Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jak vycvičit draka 2 | How to Train Your Dragon 2 | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.06.2014
CZ premiéra: 19.06.2014
režie: Dean DeBlois
hrají: Jay Baruchel, Gerard Butler, Jonah Hill, Kristen Wiig, Craig Ferguson

Jak vycvičit draka 2: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Jak se povedl sequel jednoho z nejlepších animáků posledních let? Dokázali draci potvrdit svou dobrou pověst? 

Kdybychom hledali nejlepší animák posledních let, je dost slušná šance, že bychom po pár minutách hádání skončili u Jak vycvičit draka. Tahle podívaná nebyla sice zrovna originální, ale jejím tvůrcům se povedlo parádně smíchat napětí s humorem, opepřit to emocemi a zajímavými charaktery a hlavně akčními scénami, z nichž šel mráz po zádech. Ideální rodinná podívaná. Recept tedy tvůrci sequelu měli v ruce. Povedlo se jim na jedničku navázat?

Pokud jste si očima sjeli dolů na hodnocení, tak už máte asi jasno. Těch šest lidí, jimž se nechce mačkat na klávesnici šipku dolů nebo hýbat myší, může teď dál pokračovat ve čtení. Jak vycvičit draka 2 se odehrává pár let po událostech jedničky, Škyťákovi je dvacet, spolu s Bezzubkou vyráží do světa na průzkumné výpravy a snaží se vyhýbat tatíkovi, jenž by z něj rád udělal náčelníka. Jednoho dne však narazí na skupinu lovců draků, kteří pracují pro tajemného muže, jenž buduje armádu, s níž se chystá zaútočit na ostrov Blp. A aby toho nebylo málo, objeví se i Valka, žena, která se stará o opuštěné a zraněné létající potvory a navíc i Škyťákova maminka. Na velké objímání ale není moc času, protože se blíží válka a... tím bohužel končíme.

Pokud Jak vycvičit draka 2 v něčem nevyniká, tak je to příběh. Sice tu pořád skvěle fungují vztahy a dialogové přestřelky mezi Škyťákem a jeho tatínkem, a to včetně celkem silného emocionálního završení. Vztah s maminkou a ostatními hrdiny je ale bohužel až překvapivě povrchní a jednoduchý, stejně tak střet s nevýrazným padouchem. V druhé půlce filmu jsem měl pocit, že sami tvůrci vlastně už moc nevědí, kam dál svoje hrdiny posouvat, a tak prostě zavelí do bitvy a pak už se to jen řeže.

Nechápejte mě špatně, kouká se na to úžasně, ale pocitu, že tady někdo příběhovou stránku věci trošku odflákl, protože věděl, že body může nahnat jinde, se jednoduše zbavit nedokážu. Dá se tu najít spousta potenciálně zajímavých dějových linek a postav, jež by si zasloužily trošku víc péče. Většina hrdinů tu je však jen proto, že byly v jedničce a že jednou nebo dvakrát zahlásí nějaký vtip. Materiál měli tvůrci od minula prvotřídní a to, že diváci zvládnou víc než jen postavy, které jsou buď roztomilé nebo zlé, jednička snad ukázala. Proto zamrzí, že se Jak vycvičit draka 2 vydává po dějové stránce cestou, na níž nečekají žádná nepřekvapí. Tohle čekám od čtvrtého dílu Doby ledové, ne od prvního pokračování animáku, jenž to u diváků vyhrál právě tím, že nebyl „jen dalším animákem“.


Přehrajte si trailer
Na všech ostatních frontách to však pořád šlape prvotřídně. Jak vycvičit draka 2 opět dokázalo nenásilně zkombinovat celkem napínavou a na akci hodně bohatou atraktivní podívanou s jednoduše roztomilým blbnutím. Bezzubka se pořád chová jako trochu trhlé štěně, v případě nutnosti je to ovšem solidní drsňák, což párkrát předvede. Průlety nad mořskou hladinou i mezi ledovci jsou pastvou pro oči a dračí honičky nebo bitvy skoro až godzillovských rozměrů opět potvrzují, že v žánru animovaných dobrodružství nemá Jak vycvičit draka co do velkoleposti konkurenci. Hudba Johna Powella tomu dodává atmosféru osudovosti a zkrátka se na to všechno dobře kouká. Technicky není filmu co vytknout a potěší i fakt, že ačkoliv se tentokrát od začátku prohání po plátně hodní draci, nikde se to nepřehání s roztomilostí. I ty potvory, které si svým vzezřením doslova říkají o to, aby z nich nějaké hovado z marketingu udělalo superroztomilé zboží do Happy Mealu, jsou vlastně celkem fajn. Draků je tu navíc fakt hodně a pořád je na co koukat!

I druhý zářez v sérii se tedy povedl velmi dobře. Sice logicky chybí pocit překvapení, jaký se dostavil u jedničky (ta svými trailery rozhodně neslibovala takový nářez), ale to se dá pochopit. Problém s odfláknutým a okoukaným příběhem už bohužel ne. Na druhou stranu i přes tuhle potíž je Jak vycvičit draka 2 pořád skvělá podívaná, na kterou můžete vyrazit s dětmi i menšími sourozenci. A bavit se budete minimálně stejně dobře jako oni. Osobně však musím říct, že jsem čekal malinko víc.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (18)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Povedlo se to. Ale ne tak moc, jak bychom doufali. Jak vycvičit draka 2 je opět parádní podívaná se skvělou akcí, výbornou hudbou a zábavnými hrdiny, tentokrát ale nepřichází se zrovna zajímavým příběhem. A to je velká škoda. Právě absence nějakého zajímavějšího děje a mizerný záporák film sráží trošku dolů, pořád ale jde o rodinný nářez, u kterého se rozhodně nebudete nudit, ať už vám je, kolik chce. Jen to minule zkrátka bylo lepší.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar10/10

  Gonzi

 • avatar9/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar5/10

  Baz

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar10/10

  verbst

 • avatar8/10

  cabal

 • avatar10/10

  Robur

 • avatar8/10

  RainMakeR

 • avatar6/10

  b1aster

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace