Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jack a obři | Jack the Giant Slayer | 2012
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 01.03.2013
CZ premiéra: 04.04.2013
režie: Bryan Singer
hrají: Nicholas Hoult, Ewan McGregor, Stanley Tucci, Bill Nighy, Eleanor Tomlison

Jack a obři: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Režisér X-Menů si vyzkoušel fantasy. Jak se povedla jeho výprava mezi lidožroutské obry?  
Bryan Singer je dlouhodobě jeden z mých absolutně nejoblíbenějších filmařů. Jeho Obvyklí podezřelí mě víceméně donutili začít se zajímat trošku víc o kinematografii, Nadaného žáka i X-Meny žeru a nemám problém ani s jeho Supermanem. Tomu chlapovi zkrátka fandím, ale u Jacka a obrů byl průšvih cítit víceméně od začátku. Absurdně vysoký rozpočet, odklad premiéry o několik měsíců, žádná velká hvězda a fakt divné triky, to všechno vedlo k tomu, aby vznikl jeden z největších propadáků roku. Propadák nemusí automaticky znamenat i špatný film - v případě Jacka a obrů ale nejspíš nehrozí, že by se okolo něj zformovala nějaká početnější základna fanoušků, která by do poslední kapky krve bojovala za kvality tohohle filmu. 

Už v trailerech se jen hodně těžko hledalo něco vyloženě zajímavého a bohužel Singerova novinka není ten případ, kdy si tvůrci schovávali esa v rukávu až do kina. V Jackovi a obrech je všechno naoko v pořádku, všechno na správném místě tak, aby to ve výsledku fungovalo jako neurážející pohádka, která se bude líbit dětem a neunudí se u ní k smrti dospělí. Troška romance, nějaká ta akce, dvě tři neškodné lekačky, závěrečná bitva a konec.Všechno je tu ale uděláno přinejlepším standardně. Vizuální efekty a obři sice nejsou nakonec tak hrozní jako v upoutávkách, rozhodně však na nich není vidět ten astronomický rozpočet a pokud se film odložil o více než půl roku kvůli tomu, aby je trikaři trošku doladili, nejspíš jejich oddělení šéfoval někdo, pro koho jsou filmy jako Jáson a argonauti nedostižným ideálem trikové dokonalosti. Někdy nepovedené efekty a samotní obři doslova ruší a to i člověka, jenž dokáže přivřít oko.Jack a obři není ten případ, kdy si tvůrci schovávali esa v rukávu až do kina.Vrže to i po herecké stránce. Na vině je především nudný Nicholas Hoult, jenž si celý film vystačí s jedním vykuleným ksichtem a moc neřeší, jestli na něj běží armáda kolohnátů, dělá si z něj srandu Ewan McGregor, nadává mu Stanley Tucci nebo ho balí opravdu velmi sympatická princezna. Ti všichni si svoje role buď užívají, nebo do nich typově parádně zapadnou. Snad jen ten Ian McShane si nejspíš řekl, že když už na něj navlékli to idiotské zlaté brnění, nemá moc cenu se snažit hrát. Hoult ale jako hlavní tahoun naprosto zklamává.
Přehrajte si trailer
Naštěstí tu je závěrečná dvacetiminutovka s velmi solidní bitvou, při níž létají vzduchem zvony, hořící stromy i kusy lidí. Ne že by šlo o scénu, která by okamžitě z průměrného filmu udělala největší nářez jarní sezóny, ale rozhodně díky ní budete mít před závěrečnými titulky lepší pocit. Nic to však nemění na faktu, že Jack a obři je vzhledem k rozpočtu a jménu režiséra vlastně docela velké zklamání. A bohužel nezvládne uchvátit ani klasickou berličkou vysokorozpočtových filmů, tedy epickými záběry na úchvatnou krajinu. Země lidí i obrů vypadají jako Anglie nebo víceméně jako kterýkoliv les či pohoří u nás. Když se mrknete na dokumenty o rozhlednách s Luďkem Munzarem, uvidíte to samé a navíc i Královku.Ale nechci vyznívat extrémně negativně. Jack a obři sice není žádný nářez, ovšem film uteče rychle a minimálně závěrečná řež mezi lidmi a obry potěší. Zbytek šlape zcela průměrně s občasnými výkyvy, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu. Ale ve výsledku je Jack a obři film naprosto obyčejný. A kvůli takovým bohužel do kina nechodíme. 

P.S.: Pokud měl být teoreticky plánovaný sequel ve stylu posledních dvou minut, tak je sakra velká škoda, že se ho nedočkáme

Verdikt

avatar5/10

Mr. Hlad

Farmář Jack je obyčejný kluk, který má rád dobrodružství a místní princezna taky. Dočkají se ho, ovšem možná ho nafasují víc, než by se jim líbilo. Na vlastní kůži totiž zjistí, že legenda o zemi lidožravých obrů je pravdivá. A že tihle giganti teď hodlají s pomocí kouzelných fazolí navštívit svět lidí. Bryan Singer natočil naprosto průměrnou fantasy pohádku se slušnou bitvou, nudným hrdinou a pěknou princeznou. Bohužel nic víc.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Spooner

 • avatar7/10

  duro

 • avatar6/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  Jeržik

 • avatar7/10

  luksa

 • avatar5/10

  Sagittarius

 • avatar6/10

  Mephos

 • avatar7/10

  KARLOS

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar7/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  verbst

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar8/10

  pytlik

 • avatar6/10

  RainMakeR

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace