Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Líbánky | 2013
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 22.08.2013
režie: Jan Hřebejk
hrají: Aňa Geislerová, Stanislav Majer, Kristýna Nováková-Fuitová, Jiří Černý, Jiří Šesták

Líbánky: Recenze


ikona
Cival
Aňa Geislerová v soutěžním filmu z Karlových Varů... 

Na přelomu století vytvořili Jan Hřebejk s Petrem Jarchovským nejúspěšnější a také nejplodnější tvůrčí dvojici českého filmu. Dlouhé roky přitom oba pánové museli snášet výhrady, že se jako hitmakeři noří pouze do bezpečné minulosti a dnešek jim uniká. Projekty zasazené do současnosti ale jednoznačně ukázaly, proč bylo výhodné točit retra – tezovitá dikce Jarchovského scénářů se totiž s pestrobarevným, frenetickým a nesnadno postihnutelným dneškem zrovna neslučuje.

Líbánky jsou teatrálně přehrocené a přesto ne zrovna strhující drama.Snad proto se po rozpacích s Medvídkem v nesnázích duo H+J uchýlilo k dramatům s vyostřenějšími konturami, k něčemu, co můžeme nazvat volnou trilogií o vině a trestu. Tam se lépe hledá černá, bílá, ba i šedá, elegantněji lze tepat do nešvarů a snáze se vyhrocují dramatické linky. Po výborné Kawasakiho růži nezklamala ani Nevinnost, Líbánky už jsou však příliš klopotným a dýchavičným rozjímáním nad starými hříchy a věčně bolavými ránami.

Líbánky ctí především půdorys fenomenální Rodinné oslavy, ale samozřejmě i mnoha dalších dramat, která vám během jedné veselky nejprve představí hlavní postavy, zasadí je do živého rodinného prostředí a obestřou je několika rázovitými figurkami, jež celé to hemžení zpestří. A pak do něj udeří blesk. V případě Líbánek bohužel už expozice připomíná trochu nemotorné scenáristické cvičení, opřené o nepřesvědčivě jednající figury (fakt by si někdo nechal takhle zprasit svatbu?) a plíživý stín strašlivého tajemství, které má převrátit celou veselku vzhůru nohama.


Přehrajte si trailer
Což o to, napětí a tedy i zvědavost diváků opravdu dlouhé minuty zesilují. I přes přimknutí k chladnějšímu severskému stylu se Hřebejkovi jako jednomu z nejzručnějších domácích režisérů daří i v úsporných sekvencích zachytit svatební veselí nebo omamnou atmosféru letní noci (kameraman Martin Štrba potvrzuje svou extratřídu). Jenže tajemná a taky přepálená postava užvaněného homosexuála s evidentně narušenou psychikou, jež hýbe celým dějem, vede film k jedinému možnému směru a ten je podán v tak dlouhých a papírem šustících dialozích (a v jednom extrémním monologu), navíc s přehnanými nároky na snažící se herce, až se Líbánky vybarví ve strnulé, teatrálně přehrocené, a přesto ne zrovna strhující drama.

Takže i když se film okázale kasá svou mrazivostí, spíš nechá diváka jen úplně obyčejně chladným.

Verdikt

avatar5/10

CivalHodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Tomino

 • avatar6/10

  Phil cze

 • avatar8/10

  lekr

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace