Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Popelka | Cinderella | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 13.03.2015
CZ premiéra: 19.03.2015
režie: Kenneth Branagh
hrají: Lily James, Cate Blanchett, Haylee Atwell, Helena Bonham Carter, Stellan Skarsgard

Popelka: Recenze


ikona
Rimsy
Jak dopadl update klasiky v režii strůjce Thora? 

Kennetha Branagha jsem měl dlouho rád pro jeho schopnost skloubit vysoké umění s mrzkou popcornovou zábavou, a to poměrně bez újmy na renomé. Jeho role v béčkových komediích nikdo moc neřešil, mládež ho zná z Harryho Pottera, geronti a inťoši zase uznale pokyvují nad jeho shakespearovskou dráhou – v divadle i ve filmu, před i za kamerou. Prostě kariéra, jak má bejt. Jeho poslední hollywoodský pokus Jack Ryan: V utajení však vzbudil spíš rozpaky. Zřejmě proto Branagh nechtěl riskovat a pustil se do klasického tématu, jak to má rád. Alžbětínského dramatika však tentokrát nechal v klidu spát a v hrobě se tak místo něj mohou obracet bratři Grimmové. Mají proč?

Branaghovo pojetí je tradiční, ale i nadčasové a řemeslně precizní.Popelka je jednou z nejprovařenějších pohádek, kterou ale už docela dlouho nepotkalo seriózní filmové zpracování. Český divák se asi pohrdavě ušklíbne, protože Libušku přece stejně žádná emerická fiflena netrumfne. Pro naši generaci to tak asi zůstane, ale dnešní caparti chtějí vlastní klasiky, tak proč jim je nedat? A rovnou prozradím, že prckové v kině si tuhle adaptaci užívali, a to je nakonec to hlavní.

 

Lily James ztvárnila zcela učebnicovou Popelku – laskavou, naoko submisivní a tak milou, až z ní všechna ta dobrota kape. Cate Blanchett v roli macechy háže jeden drsňácký pohled za druhým, jen je škoda, že od prcičkářského scénáristy Chrise Weitze nedostala víc vtipných či jinak zajímavých replik, takže cynického diváka nijak nenadchne. Její postava tu ale dostává nový a neokoukaný rozměr. Macecha není na Popelku zlá jen tak, ale z docela pochopitelného důvodu – její nový manžel jí dává dost jasně najevo, že jeho první manželce, jíž je Popelka docela přesným odrazem, nesahá ani po kotníky. To by vyprudilo i křehčí povahy.

Tyhle okolnosti jsou samozřejmě v rámci klasického pohádkového příběhu podružné, přesto potěší, že i tradičním postavám lze dodat trochu té psychologie. I zbytek obsazení nabízí známá jména (Derek Jacobi, Helena Bonham Carter, Stellan Skarsgard), herci si odvádějí své a nikdo na sebe nestrhává zbytečnou pozornost. Jen Richard Madden je jako princ tak unylý, že i Pavel Trávníček v punčocháčích má vedle něj šarmu na rozdávání.

 


Přehrajte si trailer
Nová Popelka je dostatečně barevná, výpravná, trikově přesvědčivá a v určitých vypjatých momentech i sebevědomě vygradovaná. Ze scény prvního tance Popelky s princem dýchá taková pompéznost, že být malou holkou, tak bulím jak malá holka... a Popelce hrozně závidím.

Branagh se klasiky chopil sice konzervativně, ale suverénně a možná tu vytvořil nový disneyovský standard, který sice do učebnic filmu nepronikne, ale děti se k němu budou pěkných pár let rády vracet. Když totiž odcházíte z kina a všude kolem se točí a pobrukují malé holčičky, chtě nechtě uznale pokývnete, že to Kenneth zmákl dobře.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Branaghovo ztvárnění klasické pohádky je tradiční, ale i nadčasové a řemeslně precizní. Tržby z prodeje dvdček mu budou ještě pár let zpříjemňovat život, protože tohle bude každá holčička chtít. Pro dospělé zůstává poctivě natočená pohádka, která se nepouští do bezzubých popkulturních narážek a příjemně uplyne bez větších šrámů na duši. A to taky není málo!


Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  do_Od

 • avatar8/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar6/10

  PharaoX

 • avatar6/10

  Le_Chuck

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar9/10

  Robur

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar4/10

  The Joker

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar10/10

  Tomino

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace