Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Popelka | Cinderella | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 13.03.2015
CZ premiéra: 19.03.2015
režie: Kenneth Branagh
hrají: Lily James, Cate Blanchett, Haylee Atwell, Helena Bonham Carter, Stellan Skarsgard

Popelka: Blu-ray


ikona
KarelR
Kenneth Branagh se vzepjal k dalšímu skvělému filmu. 

Kenneth Branagh se nám zakoukal do velkých filmů. Thor ještě působil jako experiment, Jack Ryan ale potvrdil, že se britský klasik naplno cpe do Hollywoodu. Po comicsové fantasy a thrillerovém rebootu se Branagh vrhnul na Popelku, která zpočátku vypadala jako další nebezpečné (a ještě k tomu zbytečné) omalovánky. O to větší překvapení se ale z filmu vyklubalo.

 

Ne, nemám teď na mysli jeho tržby, které vystoupaly až na 542 milionů dolarů. Mluvím samozřejmě o tom, že je Popelka skvělou hranou pohádkou, která bez problému okouzlí malé i velké. Příběh dobrosrdečné dívenky, kolem níž se začne motat pohledný princ, sice (logicky) neskrývá žádná překvapení a jede po velice známých kolejích. Branagh ale na tomhle základu vybudoval vskutku kouzelnou podívanou, která se naštěstí nespoléhá jen na triky.

Klíčem k Popelčiným kvalitám je totiž obsazení. Mezi ústřední hrdinkou (Lily James) a princem (Richard Madden) to jiskří od první scény. Záporačka Cate Blanchett je správně nepříjemná. A každá vedlejší rolička (Helena Bonham Carter, Derek Jacobi, Rob Brydon) se přesně trefuje do požadavků scénáře. Branaghovi proto fungují emoce nebo humor přesně tam, kde by fungovat měly. A i přes delší stopáž jeho film jen málokdy ztrácí dech.

 

Může za to dobře vybalancovaný scénář a přesný režisérský timing? To si pište. Hodně ale nakonec dělá i vizuální stránka, která je od začátku do konce perfektní a nabízí hned několik nezapomenutelných momentů. Správně hádáte, že mám na mysli čarování s Popelčinými šaty a kočárem. Podobně nádherný je ale i celý ples, v němž Branagh redefinuje výraz „made by Disney“.

To, co dokázali animátoři s Na vlásku nebo Ledovým královstvím, tak schopný Brit dorovnává v hrané podobě. Popelka baví, dojímá i (v rámci možností) napíná, aniž byste soustavně mysleli na to, že už jste to či ono viděli někdy předtím. Na škodu jsou paradoxně jen úlitby modernímu publiku, kterému se přestali servírovat jednoduše zlí záporáci (každý padouch vážně nepotřebuje zhrzenou motivaci!). Jinak si ale vážně není moc na co stěžovat. (8/10)

 

Popelka na Blu-rayi vypadá i zní famózně, mimoto se pak chlubí povedenou půlhodinkou bonusů a ledovou třešničkou na dortu. Ano, stejně jako v kině tu najdete výborný kraťas Oslava v Ledovém království. Kolem něj se pak rozprostírá alternativní úvod filmu (víc času s Popelčinými rodiči), roztomilý sestřih z kostýmních zkoušek a konečně tři featuretty, ve kterých vám Kenneth Branagh vylíčí, co přesně s Popelkou zamýšlel.

Necelé čtyři minutky strávíte se zvířátky, která byla na place častěji, než byste řekli. Třeba myší rodinka měla i reálný předobraz (ačkoliv pak byla skoro pořád digitální), a to samé kupodivu platilo třeba pro ještěrky. Branagh zkrátka toužil po co největší hmatatelnosti. Což vám názorně předvede dvanáctiminutový featurette o přípravě plesu, na němž se sešli stovky pečlivě oděných a nalíčených komparzistů, kteří se procházeli po kompletně vybudovaném sále… na jehož lustrech hořelo 2500 svíček! Trochu extrém? Určitě. Svůj účel to splnilo náramně.

Koupit na FilmGame.cz

 

Tu samou důslednost pak uzříte i v posledním (desetiminutovém) featurettu, v němž Branagh proběhne všechno od geneze projektu až po casting. A navrch potvrdí, že chtěl natočit krystalickou povznášející disneyovku, na kterou by diváci jen tak nezapomněli. Stále pochybujete o tom, že se mu to povedlo? Tak to byste se na Popelku měli konečně podívat. Na blůčku je totiž stejně krásná jako v kině a další hrané pohádky rozhodně mají co dohánět. Ano, Krásko s Emmou Watson. Jsi na tahu!

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 7.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 19.8.2015
Cena: 268,- (DVD), 538,- (BD)

Za poskytnutí disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace