Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jack Reacher: Poslední výstřel | Jack Reacher | 2012
csfd  imdb
US premiéra: 21.12.2012
CZ premiéra: 27.12.2012
režie: Christopher McQuarrie
hrají: Tom Cruise, Rosamund Pike, Robert Duvall, Werner Herzog, Richard Jenkins

Jack Reacher: Poslední výstřel: Recenze


ikona
Cival
Rozjel Tom Cruise před důchodem další velkou filmovou sérii? 

Jack Reacher je poměrně proslulá literární postava, která se objevila ve víc knihách než Bilbo s Frodem dohromady. Studia dlouho větřila, že figura statného válečného veterána, který žije „mimo zákon“, potuluje se po světě a pomáhá trestat bezpráví, má slušný kasovní potenciál. Přeci jen jde o superhrdinu v civilu, opírajícího se o skoro dvě desítky úspěšných knížek, které můžou okamžitě naplno roztočit sequelománii. Jenže s ohledem na tržby asi tak veselo nebude. Přestože se první filmový krok povedl…

Jack Reacher je jako Temný rytíř z lidu.Látky se totiž chopil Tom Cruise a svoje metr a půl vysoké tělíčko propůjčil bijci, který má nejen sherlockovské deduktivní schopnosti, ale nedělá mu problém ani smotat do ruličky čtyři statné chlapy. Armádní výcvik je holt armádní výcvik, to si určitě pamatujete už od Con Air s Nicolasem Cagem. Tváří v tvář kýženým charakteristikám Jacka Reachera se nad castingem můžeme ušklíbat, zvlášť když Cruise toho geniálního tuláka, o kterém „nejsou nikde oficiální záznamy“, vybavil všemi svými typickými grimasami, na něž jsme si zvykli už v Top Gun. Přesto ale Reacher v jeho podání směšný není - na to si Cruise koneckonců dával vždycky pozor.

Na plátně se zhmotnil zaprclý, ale naštěstí cool chlapík, jemuž to pálí i mlátí. Cruise si užívá, že může odhrkávat drsňácké průpovídky, občas ukázat tělo padesátníka, co zjevně celý minulý kvartál strávil v posilovně, a do toho stíhá doplňovat slepá místa případu a ještě jako správný vlastenec přemítat o útrapách obyčejných lidí zavřených v kanclu (vážně!). Reacher v těchhle chvílích balancuje na hraně směšnosti, ale vlastně se tím dostává na druhou stranu „nolanovsky realistického pojetí comicsu“, kdy potkáváme hrdinu z lidu, co chodí po světě, zastává se slabších a trestá parchanty.

 

Hned napoprvé to nemá lehké, páč musí rozklíčovat podivný teroristický čin, během něhož někdo zastřelil šest obyčejných lidí, a potom všechno narafičil na nic netušícího armádního ostřelovače. Naštěstí je tu Reacher, který se téhle záhadě mrkne na zoubek… a hodně brzo díky tomu dojde až k zoubkům vyšinutého ruského mafiána a jeho vometáků (hlavního padoucha mimochodem hraje respektovaný režisér Werner Herzog, což by bylo dost bizarní samo o sobě, i kdyby tenhle lump nepojmenovával sebe sama českými slůvky a nenutil své podřízené uhlodávat si zaživa prsty na důkaz loajality).

Fakta se tu kdovíjak složitě netutlají, divák většinou ví víc, než kolik toho znají postavy. Ale nevadí to, protože Jack Reacher není detektivka - předvádí se spíš jako oldschoolový kriminální thriller postavený na sympatické postavě, okolo které co chvíli přituhuje. Režisér Christopher McQuarrie zůstal věrný svému režijnímu rukopisu (jenž jsme si oblíbili v Únoscích) a mezi všechny ty dravé a kinetické žánrovky přináší starosvětskou, zemitou a pozvolna gradovanou podívanou, která upřednostňuje efektivitu před efektností. Jasně, máme tu sakramentsky stylovou automobilovou honičku, ale ta trvá skoro čtvrt hodiny a hodně času z ní umoří různé couvání, schovávání, krkolomné obraty a záliba v naslouchání rachtajícím karosériím. Prostě žádné bum prásk vyplav adrenalin, ale obstarožní hvízdání kol s několika milými momenty a vtipnou pointou.

 


Přehrajte si trailer
McQuarrie vlastně v žádném momentu nestrhne, ale jednotlivé scény umí zinscenovat se specifickým vnitřním napětím. Znovu platí, že se nikam nepospíchá, Cruise si vždy může načechrat svoje charisma a připravit úsměvnou průpovídku, a až pak razantně sejme čtyři vazouny. Anebo naopak dlouze šponuje atmosféru testováním pušek na střelnici, zatímco se v jeho hlavě skládají dohromady střípky z případu. Je to trpělivá, ale o to poctivější režijní práce, která místy překvapí absurdními komediálními vsuvkami, a zaklapne během jaksepatří teatrálního finále, v němž dojde na všechny ověřené způsoby, jak udělat z chrabré postavy cool akčního hrdinu (ano, dočkáte se i odložení bouchaček a bitku na férovku s o dvě hlavy větším ranařem – Big Fat Like!).

I kvůli skromnému šedesátimilionovému rozpočtu Reacher nezvládá konkurovat prvoligové blockbusterové konkurenci. Na pomezí žánrů akční/thriller/krimi ale těžko hledat vyspělejší a uvážlivěji vedený kus fortelného řemesla. Proto když v závěru Reacher vykročí - jako takový Temný rytíř z lidu - vstříc dalším výzvám, najde se v kině slušné procento diváků, kteří u toho budou chtít být i příště.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (17)

Verdikt

avatar7/10

Cival

Jack Reacher je válečný veterán a drsňák, kterého byste naštvat rozhodně nechtěli. Za slabé a bité se pere, na zákony se... A v podání Toma Cruise baví jako trošku přehrocený chlapík, co rozlouskne každou záhadu a za hodné lidi se nebojí nasadit vlastní život. Archaicky natočený kriminální thriller vás neoslní tempo-filmařinou, ale jistým řemeslem, nadsázkou a fištronem vás může i před koncem roku potěšit.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  imf

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar8/10

  duro

 • avatar5/10

  KarelR

 • avatar7/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  gage

 • avatar7/10

  Vincent

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  Jeržik

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar7/10

  Silence

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar8/10

  deiwi

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar8/10

  Le_Chuck

 • avatar9/10

  Snura

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace