Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
LEGO příběh | Lego: The Movie | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.02.2014
CZ premiéra: 06.02.2014
režie: Phil Lord, Chris Miller, Chris McKay
hrají: Will Ferrell, Morgan Freeman, Liam Neeson, Alison Brie, Chris Pratt

LEGO příběh: Blu-ray


ikona
KarelR
Nejzábavnější animák roku a mnohem víc... 

Hájit u nějakého filmu desítkové hodnocení není sranda. Touhle cifrou se totiž obezřetně šetří a mnohdy se objevuje spíš u starších věcí, u nichž mnoho drobných přešlapů smazal čas. Samozřejmě nic proti tomu, vybudovat si téměř nenapadnutelný ikonický status (a zůstat tedy v divácké paměti déle než pár měsíců po premiéře) není zrovna jednoduché. Čas od času se ale člověk může pro něco bezmezně nadchnout i v přítomnosti, a právě tady vbíhá na scénu Lego příběh.

 

Teprve třetí celovečerák Phila Lorda a Chrise Millera na první pohled rozhodně nevypadá jako kinematografický poklad. Vyprávěnka o obyčejném legáčkovi Emmetovi, který pochopitelně musí spasit celý lego svět, totiž přímo křičí "devadesátiminutová reklama na legendární stavebnici"! Jenže to nebyli Dánové, kdo přišel s ideou natočil lego film. Lord s Millerem naopak museli úspěšnou firmu hodně přemlouvat, protože si vážně nechtěla zničit dobrou pověst nějakou animovanou tragédií.

V době, kdy je primárním cílem nových Transformers předvést další nášup explozí a prodat hračky za x miliard, by totiž Lego příběh mohl kráčet velice jednoduchou cestou. Dánové by řekli, co potřebují prodat, někdo by to naflákal do "scénáře" a natočil, a děcka by se hnala do kin čistě proto, že si doma staví hrady a vesmírné lodě. Lord s Millerem ale postupují přesně opačně. Nepředkládají před diváka prostoduchou reklamu, nýbrž promyšlenou žánrovou poctu, kterou primárně nemíří na drobotinu jásající u Madagaskaru a Ria. Lego příběh vlastně děti zase tolik nedocení. Bere totiž sebereflexní styl humoru z 21 Jump Street a aplikuje ho na stokrát omletou story o nejobyčejnějším z obyčejných, které mu někdo řekne, že se osud všeho a všech nachází v jeho rukou.

 

Jistě, je to barevné, krátké a hýbe se to, takže vám ti nejmenší od televize neutečou. Lego příběh ale víc než současnou animovanou produkci připomíná vrcholné dny Pixaru, akorát místo roztomilé upřímnosti sází na rychlopalný a neskutečně ztřeštěný humor. Veškerá klišé jsou tu soustavným terčem posměchu i opěvování, a navíc jsou vždycky podána za doprovodu vynikajících gagů, které se nikdy nezastaví u "něco či někdo komicky upadne". Když už totiž někdo upadne, nepřijde očekávaný karambol. Místo něj se zjeví něco, s čím jste absolutně nepočítali, ať už to jsou explodující koně, 2D jeskyně nebo prasata, která se při dopadu na zem promění v jitrnice.

Lego příběh je zkrátka protkán nápaditými fóry, a jelikož je ze známých kostiček "postaven" prakticky celý, některých frků si všimnete až při vícero zhlédnutích. Kdo v kině chytil, že mentorující stařík Vitruvius nosí havajskou košili, župan a zelené crocsy? Kdo zachytil námořnická pravidla, ze kterých tvůrci nakonec použili jen "Nesedej pirátovi na obličej."? A kdo odhalil jedinou filmovou oběť, jíž je domorodec, z něhož udělá obří balvan žlutý lego flek?

 

Lordovi s Millerem jako by nikdy nedošla pára a plní stominutovou stopáž až po střechu, přičemž jim samozřejmě pomáhají i další věci. Třeba scénář se sice tváří jako přímočaré akční dobrodružství. Vlastně ale buduje spíš týmovku, do které s chirurgickou přesností přibývají nové výrazné postavy. Ty se vždy chlubí dobře vykreslenou osobností a umí v pravou chvíli strhnout pozornost svým směrem. K čemuž jim samozřejmě pomáhá i špičkové hlasové obsazení, jemuž kraluje věčně nechápající Chris Pratt (budoucí hlavní hrdina Strážců Galaxie a Jurského světa). Pozadu přitom ale nezůstávají ani schizofrenický Liam Neeson nebo Morgan Freeman, jemuž mimochodem animáky z nějakého záhadného důvodu vůbec nenabízejí. Takže se nelze moc divit tomu, že kývnul na tenhle.

A co si budeme povídat, dobře udělal. Z Lego příběhu se vyklubala ohromně chytrá a naspeedovaná zábava, což by samo o sobě stačilo na hodně vysoké hodnocení. Lord s Millerem ale v poslední třetině filmu vytáhnou z kapsy obří trumf a úplně změní váš pohled na veškerý dosavadní děj, přičemž nejen fascinují, ale především inspirují ke kreativitě daleko víc než většina současných hollywoodských režisérů. A právě proto Lego příběh aspiruje na film roku. Skloubit efektní mainstreamovou kanonádu s osobitým pojetím, a ještě přidat něco navrch, je totiž vzácnost, která si zaslouží všechny desítky světa. (10/10)

 

Široký záběr Lego příběhu nejspíš zůstal mnohým skryt, kupodivu ale minul i lidi zodpovědné za tohle blůčko. To sice nabízí vypiplaný obraz, ve kterém uvidíte každý škrábanec na každé (digitální!) lego kostičce, a stejně perfektní zvuk. Bonusová nadílka ale vehementně cílí na nejmenší diváky, ve finále tedy dělá přesný opak toho, o co se snaží film.

Absence rozsáhlého zákulisního dokumentu, ve kterém se mohl Lego příběh rozebrat od A do Z, je tu obzvlášť bolestivá. Do zákulisí se tak podíváte jen v třináctiminutovém featurettu, kterým provází sám Emmet a nejde se v něm tudíž kdovíjak do hloubky. Že je záplatou spontánní audiokomentář, ve kterém se režisérské duo baví s většinou obsazení? I v tom jsou bohužel zajímavosti spíš vzácností a nikdo si navíc není moc jistý, co přesně má (mimo vtipkování) u mikrofonu dělat.

Koupit na FilmGame.cz

 


Přehrajte si trailer
Na humoru staví i ostatní doplňková videa, mezi kterými najdete třeba falešný trailer na policajtskou týmovku Michelangela a Lincolna, klipy k provařeným písničkám nebo nepovedené scény. Dětské zaměření pak cementuje čtveřice videí, v nichž vás zaměstnanci Lego Group naučí stavět Emmetovovo auto a dvoupatrový gauč z opravdového i virtuálního lega. Protože... proč sakra ne?

Bonusy Lego příběhu tak možná potěší vaše ratolesti (pokud umějí anglicky nebo umí číst české titulky). Jinak od nich ale i přes padesátiminutovou stopáž moc nečekejte a s klidem se zaměřte na hlavní chod. Pravým klenotem totiž zůstává film samotný, jímž Lord s Millerem potvrdili svoji pověst nezastavitelných komediálních akrobatů. Bude dvojka dobrá, i když ji mají jen produkovat? Pokračování Zataženo, občas trakaře se bez jejich dohledu moc nepovedlo, a jelikož se hlavní překvápko prvního Lego příběhu nedá zreplikovat, moc nadějí na další pecku nemáme. Jednička by ale měla zubu čas s klidem odolat a zůstat výjimečným příkladem toho, jak obratně se dá do filmu přenést světoznámá lukrativní značka. Snad ji teď všichni nezačnou jen slepě kopírovat!

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 18. 6. 2014
Cena: 268,- (DVD), 539,- (BD), 628,- (3D BD + BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace