Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
LEGO příběh | Lego: The Movie | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.02.2014
CZ premiéra: 06.02.2014
režie: Phil Lord, Chris Miller, Chris McKay
hrají: Will Ferrell, Morgan Freeman, Liam Neeson, Alison Brie, Chris Pratt

LEGO příběh: Recenze


ikona
KarelR
Dánové mají nový národní poklad. 

Lego příběh mám za sebou pár hodin a upřímně pořád přemýšlím, proč mu nedat absolutní hodnocení. Protože je to hodinu a půl dlouhá reklama na věhlasnou stavebnici? Protože je animovaný a tudíž teoreticky nesmí mezi „perfektní“ filmy? Protože je to především roztomilá komedie? Jako bych podvědomě hledal argumenty, které něco zkritizují, najdou nějakou chybu nebo poukáží na nevyužitý potenciál. Jenže je to marné. Ačkoliv mi vzadu v hlavě něco švitoří „brzdi, kámo, zas tak super to bejt nemohlo“, relevantní argumenty nikde. Co to znamená? Že to tak super prostě bejt mohlo!

Připravte se tedy na pár oslavných odstavců, jež musí začínat a končit u Phila Lorda a Chrise Millera (21 Jump Street). Tihle pánové před pěti lety přišli se Zataženo, občas trakaře, zatraceně nápaditým a energickým animákem, který těžko hledal konkurenci. Roztodivná jídelní apokalypsa sice stále nebyla plně doceněna. Snad ji ale čeká uznání nyní, kdy Lord a Miller svoje řemeslo dovedli k dokonalosti. Lego příběh jsou totiž Trakaře na tripu, krát tisíc, s volume vytočeným na jedenáctku… vyberte si sami. Prostě zdánlivě nekonečná smršť bláznivých idejí, u níž někdo vložil dekády stavebnicové historie do těch nejsprávnějších rukou a všechno zázračně klaplo tak, jak mělo.

Za pouhopouhých 60 milion dolarů (!!!) potom vznikla obří animovaná jízda, u které máte celou dobu pocit, že ji někdo musel pět let detailně plánovat a dalších pět realizovat. I při desátém zhlédnutí v ní půjdou objevit skryté narážky a precizní detaily, pořád ale bude především bavit, bavit a bavit. Protože to je to, co Lord s Millerem umí nejlíp. Humor je to přitom břitký, trefný, s absolutně chirurgickým timingem a obsahově tak rozmanitý, že snadno dostane na lopatky všechny divácké generace. Nejvíc si jej ale bezesporu užijí vyznavači hollywoodských blockbusterů, které si Lego příběh bere na paškál s nevídanou grácií.

 

Povědomá story zcela obyčejného dělníka Emmeta, který se stane vyvoleným a musí spasit svět, je totiž očividnou parodií na Matrix, Star Wars, Harryho Pottera, Pána prstenů a vůbec všechny podobné velkolepé ságy. Na jedné straně tedy máte dokonale trefný rozklad moderních příběhů o průměrných jedincích, kteří získají mentora a musí rychle objevit své vnitřní schopnosti. Na straně druhé si ale Lego film tuhle dějovou linii přetváří po svém a vyplňuje ji čistokrevnou podporou představivosti a tvořivosti, jíž (ne náhodou) přetéká doslova celý film. Z milionů kostek tak povstává pocta klasikám, podvratná komedie i dojemné a originální dobrodružství zároveň, což je přesně tak neuvěřitelné, jak to zní.

Plných 100 minut se tak podrývají i odvážně vyplňují ta nejznámější žánrová klišé. V každém případě je to ale přehlídka maximálně sympatických postav, dynamického vyprávění a nefalšovaného vizuálního masakru, nad kterým nepřestanete žasnout do poslední vteřiny filmu. Z (počítačového) lega je totiž v podstatě všechno (včetně explozí, ohně nebo mraků), přičemž rozmanitost prostředí nebere mezí a za rohem vždycky čeká něco, co vás znovu donutí přemítat nad tím, z jaké planety k nám Lord s Millerem přiletěli. Protože nacpat tolik věcí do jednoho filmu pomalu přesahuje pozemskou mozkovou kapacitu...

 


Přehrajte si trailer
Nevěřícné zírání je tedy zaručeno, naštěstí ho ale doprovází i rajská hudba pro divácké uši. Ne, výjimečně tím nemyslím ústřední budovatelskou písničku Everything is Awesome, kterou si budete zpívat ještě dlouho po odchodu z kina. Obrovskou chválu si zaslouží herecká parta v čele s Chrisem Prattem, Morganem Freemanem, Liamem Neesonem, Willem Ferellem a Elizabeth Banks, která plastovým postavičkám dodává pomyslný život a dělá z nich zatraceně vtipné hrdiny s jasnými motivacemi i nezbytnou duší. Nemluvě o tom, že se krátce zastaví třeba Channing Tatum nebo Johan Hill (ano, kamarádčoft přes 21 Jump Street), takže se vážně pokuste oprášit angličtinu a vycestovat do pražského Slovanského domu, kde se Lego příběh hraje dvakrát denně v netitulkovaném originální znění. Ačkoliv se prý česká verze nadmíru povedla, připravit se o původní dabérské výkony by v tomhle případě byla obrovská škoda.

Je vůbec ještě co chválit? Rozhodně se sluší (ne)upozornit na spoustu nečekaných překvapení a fakt, že je Lego film jen tak mimoděk společenskou satirou, které tne překvapivě hluboko, ale rozptyluje u toho diváky tolika dalšími věcmi, že si toho někteří možná ani nevšimnou. Lord a Miller jakoby do svojí stavebnicové šance natřískali úplně všechno a kupodivu se to mezi sebou nepere, nýbrž to z Lego příběhu dělá dětinskou i vyzrálou podívanou zároveň. Přitom ale nejde o nějak přemoudřelé dílo. V první řadě se pořád máte bavit u monstrózní smršti dechberoucí akce a bránici trhajících dialogů, jež odmítá skončit dřív, než dostane na lopatky každého v sále. Je to fascinující zážitek, jaký prakticky nemá obdoby. A Lord s Millerem teď už budou muset akorát držet laťku, protože o moc výš ji snad ani zvednout nejde.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (83)

Verdikt

avatar10/10

KarelR

Everything is awesome? To si teda pište! Phil Lord a Chris Miller stvořili neúnavný animovaný milník, všeobjímající piedestal pro nejkreativnější stavebnici na světě. A to je jen začátek, Lego příběh vás totiž doslova uhrane spoustou přesně vysoustružených gagů, za kterými se ale skrývá i, ehm, chytrá a dojemná nadstavba. Zkrátka se připravte na vysokooktanový životabudič, jenž drtivě překonává vysoko nastavená očekávání. A vlastně se přitom ani moc nezapotí.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  imf

 • avatar5/10

  Cival

 • avatar6/10

  TedGeorge

 • avatar9/10

  Spooner

 • avatar6/10

  Mr. Hlad

 • avatar8/10

  crom

 • avatar8/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Jeržik

 • avatar10/10

  acheron

 • avatar7/10

  Silence

 • avatar5/10

  Sagittarius

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar9/10

  Mephos

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar5/10

  verbst

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar9/10

  Savage

 • avatar8/10

  b1aster

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace