Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kráska a zvíře | Beauty and the Beast | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.03.2017
CZ premiéra: 16.03.2017
režie: Bill Condon
hrají: Emma Watson, Dan Stevens, Luke Evans, Kevin Kline, Emma Thompson

Kráska a zvíře: Recenze


ikona
KarelR
Jak se povedl nejnovější hraný remake pohádkové klasiky? 

V posledních dnech jste možná zavítali do debat o tom, jestli Kráska a zvíře vydělá miliardu nebo ne. TedGeorge tuší velký disneyovský triumf a má nejednoho oponenta, záležitosti MoneyZone teď ale na chvíli odložíme stranou. Většinu lidí totiž zajímají spíš kvality výsledného filmu, které už si můžeme v klidu rozebrat.

Jak to tedy dopadlo? Odpověď je samozřejmě složitější, v jádru se ale dá shrnout do slůvka neslavně. Z předloňské Popelky se vyklubalo krásné překvapení a i Kniha džunglí sesbírala hodně chvály, Kráska a zvíře však očekávání překonávat nebude. Vlastně se nebojím říct, že se jedná o průměrnou pohádku, jíž ozvláštňuje akorát vizuální stránka. Bez čarokrásných scenérií by vám totiž zbyla jen báchorka o tom, jak se sečtělá vesničanka nechává balit namyšleným kokotem.

Ano, silná to slova. Nejnovější verze zvířete ale holt není příliš sympatická a dvě třetiny filmu jde o zuřícího sobce, jehož má v poslední chvíli vykoupit tragický flashback. Možná jsem málo tolerantní, ale mě to zkrátka nestačilo. Určitě ne natolik, abych v tom namísto "když tě hulvát obdaruje, nejspíš je tajně super a měla bys na něj začít být hodná" viděl dojemný příběh o skryté vnitřní kráse.

 

Celý film prostě stojí na vratkých základech, jimž moc nepřidává ani vágní ústřední kletba (jak její začátek, tak její vyústění). Tvůrci jako by počítali s tím, že lidem stačí ke štěstí zpívající Hermiona, a tak ji vsadili do tuny odkazů na slavný animák a tím to haslo. Třeba Popelka se snažila o trochu modernější pojetí a ústřední pár měl ohromnou jiskru. Nic takového ve Krásce a zvířeti nenajdete, nejvíc energie sem totiž dotáhl Gaston, jehož si neskutečně užívá Luke Evans.

Přepálený "padouch" je přesně tou živelnou figurou, které je radost sledovat. Jakmile se Gaston objeví na plátně, všechno jako by ožilo a děj se hýbal kupředu. Když ale naopak zmizí, mnohdy se akorát modlíte, aby se nepřišla další etuda s jednotvárnými vesničany nebo oživlým nábytkem. Neříkám, že si Ewan McGregor, Ian McKellen nebo Emma Thompson svoje dabérské role neužívají. V hutných 130 minutách toho však nazpívají nějak moc a na konci stejně není jasné, proč museli trpět podobně krutým osudem jako zakletý princ.

 

Kráska a zvíře se zkrátka nesoustředí na ty správné věci (= ústřední vztah) a má přednosti spíš v detailech a ve scénách, které stojí víceméně bokem. Belle se tu nadělily dojemné rozpravy s otcem, Gaston vládne v každém svém výstupu a zvíře velmi působivě pěje na hradbách. Jenže co naplat, když se v tom důležitém čaruje jen zřídka a místo závanu moderní pohádky se tu jede křečovité retro.

Zčásti je to určitě scénářem, který po Evanu Spiliotopoulosovi (Lovec: Zimní válka!) zachraňoval Stephen Chbotsky (Charlieho malá tajemství). Zčásti režírujícím Billem Condonem, jenž natočil poslední dva díly Stmívání a pořád se nestihnul vrátit do formy. A zčásti Disneyovci, kteří tentokrát vsadili na špatnou stylizaci. Z Krásky a zvířete se jednoduše stal popcorn s hrdinkou, která přečetla asi 10 knih a teď krotí bohatého sobce, což v roce 2017 v podstatě nemá koho oslnit.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (20)

Verdikt

avatar6/10

KarelR

Hezká pohádka s hezkými písničkami, víc však nečekejte. Kráska a zvíře je průměrným zpracováním slavného příběhu, jenž si zasloužil mnohem víc energie a důkladnější péči v téměř každém ohledu. U Disneyho tyhle adaptace zpravidla neflákají. Tentokrát ale sekají jedno špatné rozhodnutí za druhým a výsledkem je akorát hodně načančaný muzikál, ke kterému se jen tak nevrátíte.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  do_Od

 • avatar5/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Silence

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  PharaoX

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar5/10

  RainMakeR

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  Marc

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace