jasné, co se vlastně děje. Přidejte k tomu jen pár lekaček a špetku nechutností ke konci a zjistíte, že toho novinka ambiciózního režiséra nabízí vlastně docela málo.

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Nevyrovnané tempo, častá nuda a nakonec i banální a plochá zápletky srážejí tento potenciálně temný thriller o ženě středního věku s opravdu mnoha problémy. Zapálená Octavia Spencer to všechno prostě neoddře.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar6/10

  PamPero

 • avatar4/10

  Likan7

 • avatar3/10

  slord

 • avatar4/10

  Qwat

 • avatar4/10

  Livia

 • avatar7/10

  holub113

 • avatar3/10

  rublik05

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace